راهنمای انتخاب پیانو

۶ روش ساده برای ارزیابی پیانوهای دیجیتال

در این مطلب به شش روش ساده برای ارزیابی کلی پیانوهای دیجیتال اشاره می‌شود تا به کمک آنها بتوانیم تصمیم گیری بهتری در انتخاب پیانوهای دیجیتال داشته باشیم.

 

با تغییر سبک زندگی، پیانوهای دیجیتال در سال های اخیر جایگاه ویژه ای در میان نوازندگان پیانو پیدا کرده‌اند.در حال حاضر در بازار پیانوهای دیجیتال نیز با برندها و مدل های بسیاری روبرو هستیم که کار انتخاب پیانو را کمی دشوار می کند.

===========================

نویسنده :Graham Howard

ترجمه : محسن جوزی

==========================

۱-کمی دورتر از پیانو بایستید و از شخصی بخواهید تا چند دقیقه ‌ای با آن بنوازد.

این بهترین روش برای تست کیفیت صدای پیانو است. اگر کمی دورتر بایستید و صدای پیانو را بشنوید تصمیم گیری بهتری در باره‌ی کیفیت صدای ساز خواهید داشت.


۲-صدای پیانو را به کمترین مقدار کاهش دهید. آیا صدای کلیدها خیلی بلنداست؟

یکی از شایع ترن شکایاتی که از پیانوهای دیجیتال می‌شود صدای بلند کلیدها است. البته وقتی صدای پیانو بلند باشد صدای کلیدها خیلی محسوس نیست. بنابر این بهتر است صدای پیانو را در پایین ترین حالت قرار داده و بخشی از یک قطعه را بی صدا بنوازیم و یا کلید های مختلفی را به صورت تصادفی ضربه بزنیم.
همانطور که خواهید دید به هنگام پایین رفتن و بالا آمدن کلید صدا ایجاد میشود. در پیانوهای باکیفیت این صدا کاملا نرم و خفیف است. در صورتی که طراحی اکشن پیانو دارای نقص باشد و یا پیانو به مدت زیادی مورد استفاده قرار گرفته باشد معمولا بالا/پایین رفتن کلیدها سروصدای زیادی ایجاد می کند.
یک روش دیگر برای ارزیابی میزان صدای کلید این است که کلید را با سرعت زیاد ضربه زده و بلافاصله دست را جدا کنیم به طوریکه کلید بلافاصله بالا بیاید. کلاویه‌های بی کیفیت معمولا در این حالت صدای بسیار زیادی تولید می‌کنند.


۳-آیا کلاویه‌ها به سمت چپ و راست خلاصی زیادی دارند؟

کلاویه ها را بدون اینکه به سمت پایین فشار دهید با کمک انگشت شست و نشانه به سمت چپ و راست حرکت دهید. میزان جابجایی کلاویه به طرفین باید بسیار ناچیز باشد و کلاویه با دوکلید جانبی خود برخوردی نداشته باشند. وجود هر گونه صدای اضافی ‌(‌چیزی شبیه به صدای کلیک ماوس کامپیوتر )‌ به هنگام انجام این کار دال بر لقّی و شل بودن کلید ها است.
حال کلیدها را به پایین فشار داده و درپایین ترین موقعیت دوباره میزان جابجایی کلید به راست و چپ و وجود هر گونه صدای اضافی را بررسی کنید.
هر گونه لقی در کلید ها موجب تخریب حس نوازنده می‌شود. بنابراین بررسی این موضوع به هنگام خرید هر پیانوی دیجیتالی (‌به ویژه پیانوهای دست دوم) بسیار ضروری است.

علاوه براین به فضای خالی بین کلیدها و همچین تراز بودن لبه‌ی کلیدها بایکدیگر نیز دقت کنید . وجود فضای کمتر یا بیشتر بین برخی از کلیدها ویا عدم هم‌تراز بودن لبه‌ی کلیدها نشانه‌ی کارکرد زیاد ساز و یا بی کیفیت بودن قطعات به کار رفته در اکشن است.


۴-آیا کلیدها نسبت به ضربه حساس هستند؟

اگر کلاویه‌های پیانو را به آرامی فشار ‌دهید صدای ضعیفی ایجاد می شود و هنگامی که با شدت بیشتری به کلاویه ضربه بزنید به نسبت صدای قوی تری می‌شنوید. منظور از عبارت «کلاویه‌های حساس به ضربه»‌ این است که میزان قدرت صدا با توجه به شدت ضربه تغییر می‌کند. در واقع اگر بخواهیم علمی تر صحبت کنیم هر چه کلاویه با سرعت بیشتری پایین برود صدایی با قدرت بیشتر ایجاد می‌شود. در هنگام خرید پیانوهای دیجیتال بهتر است سازی را تهیه کنید که سطوح قدرت (سطوح دینامیک) بیشتری داشته باشد.

حال چگونه می‌توانیم از تعداد سطوح حساسیت به ضربه در پیانوی مورد نظرمان با خبر شویم؟
اولین راه این است که موضوع را از فروشنده جویا شویم. البته ممکن است او اطلاعی از این موضوع نداشته باشد.

راه دوم این است که خودمان تعداد سطوح حساسیت به ضربه را تشخیص دهیم. البته تشخیص این سطوح کار آسانی نیست و ممکن است نوازندگان تازه کار نتوانند از عهده‌ی آن برآیند. یکی از کلاویه ها را (‌ترجیحا از وسط ساز)‌ به نرمی پایین ببرید. به طوری که صدایی ایجاد نشود . بار دو م کمی سرعت پایین بردن کلید را افزایش دهید تا ضعیفترین صدای ممکن شنیده شود. این اولین سطح شدت است. سپس دوباره سرعت پایین بردن کلید را کمی افزایش دهید. اگر صدای ساز به نسبت افزایش یافت این سطح دوم شدت است. این کار را آنقدر تکرار کنید تا دیگر تغییری در صدا ایجاد نشود و سطوح شدت را به تدریج شناسایی کنید.

راه دیگر برای اطلاع یافتن از تعداد سطوح تاچ، مراجعه به کاتالوگ ها و وب سایت تولید کنندگان است.


نکته :‌ اغلب پیانوهای دیجیتال ارزان‌قیمت ۳ سطح شدت ضربه دارند. پیانو های پیشرفته تر ۴ سطح و بهترین پیانوهای دیجیتال ۵ سطح.


۵-وزن کلاویه ها چقدر است؟

وقتی کلاویه‌ ای را به سمت پایین فشار می‌دهید کمی مقاومت احساس می کنید. این مقاومت به هنگام بالا آمدن کلید نیز باید احساس شود اما نه به اندازه‌ی زمانی که کلید را به سمت پایین فشار می‌دهیم.
اکشن برخی از پیانوها بسیار عملکرد بدی دارند. این اکشن ها در حالی‌که سبک هستند سنگین به نظر می‌رسند.

اجازه بدهید بیشتر توضیح بدهم...
اکشن های بی کیفیت معمولا حالتی فنری و جهنده دارند. وقتی کلید به سمت پایین فشار داده می‌شود به راحتی و بدون مقاومت پایین می‌رود ولی به هنگام بالا آمدن حالتی از مقاومت فنری زیر انگشتان ایجاد می کند. به دلیل همین کیفیت باز گشت فنری، کلاویه با سرعت زیادی به بالا برمی‌گردد. همین موضوع باعث می‌شود که حس نواختن با چنین پیانوهایی با حس نواختن بر روی سازهای آکوستیک بسیار متفاوت باشد.
در واقع ما انتظار داریم که کلاویه های پیانو به هنگام پایین رفتن سنگین بوده و به هنگام بالا آمدن کمی سبکتر باشد.کلاویه به هنگام بالا آمدن نباید فشار مضاعفی (‌فشاری همچون فشار فنر فشرده شده) برای بالا آمدن به دست شما وارد کند.
برای تست وزن کلیدها، یکی از کلاویه ها را در وسط پیانو چندین بارفشار دهید و سعی کنید میزان مقاومت کلید را به هنگام پایین رفتن و بالا آمدن بسنجید و با سایر پیانوها مقایسه کنید.


۶-صدای پیانو چند ثانیه ادامه پیدا می کند؟

مدت زمانی که صدای پیانو ادامه پیدا می کند از اهمیت بسیار ی برخوردار است. اگر در یک پیانوی آکوستیک دیواری خوب یکی از نتهای وسط پیانو را ضربه زده و نگه دارید حدود ۱۵ الی ۲۰ ثانیه طول میکشد تا صدای آن به طور کامل قطع شود.
صدای یک پیانوی دیجیتال ایده آل نیز باید چنین ماندگاری داشته باشد.
در واقعیت این زمان بین ۶ تا ۱۵ ثانیه است. بهترین راه برای آزمودن مدت زمان ماند صدا این است که نت دوی وسط در پیانو را با شدت هرچه تمامتر نواخته و مدت زمان پخش صدا را اندازه گیری کنید. صدا به تدریج کاهش پیدا می کند و در نهایت به طور کامل محو می‌شود.
اگر مدت زمان پخش صدا کمتر از ۱۰ ثانیه بود ازخرید آن پیانو منصرف شوید.

نکته :‌ به هنگام انجام این تست صدای پیانو را در حد وسط تنظیم کنید. برای ارزیابی دقیق تر، بهتر است این کار را در محیطی ساکت و خلوت انجام دهید.

محسن جوزی

نوازنده ، مدرس و تكنسين پيانو،

عضو رسمی انجمن تکنسین‌های پیانو در امریکا ( PTG)

عضو رسمی MTNA

91 دیدگاه‌ها

 • پیوند دیدگاه وحید دوشنبه, 29 مهر 1398 ساعت 13:16 ارسال شده توسط وحید

  با سلام در خصوص پیانوی کروزر در حدود 20 میلیون نظرتان چیه

 • پیوند دیدگاه برزو جمعه, 29 شهریور 1398 ساعت 16:13 ارسال شده توسط برزو

  سلام
  به نظرتون بین blitz671 و g1 airکدوم رو انتخاب کنم تستهای فروشنده نشون میداد بلیتز تو یه سری مقایسه ها واقعا بهتر عمل می کنه ولی اصلا هیچ جا ردی ازش تو اینترنت نیست و این منو نگران می کنه

 • پیوند دیدگاه sepehr شنبه, 26 مرداد 1398 ساعت 20:41 ارسال شده توسط sepehr

  سلام
  من براي پسرم كه تازه شروع به اموزش كرده ميخوام پيانو تهيه كنم بين مدل cup 310 كورزويل و ydp 164 و clp 635 ياماها ترديد دارم كدوم بهتره بنظر شما ؟ البته ساز دست دوم كورزويل mp120 هم موجوده كه ميتونم بگيرم ، واقعا نميدونم دست دوم مشكل ساز ميشه يا نه ؟
  ممنون ميشمراهنماييي بفرمايين

 • پیوند دیدگاه فرجی جمعه, 04 مرداد 1398 ساعت 11:39 ارسال شده توسط فرجی

  با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون
  بین clp545 و clp625 یاماها کدام را پیشنهاد می فرمایید ؟برای کودک ۹ ساله که دو ساله پیانو تمرین میکنه .آیا سری ۶۰۰ امتیاز قابل توجهی نسبت به سری ۵۰۰ دارد؟

 • پیوند دیدگاه سپیده یکشنبه, 09 تیر 1398 ساعت 16:14 ارسال شده توسط سپیده

  سلام استاد ،وقت بخیر
  پسرم حدود ۶ ماه هست،پیانو یاد میگیره
  ب نظرتون دایناتون slp50 , مناسبه یا یاماها ؟؟
  تا قیمت ۱۴ میلیون مناسبه ک تاچند سال کار کنه، بعد تعویض کنیم؟؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید

 • پیوند دیدگاه سعید.ف دوشنبه, 27 خرداد 1398 ساعت 13:20 ارسال شده توسط سعید.ف

  وقت بخیر..
  استاد، چرا با وجود قیمت بابلای رولند یا کرگ، اغلب پولی فونی ونها 120 بیشتر نیست؟ درحالیکه مدلهای هم قیمت در یاماها اغلب 192 و یا 256 هست؟!
  ممنونم

 • پیوند دیدگاه سعید جمعه, 03 خرداد 1398 ساعت 20:27 ارسال شده توسط سعید

  عرض سلام و درود.
  قصد دارم یاماها cvp سری 700 خریداری کنم. آیا از لحاظ کیفیت کار تایید می فرمایید؟ ضمنا شنیدم تقلبیش هم هست آیا راهی برای تشخیص هست.
  ممنون که راهنمایی می فرمایید

 • پیوند دیدگاه افسانه پنج شنبه, 26 ارديبهشت 1398 ساعت 01:53 ارسال شده توسط افسانه

  سلام خدمت شما
  من یک پیانوی یاماها مدل clp545 دارم، زمانی که در قسمت کیبرد، touch رو روی موردی غیر از fixed تنظیم می کنم، مثلا soft یا hard، اونوقت نت دو در اکتاو 5 صدای بدی میده و بسیار حساس میشه به فشار انگشتان، طوری که با کوچکترین فشاری صدای ناموزون و زنگ داری تولید می کنه و فقط همین کلاویه به این شکل عمل می کنه. در موقع تنظیم fixed, این مشکل وجود نداره. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که باید چه موردی از تنظیمات رو در منو تغییر بدم تا این حالت وجود نداشته باشه. سپاس.

 • پیوند دیدگاه Mania یکشنبه, 15 ارديبهشت 1398 ساعت 13:58 ارسال شده توسط Mania

  سلام خسته نباشيد
  براي شروع پيانو ياماها ١٦٣ رو پيشنهاد ميدين يا سميك s4 و چرا؟
  ممنون ميشم اگر راهنماييم كنيد

 • پیوند دیدگاه مقیمیان سه شنبه, 10 ارديبهشت 1398 ساعت 23:21 ارسال شده توسط مقیمیان

  سلام
  دختر ۱۰ ساله ای دارم که دو ماه کلاس پیانو میره
  و من فکر می کردم با ۳. ۴ میلیون یه ساز می تونم بخرم ولی انقدر گرونی شده حتی دست دوم هم به سختی پیدا می شه
  فعلا برای شروع یه دست دوم کاسیو pravia px110 یا مدل ۱۵۰ بهتره بخرم حدود قیمت ۵ میلیون
  یا یاماها نو np32 یا p45?
  هر چند p45 الان ۶ و نیم هست

 • پیوند دیدگاه مهسا پنج شنبه, 01 آذر 1397 ساعت 04:19 ارسال شده توسط مهسا

  سلام به نظرتون بین دایناتون ۳۲۰۰ و رولند rp۵۰۱ کدوم ساز بهتره؟

 • پیوند دیدگاه mahdi یکشنبه, 31 تیر 1397 ساعت 12:24 ارسال شده توسط mahdi

  سلام.من تازه میخوام شروع کنم و قراره یه ydp 163 دست دوم از آشنا بگیرم. میخواستم بدونم با توجه به حساسیت لمسی که این پیانو داره (3 حالت)، پیانوی خوبی هست یا نه،و اینکه تا چه مدتی میتونه جوابگو باشه که بعدش یه آکوستیک بگیرم؟
  اگر هم این ساز نقاط ضعف دیگه ای غیر از حساسیت لمسیش داره لطفا بهم بگید.خیلی ممنونم

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی یکشنبه, 24 تیر 1397 ساعت 14:23 ارسال شده توسط محسن جوزی

  در پاسخ فائزه : من ۶۲۵ یاماها رو ترجیح میدم به کورزویل. البته اگر کمی امکان افزایش بودجه باشه مدل ۶۳۵ خرید بهتری خواهد بود

  در پاسخ به سئوال آقای رضا مولوی: من مدل ۱۴۳ و یا ۱۶۳ یاماها رو ترجیح میدم.

 • پیوند دیدگاه رضا مولوی شنبه, 16 تیر 1397 ساعت 09:11 ارسال شده توسط رضا مولوی

  سلام استاد گرامی برای دخترم که ۷ سالشه و تازه کار هست می خواهم پیانوی دیجیتال بگیرم لطفا راهنماییم می فرمایید. از بین دوتا مدل blitz و kurzweil m210 کدوم را ترجیح می دهید؟ اگر پیشنهاد دیگری دارید برای انتخاب مدل دیگر راهنمایی بفرمایید بینهایت ممنون می شوم.

 • پیوند دیدگاه فائزه مظفری جمعه, 15 تیر 1397 ساعت 03:39 ارسال شده توسط فائزه مظفری

  خسته نباشید
  خواستم ببینم بین دو پیانوی یاماها clp 625، و کورزویل m230
  کدومش رو پیشنهاد میکنید برای خرید
  و بطور کلی با بودجه ای بین 8تا 10 میلیون پیشنهاد خودتون چیه
  متشکرم

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی دوشنبه, 03 ارديبهشت 1397 ساعت 23:32 ارسال شده توسط محسن جوزی

  برگمولر رو توصیه نمیکنم به هیچ وجه. از برندهای معتبر نظیر یاماها، رولند کاوایی کورزویل و کاسیو خرید کنید.

 • پیوند دیدگاه میثم اهوازی شنبه, 01 ارديبهشت 1397 ساعت 23:54 ارسال شده توسط میثم اهوازی

  سلام
  من تازه میخوام شروع کنم یکی از دوستانم بهم پیانو p10 برگمولر رو معرفی کرده ایا حوبه یا نه ؟

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی دوشنبه, 20 فروردين 1397 ساعت 08:28 ارسال شده توسط محسن جوزی

  با عرض پوزش از تمامی عزیزانی که سئوالات خودشون رو مطرح کرده بودند. به دلیل مشغله ی کاری متاسفانه چند هفته فرصت پاسخگویی رو نداشتم.
  در پاسخ رضا :‌ متاسفانه هیچ گونه شناختی نسبت به برند omega ندارم و نمیتونم کمکی کنم. تنها توصیه من این هست که اگر تازه کار هستید برای شروع حتما از برندهای معتبر نظیر رولند، یاماها، کاوایی کاسیو، دایناتون و کورزویل تهیه بفرمایید.

  در پاسخ نیما: آنچه که دکسیبل بر روی کاغذ ادعا کرده مشخصات بسیار خوبی هست ولی متاسفانه تا کنون فرصتی پیش نیومده تا بتونم این ساز رو تست کنم. همونطوری که برای رضا نوشتم شما هم اگر تازه کار هستید بهتره با برندی شروع بفرمایید که شناخته شده تر هست.

  در پاسخ میرحسینی از بین این دو من ۶۴۵ یاماها رو ترجیح میدم. البته از این دو بهتر به نظر من ساز رولند هست. مدلهایی نظیر HP504 و یا Hp603

  در پاسخ افشین :‌ اگر قرار باشه صرفا به عنوان پیانو مورد استفاده قرار بگیره پولیفونی ۶۴ میتونه در سالهای اول به خوبی نیازهای شما رو پوشش بده . البته پولیفونی ۱۲۸ انتخاب مطمئن تری هست ولی بیشتر زمانی به کار میاد که بخواهید صدا ها رو باهم ترکیب کنید. اگر بودجه شما اجازه میده به نظر من سازی با پولیفونی بالاتر بگیرید.

 • پیوند دیدگاه Afshin شنبه, 18 فروردين 1397 ساعت 19:29 ارسال شده توسط Afshin

  با سلام
  من تازه کار هستم و میخواستم بدونم پیانو دیجیتال p-45 که پلی فونیش ۶۴ هست از چ لحاظ با اون پیانویی ک مثلا پلی فونی ۱۲۰ داره فرق داره؟
  منظورم اینه ک از چ لحاظی برا نوازنده محدودیت ایجاد میکنه؟
  آیا میشه با همین پیانو همه ی آهنگارو زد؟

 • پیوند دیدگاه میرحسینی شنبه, 26 اسفند 1396 ساعت 23:05 ارسال شده توسط میرحسینی

  سلام
  بین پیانو مدل یاماها clp645 و پیانو دایناتون مدل dpr3500 کدام بهتره لطفا راهنمایی کنید

دیدگاه‌ها

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. پیش از ارسال دیدگاه و یا پرسش، پیشنهاد می‌کنیم نظرات قبلی را مشاهده فرمایید و تا حد امکان از طرح سوالات تکراری خودداری فرمایید. کد HTML مجاز نیست.

فرم ورود

عضویت در خبرنامه