نقد و بررسي پيانو

كاوايي CN25

شركت كاوايي به تازگي مدل CN25 را به عنوان جايگزين مدل CN24  معرفي كرده است. CN25 نسبت به مدل قبل بهبودهاي جالبي داشته است كه در اين نقد و بررسي سعي مكنيم به طور مفصل به آنها بپردازيم.

 

===================

منبع : AzPiano،‌ وب سایت شركت كاوایی، pianohuset

مترجم :‌ محسن جوزی

==================

قیمت این ساز در مقایسه با مدل Cn24 تنها 100 دلار افزایش داشته و به حدود 1900دلار رسیده است ولی به نظر می‌رسد این افزایش قیمت در قبال تغییرات و امكانات جدید كاملا قابل توجیه باشد. در محدوده قیمت 2000 دلار این ساز رقبای جدی نظیر یاماها CLP525 باقیمت 2200 دلار؛ رولند مدل RP401R با قیمت 1600 دلار؛ كاوایی CE220 با قیمت 1900 دلار و یاماها YDP181 با قیمت 1700 دلار در بازار دارد.

طراحی جدید CN25 بسیار مدرن و چشم نواز است . كاور كلاویه‌ها به صورت كشویی طراحی شده است و در سه رنگ قهوه ای سوخته (Rosewood) ، مشكی گردویی (Black walnut)‌ و آبنوس پرداخت شده (Polished Ebony) به بازار ارائه شده است.خوشبختانه كاوایی صندلی فابریك را هم همراه با پیانو ارائه می‌كند. از ویژگیهای مهم این پیانو می توان به دو بلندگوی 40 وات، پلی فونی 192 نتی (كه در مقایسه بارقبایش عدد خوبی است)، نمونه برداری صوتی استریو مجزا برای هر یك از 88 كلاویه ها (progressive PHI) برای ایجاد صدای طبیعی نزدیك به گرند پیانو،‌ سیستم سنسور سه گانه‌ی مجزا برای هر كلاویه برای تشخیص دقیقتر تكرار نتها،‌ سه پدال كامل مجهز به شبیه سازی نیم پدال در پدال sustain، روكش عاج مصنوعی برای كلاویه های سفید، قابلیت ضبط سه قطعه‌ی یك تراكه به صورت midi ( سیستم ضبط صدا با فرمت wave یا mp3 ندارد)‌،‌ قابلیت تركیب دو صدای متفاوت،‌ حالت پیانوی 4 دستی (دوئت پیانو) و مترونوم دیجیتال اشاره نمود. نكته جالب توجه دیگر كاهش 5 كیلوگرمی وزن در مقایسه با مدل قبلی است كه در نهایت موجب شده وزن این ساز به حدود 40 كیلوگرم برسد. دلیل اصلی این كاهش این است كه كاوایی در این مدل از آداپتور خارجی استفاده می‌كند در حالیكه مدل CN24 به آداپتور داخلی مجهز است.

اكشن این مدل در مقایسه با مدل قبل تغییراتی داشته و به اكشن RH3 ارتقاء داده شده است. این سیستم حركت سریع تر كلاویه ها را به كمك استفاده از تكنولوژی جدید وزنه های تعادل ممكن می سازد. این وزنه های تعادل (‌ قطعات كوچك فلزی كه در جلوی هر كلاویه كار گذاشته شده‌اند)‌ موجب می‌شوند كه كلاویه ها با سرعت بیشتری به سمت پایین حركت كنند و حسی طبیعی مشابه با حس كلاویه‌ی پیانوهای آكوستیك ایجاد كنند. اگر كلاویه های CN25 را امتحان كنید به راحتی می توانید احساس كنید كه این تغییرات در اجرای بهتر تكنیكها بسیار مؤثر هستند. همانند بسیاری از پیانوهای دیجیتال با كیفیت،‌ وزن كلاویه های این پیانو هم از چپ به راست به تدریج كمتر می‌شود (مشابه با تغییرات وزن كلاویه ها در پیانوهای آكوستیك). البته سرعت بالا آمدن كلاوبه‌های CN25 در مقایسه با اكشن بدون وزنه تعادل (RH2) مقداری سریعتر شده است كه كمی غیر عادی به نظر میرسد. به همین دلیل ممكن است برخی از كسانی كه تجربه كار با CN24 را داشته باشند نسبت به این تغییر واكنش منفی نشان دهند،‌ چرا كه سیستم RH2 یكی از موفق ترین اكشن های طراحی شده تا به امروز بوده است. با این وجود سیستم RH3 بسیار بهتر از اكشن های یاماها در مدلهای CLP525 و CLP 535 عمل می‌كند و نواختن با آن بسیار لذت بخش است.

یكی دیگر از ویژگیهای جالب اكشن RH3 استفاده از مكانیزم رها سازی چكش است. این مكانیزم موجب آزاد شدن جك از زیر چكش میشود و زمانی قابل لمس است كه كلاویه را بسیار آهسته و نرم فشار دهید. در این حالت احساس می كنید كه كلاوبه در نیمه راه با گیر بسیار كمی مواجه می‌شود . كاوایی با تعبیه این سیستم سعی دارد تا به حسی مشابه با اكشن پیانوی گرند دست پیدا كند.

كلیدهای كنترلی این ساز در سمت چپ كلاویه ها تعبیه شده است و به نظر میرسد بهتر بود كاوایی آنها را در قسمت بالای كلاویه‌ها طراحی می‌‌كرد. البته اغلب پیانوهای كمتر از 2000 دلار از همین طراحی استفاده می‌كنند. با توجه به اینكه تعداد كلید ها محدود است برای انجام برخی از تنظیمات از تركیب كلیدهای مختلف استفاده می‌شود.

این ساز فاقد صفحه نمایش است و به همین دلیل كار با كدهای تركیبی كمی پیچیده به نظر می رسد. البته كاوایی برای جبران نبود صفحه نمایش از سیستم جالب راهنمای صوتی استفاده می‌كند. زمانی كه شما كلید و یا تركیبی از كلیدها را بر روی ساز فشار دهید راهنمای صوتی فعال شده و فرمان شما را با صدایی از پیش ضبط شده اعلام می‌كند. به عنوان مثال وقتی شما ساز پیانو را انتخاب می‌كنید اسم ساز توسط این سیستم برای شما اعلام می‌شود. البته این راهنما صرفا در مورد اسامی سازها نبوده و تمامی عملكردها نظیر تغییر حساسیت تاچ، انتقال،‌تغییر افكت ها و .... را نیز اعلام می‌كند.
تنها نكته آزار دهنده‌ی این سیستم این است كه اگر در حین اجرای یك قطعه نیاز داشته باشید تغییراتی در عملكرد ساز بدهید(‌به عنوان مثال صدا را تغییر دهید)‌ راهنمای صوتی همزمان با انجام تغییر به صدا در می آید.... و به نظر من شنیدن این صدا در حین یك اجرا همه چیز را خراب می‌كند!!! البته راه چاره برای حل این مشكل این است كه كدهای تركیبی را از روی دفترچه‌ی راهنما بخوانید تا بتوانید با تركیب یك كلید كنترلی و یكی از كلاویه ها به طور مستقیم به فرمان مورد نظرتان دسترسی پیدا كنید. البته به شخصه انتظار داشتم برای پیانویی در حدود 2000 دلار صفحه نمایش مناسبی در نظر گرفته شود تا نوازنده به سادگی از امكانات ساز استفاده كند.

تعداد صداها در CN25 در مقایسه با CN24 از 15 صدا به 19 صدا رسیده است و مجموعا 8 صدای متفاوت پیانو در اختیار نوازنده قرار می‌دهد. در كنار این افزایش صدا سیستم دیگری به نام پیش نمایش صدا در این ساز تعیبه شده است به این ترتیب كه دموی كوتاهی را از صدای مورد نظر را برای شما پخش می‌كند. به نظر من این قابلیت جالب برای انتخاب بهترین صدای پیانو از میان هشت صدای موجود بسیار كاربردی است. البته بعد از آشنایی با تمامی صداها دیگر نیازی به استفاده از این سیستم نیست و خودتان با توجه به سبك قطعه و انتظارتان از صدا می توانید به راحتی در باره انتخاب صدا تصمیم بگیرید.

یكی دیگر از امكانات بسیار جالب و هیجان انگیز این ساز امكان استفاده از قابلیت virtual technician است. این سیستم هم از طریق كدهای تركیبی روی ساز و هم از طریق نرم افزاری به همین نام قابل دسترسی است. این نرم افزار به طور رایگان از فروشگاه اپل قابل دانلود است و پس از نصب بر روی آیپد می‌توانید تغییرات جالبی را بر روی صدای ساز اعمال كنید. این نرم افزار تنظماتی نظیر رزونانس، كنترل نویز كلیدها،‌ تیز یا نرم كردن صدای پیانو و ده ها تنظیم دیگر را از طریق آیپد برای شما امكانپذیر می‌سازد. این قابلیت انحصاری در CN24 و سایر مدلهای كمتر از 2000 دلار كاوایی وجود ندارد و از این نظر CN25 در میان رقبایش سازی منحصر به فرد محسوب می‌شود.

از نظر امكانات ارتباطی CN25 مجهز به رابط USB است كه توانایی اتصال به پی سی، مك و آیپد را دارد. این در حالیست كه CN24 فقط خروجی استاندارد كابل MIDI را داشت و از این نظر CN25 امكانات خوبی را برای آهنگسازان و تنظیم كنندگان فراهم كرده است. البته این قابلیت تقریبا در تمامی مدلهای دیجیتال كمتر از 2000 دلار سازندگان معتبر نظیر یاماها و رولند هم تعبیه شده است. متاسفانه هیچ درگاه ورودی و خروجی صوتی برای این ساز در نظر گرفته نشده است و بنابراین شما نمی توانید این ساز را از طریق كابل لاین به سیستم صوتی خارجی وصل كنید و همچنین امكان هدایت صدای میكسر یا كامپیوتر به این ساز وجود ندارد ( لاین ورودی هم تعبیه نشده است). یكی دیگر از معایب این ساز نداشتن درگاه وروی فلش یو اس بی برای پخش یا انتقال فایل های میدی است كه به نظر میرسد رقبایی نظیر یاماها به خوبی توانسته اند این ویژگی را در مدلهای هم قیمت با این ساز پوشش دهند. مدلهای RP401R رولند و PX860 كاسیو هم از این ویژگی پشتیبانی می كنند. البته با هزینه كردن 600 دلار بیشتر و خرید CN35 این مشكل رفع می‌شود! در نگاه اول شاید این موضوع خیلی مهم به نظر نرسد ولی در صورتیكه از قبل از این ویژگی استفاده كرده باشید و از مزایای آن مطلع باشید ممكن است نظرتان عوض شود.

یكی دیگر از قابلیتهای این پیانو سیستم Piano Magic است كه برای مقاصد آموزشی به كار می‌رود و برای آموزش تمامی سنین می تواند مورد استفاده قرار گیرد. البته ممكن است كه نوازندگان حرفه ای هیچ وقت از آن استفاده نكنند!

در جمع بندی نهایی از این ساز می‌توان گفت كه در محدوده قیمت كمتر از 2000 دلار بی شك CN25 یكی از بهترین هاست و خرید آن كاملا به صرفه است. با این وجود پیشنهاد می كنم قبل از خرید این ساز، مدلهای مختلفی از برندهای معتبر را هم بررسی كنید تا بهترین انتخاب را انجام داده باشید. در صورتی كه توانایی افزایش بودجه خرید را دارید توصیه می كنم نگاهی نیز به مدل CN35 از همین سازنده بیاندازید.

محسن جوزی

آهنگساز و پیانیست.

 

دیدگاه‌ها

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. پیش از ارسال دیدگاه و یا پرسش، پیشنهاد می‌کنیم نظرات قبلی را مشاهده فرمایید و تا حد امکان از طرح سوالات تکراری خودداری فرمایید. کد HTML مجاز نیست.

فرم ورود

عضویت در خبرنامه