راهنمای انتخاب پیانو

۶ روش ساده برای ارزیابی پیانوهای دیجیتال

در این مطلب به شش روش ساده برای ارزیابی کلی پیانوهای دیجیتال اشاره می‌شود تا به کمک آنها بتوانیم تصمیم گیری بهتری در انتخاب پیانوهای دیجیتال داشته باشیم.

 

با تغییر سبک زندگی، پیانوهای دیجیتال در سال های اخیر جایگاه ویژه ای در میان نوازندگان پیانو پیدا کرده‌اند.در حال حاضر در بازار پیانوهای دیجیتال نیز با برندها و مدل های بسیاری روبرو هستیم که کار انتخاب پیانو را کمی دشوار می کند.

===========================

نویسنده :Graham Howard

ترجمه : محسن جوزی

==========================

۱-کمی دورتر از پیانو بایستید و از شخصی بخواهید تا چند دقیقه ‌ای با آن بنوازد.

این بهترین روش برای تست کیفیت صدای پیانو است. اگر کمی دورتر بایستید و صدای پیانو را بشنوید تصمیم گیری بهتری در باره‌ی کیفیت صدای ساز خواهید داشت.


۲-صدای پیانو را به کمترین مقدار کاهش دهید. آیا صدای کلیدها خیلی بلنداست؟

یکی از شایع ترن شکایاتی که از پیانوهای دیجیتال می‌شود صدای بلند کلیدها است. البته وقتی صدای پیانو بلند باشد صدای کلیدها خیلی محسوس نیست. بنابر این بهتر است صدای پیانو را در پایین ترین حالت قرار داده و بخشی از یک قطعه را بی صدا بنوازیم و یا کلید های مختلفی را به صورت تصادفی ضربه بزنیم.
همانطور که خواهید دید به هنگام پایین رفتن و بالا آمدن کلید صدا ایجاد میشود. در پیانوهای باکیفیت این صدا کاملا نرم و خفیف است. در صورتی که طراحی اکشن پیانو دارای نقص باشد و یا پیانو به مدت زیادی مورد استفاده قرار گرفته باشد معمولا بالا/پایین رفتن کلیدها سروصدای زیادی ایجاد می کند.
یک روش دیگر برای ارزیابی میزان صدای کلید این است که کلید را با سرعت زیاد ضربه زده و بلافاصله دست را جدا کنیم به طوریکه کلید بلافاصله بالا بیاید. کلاویه‌های بی کیفیت معمولا در این حالت صدای بسیار زیادی تولید می‌کنند.


۳-آیا کلاویه‌ها به سمت چپ و راست خلاصی زیادی دارند؟

کلاویه ها را بدون اینکه به سمت پایین فشار دهید با کمک انگشت شست و نشانه به سمت چپ و راست حرکت دهید. میزان جابجایی کلاویه به طرفین باید بسیار ناچیز باشد و کلاویه با دوکلید جانبی خود برخوردی نداشته باشند. وجود هر گونه صدای اضافی ‌(‌چیزی شبیه به صدای کلیک ماوس کامپیوتر )‌ به هنگام انجام این کار دال بر لقّی و شل بودن کلید ها است.
حال کلیدها را به پایین فشار داده و درپایین ترین موقعیت دوباره میزان جابجایی کلید به راست و چپ و وجود هر گونه صدای اضافی را بررسی کنید.
هر گونه لقی در کلید ها موجب تخریب حس نوازنده می‌شود. بنابراین بررسی این موضوع به هنگام خرید هر پیانوی دیجیتالی (‌به ویژه پیانوهای دست دوم) بسیار ضروری است.

علاوه براین به فضای خالی بین کلیدها و همچین تراز بودن لبه‌ی کلیدها بایکدیگر نیز دقت کنید . وجود فضای کمتر یا بیشتر بین برخی از کلیدها ویا عدم هم‌تراز بودن لبه‌ی کلیدها نشانه‌ی کارکرد زیاد ساز و یا بی کیفیت بودن قطعات به کار رفته در اکشن است.


۴-آیا کلیدها نسبت به ضربه حساس هستند؟

اگر کلاویه‌های پیانو را به آرامی فشار ‌دهید صدای ضعیفی ایجاد می شود و هنگامی که با شدت بیشتری به کلاویه ضربه بزنید به نسبت صدای قوی تری می‌شنوید. منظور از عبارت «کلاویه‌های حساس به ضربه»‌ این است که میزان قدرت صدا با توجه به شدت ضربه تغییر می‌کند. در واقع اگر بخواهیم علمی تر صحبت کنیم هر چه کلاویه با سرعت بیشتری پایین برود صدایی با قدرت بیشتر ایجاد می‌شود. در هنگام خرید پیانوهای دیجیتال بهتر است سازی را تهیه کنید که سطوح قدرت (سطوح دینامیک) بیشتری داشته باشد.

حال چگونه می‌توانیم از تعداد سطوح حساسیت به ضربه در پیانوی مورد نظرمان با خبر شویم؟
اولین راه این است که موضوع را از فروشنده جویا شویم. البته ممکن است او اطلاعی از این موضوع نداشته باشد.

راه دوم این است که خودمان تعداد سطوح حساسیت به ضربه را تشخیص دهیم. البته تشخیص این سطوح کار آسانی نیست و ممکن است نوازندگان تازه کار نتوانند از عهده‌ی آن برآیند. یکی از کلاویه ها را (‌ترجیحا از وسط ساز)‌ به نرمی پایین ببرید. به طوری که صدایی ایجاد نشود . بار دو م کمی سرعت پایین بردن کلید را افزایش دهید تا ضعیفترین صدای ممکن شنیده شود. این اولین سطح شدت است. سپس دوباره سرعت پایین بردن کلید را کمی افزایش دهید. اگر صدای ساز به نسبت افزایش یافت این سطح دوم شدت است. این کار را آنقدر تکرار کنید تا دیگر تغییری در صدا ایجاد نشود و سطوح شدت را به تدریج شناسایی کنید.

راه دیگر برای اطلاع یافتن از تعداد سطوح تاچ، مراجعه به کاتالوگ ها و وب سایت تولید کنندگان است.


نکته :‌ اغلب پیانوهای دیجیتال ارزان‌قیمت ۳ سطح شدت ضربه دارند. پیانو های پیشرفته تر ۴ سطح و بهترین پیانوهای دیجیتال ۵ سطح.


۵-وزن کلاویه ها چقدر است؟

وقتی کلاویه‌ ای را به سمت پایین فشار می‌دهید کمی مقاومت احساس می کنید. این مقاومت به هنگام بالا آمدن کلید نیز باید احساس شود اما نه به اندازه‌ی زمانی که کلید را به سمت پایین فشار می‌دهیم.
اکشن برخی از پیانوها بسیار عملکرد بدی دارند. این اکشن ها در حالی‌که سبک هستند سنگین به نظر می‌رسند.

اجازه بدهید بیشتر توضیح بدهم...
اکشن های بی کیفیت معمولا حالتی فنری و جهنده دارند. وقتی کلید به سمت پایین فشار داده می‌شود به راحتی و بدون مقاومت پایین می‌رود ولی به هنگام بالا آمدن حالتی از مقاومت فنری زیر انگشتان ایجاد می کند. به دلیل همین کیفیت باز گشت فنری، کلاویه با سرعت زیادی به بالا برمی‌گردد. همین موضوع باعث می‌شود که حس نواختن با چنین پیانوهایی با حس نواختن بر روی سازهای آکوستیک بسیار متفاوت باشد.
در واقع ما انتظار داریم که کلاویه های پیانو به هنگام پایین رفتن سنگین بوده و به هنگام بالا آمدن کمی سبکتر باشد.کلاویه به هنگام بالا آمدن نباید فشار مضاعفی (‌فشاری همچون فشار فنر فشرده شده) برای بالا آمدن به دست شما وارد کند.
برای تست وزن کلیدها، یکی از کلاویه ها را در وسط پیانو چندین بارفشار دهید و سعی کنید میزان مقاومت کلید را به هنگام پایین رفتن و بالا آمدن بسنجید و با سایر پیانوها مقایسه کنید.


۶-صدای پیانو چند ثانیه ادامه پیدا می کند؟

مدت زمانی که صدای پیانو ادامه پیدا می کند از اهمیت بسیار ی برخوردار است. اگر در یک پیانوی آکوستیک دیواری خوب یکی از نتهای وسط پیانو را ضربه زده و نگه دارید حدود ۱۵ الی ۲۰ ثانیه طول میکشد تا صدای آن به طور کامل قطع شود.
صدای یک پیانوی دیجیتال ایده آل نیز باید چنین ماندگاری داشته باشد.
در واقعیت این زمان بین ۶ تا ۱۵ ثانیه است. بهترین راه برای آزمودن مدت زمان ماند صدا این است که نت دوی وسط در پیانو را با شدت هرچه تمامتر نواخته و مدت زمان پخش صدا را اندازه گیری کنید. صدا به تدریج کاهش پیدا می کند و در نهایت به طور کامل محو می‌شود.
اگر مدت زمان پخش صدا کمتر از ۱۰ ثانیه بود ازخرید آن پیانو منصرف شوید.

نکته :‌ به هنگام انجام این تست صدای پیانو را در حد وسط تنظیم کنید. برای ارزیابی دقیق تر، بهتر است این کار را در محیطی ساکت و خلوت انجام دهید.

محسن جوزی

نوازنده ، مدرس و تكنسين پيانو،

عضو رسمی انجمن تکنسین‌های پیانو در امریکا ( PTG)

عضو رسمی MTNA

84 دیدگاه‌ها

 • پیوند دیدگاه عاطفه جمعه, 18 بهمن 1398 ساعت 22:01 ارسال شده توسط عاطفه

  سلام
  من یه پیانو پیر خریدم پدال وسط شل هستش میخوام بدونم این ایراد پیانو هست؟

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی پنج شنبه, 28 آذر 1398 ساعت 18:35 ارسال شده توسط محسن جوزی

  در پاسخ برزو : به نظر من به دنبال برندهای معتبری نظیر رولند، یاماها، کاوایی و کاسیو باشید. برندهای متفرقه رو به هیچ عنوان توصیه نمیکنم.

  در پاسخ محمود : نه متاسفانه با این برند آشنایی ندارم.

  در پاسخ آوا :‌ برند بلیتز رو توصیه نمیکنم به هیچ عنوان. اگر بفرمایید چقدر بودجه در نظر گرفتید بهتر میتونم راهنمایی کنم. قطعا اگر بودجه لازم رو داشته باشید پیانوی آکوستیک انتخاب بهتری هست.

 • پیوند دیدگاه آوا چهارشنبه, 27 آذر 1398 ساعت 08:34 ارسال شده توسط آوا

  سلام. ممنون که سایتی برای کمک جهت خرید و نگهداری پیانو ایجاد کردید فکر میکنم در اینجا مشاوره بدون تعصب روی مارک و مدل انجام میشه.
  دختر من هشت سالشه و به صورت مبتدی میخواد پیانو را شروع کنه شما بین مکانیکی و دیجیتال کدوم را پیشنهاد میکنید ؟و اینکه اگر لطف کنید برند و‌مدل هم بدید بهتر هست. در پیانو دیجیتال برند بلیتز به نظرتون چطور هست؟ کمی ناشناخته است اما فروشنده امکانات جالبی را ازش به نمایش گذاشت.

 • پیوند دیدگاه محمود سه شنبه, 05 آذر 1398 ساعت 18:47 ارسال شده توسط محمود

  سلام، تشكر از راهنمايي هاي شما
  يك پيانوي ديجيتال به نام البينوني در ايران عرضه ميشه. ايا در مورد كيفيت اين پيانو اطلاعاتي داريد؟ ممنون ميشم اگر راهنمايي كنيد.

 • پیوند دیدگاه برزو جمعه, 29 شهریور 1398 ساعت 16:13 ارسال شده توسط برزو

  سلام
  به نظرتون بین blitz671 و g1 airکدوم رو انتخاب کنم تستهای فروشنده نشون میداد بلیتز تو یه سری مقایسه ها واقعا بهتر عمل می کنه ولی اصلا هیچ جا ردی ازش تو اینترنت نیست و این منو نگران می کنه

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی یکشنبه, 24 تیر 1397 ساعت 14:23 ارسال شده توسط محسن جوزی

  در پاسخ فائزه : من ۶۲۵ یاماها رو ترجیح میدم به کورزویل. البته اگر کمی امکان افزایش بودجه باشه مدل ۶۳۵ خرید بهتری خواهد بود

  در پاسخ به سئوال آقای رضا مولوی: من مدل ۱۴۳ و یا ۱۶۳ یاماها رو ترجیح میدم.

 • پیوند دیدگاه رضا مولوی شنبه, 16 تیر 1397 ساعت 09:11 ارسال شده توسط رضا مولوی

  سلام استاد گرامی برای دخترم که ۷ سالشه و تازه کار هست می خواهم پیانوی دیجیتال بگیرم لطفا راهنماییم می فرمایید. از بین دوتا مدل blitz و kurzweil m210 کدوم را ترجیح می دهید؟ اگر پیشنهاد دیگری دارید برای انتخاب مدل دیگر راهنمایی بفرمایید بینهایت ممنون می شوم.

 • پیوند دیدگاه فائزه مظفری جمعه, 15 تیر 1397 ساعت 03:39 ارسال شده توسط فائزه مظفری

  خسته نباشید
  خواستم ببینم بین دو پیانوی یاماها clp 625، و کورزویل m230
  کدومش رو پیشنهاد میکنید برای خرید
  و بطور کلی با بودجه ای بین 8تا 10 میلیون پیشنهاد خودتون چیه
  متشکرم

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی دوشنبه, 03 ارديبهشت 1397 ساعت 23:32 ارسال شده توسط محسن جوزی

  برگمولر رو توصیه نمیکنم به هیچ وجه. از برندهای معتبر نظیر یاماها، رولند کاوایی کورزویل و کاسیو خرید کنید.

 • پیوند دیدگاه میثم اهوازی شنبه, 01 ارديبهشت 1397 ساعت 23:54 ارسال شده توسط میثم اهوازی

  سلام
  من تازه میخوام شروع کنم یکی از دوستانم بهم پیانو p10 برگمولر رو معرفی کرده ایا حوبه یا نه ؟

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی دوشنبه, 20 فروردين 1397 ساعت 08:28 ارسال شده توسط محسن جوزی

  با عرض پوزش از تمامی عزیزانی که سئوالات خودشون رو مطرح کرده بودند. به دلیل مشغله ی کاری متاسفانه چند هفته فرصت پاسخگویی رو نداشتم.
  در پاسخ رضا :‌ متاسفانه هیچ گونه شناختی نسبت به برند omega ندارم و نمیتونم کمکی کنم. تنها توصیه من این هست که اگر تازه کار هستید برای شروع حتما از برندهای معتبر نظیر رولند، یاماها، کاوایی کاسیو، دایناتون و کورزویل تهیه بفرمایید.

  در پاسخ نیما: آنچه که دکسیبل بر روی کاغذ ادعا کرده مشخصات بسیار خوبی هست ولی متاسفانه تا کنون فرصتی پیش نیومده تا بتونم این ساز رو تست کنم. همونطوری که برای رضا نوشتم شما هم اگر تازه کار هستید بهتره با برندی شروع بفرمایید که شناخته شده تر هست.

  در پاسخ میرحسینی از بین این دو من ۶۴۵ یاماها رو ترجیح میدم. البته از این دو بهتر به نظر من ساز رولند هست. مدلهایی نظیر HP504 و یا Hp603

  در پاسخ افشین :‌ اگر قرار باشه صرفا به عنوان پیانو مورد استفاده قرار بگیره پولیفونی ۶۴ میتونه در سالهای اول به خوبی نیازهای شما رو پوشش بده . البته پولیفونی ۱۲۸ انتخاب مطمئن تری هست ولی بیشتر زمانی به کار میاد که بخواهید صدا ها رو باهم ترکیب کنید. اگر بودجه شما اجازه میده به نظر من سازی با پولیفونی بالاتر بگیرید.

 • پیوند دیدگاه Afshin شنبه, 18 فروردين 1397 ساعت 19:29 ارسال شده توسط Afshin

  با سلام
  من تازه کار هستم و میخواستم بدونم پیانو دیجیتال p-45 که پلی فونیش ۶۴ هست از چ لحاظ با اون پیانویی ک مثلا پلی فونی ۱۲۰ داره فرق داره؟
  منظورم اینه ک از چ لحاظی برا نوازنده محدودیت ایجاد میکنه؟
  آیا میشه با همین پیانو همه ی آهنگارو زد؟

 • پیوند دیدگاه میرحسینی شنبه, 26 اسفند 1396 ساعت 23:05 ارسال شده توسط میرحسینی

  سلام
  بین پیانو مدل یاماها clp645 و پیانو دایناتون مدل dpr3500 کدام بهتره لطفا راهنمایی کنید

 • پیوند دیدگاه نیما سه شنبه, 22 اسفند 1396 ساعت 08:52 ارسال شده توسط نیما

  سلام استاد
  میخاستم نظرتون رو راجع به پیانو دیجیتال dexibell سری vivo رو بدونم ممنون

 • پیوند دیدگاه رضا شنبه, 28 بهمن 1396 ساعت 18:00 ارسال شده توسط رضا

  عذر خواهم در مورد پیانو omega xl-505 اطلاعاتی دارین؟ چطوره این مارک در کل؟

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی جمعه, 13 بهمن 1396 ساعت 22:42 ارسال شده توسط محسن جوزی

  با عرض پوزش از تاخیر در ارسال پاسخ ها :‌

  در پاسخ آیدین :‌ موضوعی که اشاره کردید رو من به شخصه خودم در مورد پیانوهای دیجیتال کرگ تجربه کردم . البته با توجه به اینکه بخشی از علاقه مندی ما به صدا ناشی از سلیقه ‌ی ما هست هرگز سعی ندارم که این حس رو به خریداران القا کنم که کرگ ساز خوبی نیست. افراد بسیاری از داشتن این ساز احساس خوبی دارند. ولی گذشته از این ها فکر میکنم تنها سازی که من از نواختنش هرگز آزرده و خسته نشدم ساز رولند هست. گرچه تفاوت های این ساز و ساز آکوستیک همچنان قابل لمس هست ولی کیفیت اکشن و تاچ و همچنین نمونه های صوتی به قدری متفاوت هست که به نظر من رولند رو به برترین ساز دیجیتال تبدیل کرده.

  در پاسخ علیرضا :‌ سوال شما خیلی برای من شفاف نیست ! برند هارودسر رو نمیشناسم و توصیه میکنم از برندهای معتبر خریداری بفرمایید

  در پاسخ کریم :‌ هر دو ساز خوب هستند . اگر به دنبال صدای متقاوتی هستید توصیه میکنم مدل FP30 رولند رو تهیه بفرمایید.

 • پیوند دیدگاه کریم پنج شنبه, 12 بهمن 1396 ساعت 06:28 ارسال شده توسط کریم

  سلام بین پیانو کرگ b1 و یاماها p115 کدام را انتخاب میکنید

 • پیوند دیدگاه علیرضا دوشنبه, 09 بهمن 1396 ساعت 23:30 ارسال شده توسط علیرضا

  سلام خسته نباشید یه سوال پیش امده برا من که قطعاتی که داخا پیانو به کار رفته باید جنسش چی باشه مثلا میگن مکانیزم پدال باید از چوب باشه و دیگر قطعه ها و نظرتون رو در مورد پیانو های هارودسر میخواستم

 • پیوند دیدگاه ایدین دوشنبه, 25 دی 1396 ساعت 00:09 ارسال شده توسط ایدین

  دروداستاد من تا حدود پنج ملیون قصد خرید پبانو دیجیتال داشتم و از کودکی هم با کیبورد نیمه حرفه ای ساز میزنم سارم کیبورد رولند بود و با موسیفی اشنام تا حدودی و به دو نمایندگی یاماها و کرگ سر زدم و صدای lp 380 برام جذاب تر از ydp163 یاماها اومد و اونو خریدم اما بعد توی خونه صدای ساز پیانو بشدت مصنوعی و دل نچسب بود حتی بعد متوجه سردردی شدم که از صدای زیر فرکانس جیغ مانندی که در نت های پایین میومد شدم با این که خیلی تعریف کیفیت صدای کرگ رو همه میکنند اما صداها مخصوصا در صدای پیانو مرده و بیروح هست و اینو بعد این که در ارامش تو خونه تست میگیره ادم متوجه میشه حتی صداهای دیگش مثل گیتار واقعا در حد کیبورد های ارزون قیمت هم نیست و پایین تره که از ژاپن و تکنولوژیش بعیده این فاجعهو شاید این سازها در ایران تقلبی هستن سوالم از شما چه سازی پیشنهاد میکنید که صداش زندهو تا حدود هفت هشت ملیون و با وجود این که روی این ساز و تعویضش هم ضرر خواهم داد و گوشه اتاق خاک میخوره و بشدت دلزدم کرده و ناراحت از این انتخاب بدم اونم بعد این همه مطالعه و جستجو صدای کیبورد رولند من واقعا زنده بود و ادم رو بشوق میاورد ممنونم

 • پیوند دیدگاه zeynab یکشنبه, 17 دی 1396 ساعت 11:20 ارسال شده توسط zeynab

  سلام و عرض ادب
  ببخشید تو قیمت 5 و 6 تومان یاماها بهتره یا برگمولر؟
  با تشکر

دیدگاه‌ها

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. پیش از ارسال دیدگاه و یا پرسش، پیشنهاد می‌کنیم نظرات قبلی را مشاهده فرمایید و تا حد امکان از طرح سوالات تکراری خودداری فرمایید. کد HTML مجاز نیست.

فرم ورود

عضویت در خبرنامه