از میان عناوین

×

خطا

Passed variable is not an array or object, using empty array instead

راهنمای انتخاب پیانو

۶ روش ساده برای ارزیابی پیانوهای دیجیتال

در این مطلب به شش روش ساده برای ارزیابی کلی پیانوهای دیجیتال اشاره می‌شود تا به کمک آنها بتوانیم تصمیم گیری بهتری در انتخاب پیانوهای دیجیتال داشته باشیم.

 

با تغییر سبک زندگی، پیانوهای دیجیتال در سال های اخیر جایگاه ویژه ای در میان نوازندگان پیانو پیدا کرده‌اند.در حال حاضر در بازار پیانوهای دیجیتال نیز با برندها و مدل های بسیاری روبرو هستیم که کار انتخاب پیانو را کمی دشوار می کند.

===========================

نویسنده :Graham Howard

ترجمه : محسن جوزی

==========================

۱-کمی دورتر از پیانو بایستید و از شخصی بخواهید تا چند دقیقه ‌ای با آن بنوازد.

این بهترین روش برای تست کیفیت صدای پیانو است. اگر کمی دورتر بایستید و صدای پیانو را بشنوید تصمیم گیری بهتری در باره‌ی کیفیت صدای ساز خواهید داشت.


۲-صدای پیانو را به کمترین مقدار کاهش دهید. آیا صدای کلیدها خیلی بلنداست؟

یکی از شایع ترن شکایاتی که از پیانوهای دیجیتال می‌شود صدای بلند کلیدها است. البته وقتی صدای پیانو بلند باشد صدای کلیدها خیلی محسوس نیست. بنابر این بهتر است صدای پیانو را در پایین ترین حالت قرار داده و بخشی از یک قطعه را بی صدا بنوازیم و یا کلید های مختلفی را به صورت تصادفی ضربه بزنیم.
همانطور که خواهید دید به هنگام پایین رفتن و بالا آمدن کلید صدا ایجاد میشود. در پیانوهای باکیفیت این صدا کاملا نرم و خفیف است. در صورتی که طراحی اکشن پیانو دارای نقص باشد و یا پیانو به مدت زیادی مورد استفاده قرار گرفته باشد معمولا بالا/پایین رفتن کلیدها سروصدای زیادی ایجاد می کند.
یک روش دیگر برای ارزیابی میزان صدای کلید این است که کلید را با سرعت زیاد ضربه زده و بلافاصله دست را جدا کنیم به طوریکه کلید بلافاصله بالا بیاید. کلاویه‌های بی کیفیت معمولا در این حالت صدای بسیار زیادی تولید می‌کنند.


۳-آیا کلاویه‌ها به سمت چپ و راست خلاصی زیادی دارند؟

کلاویه ها را بدون اینکه به سمت پایین فشار دهید با کمک انگشت شست و نشانه به سمت چپ و راست حرکت دهید. میزان جابجایی کلاویه به طرفین باید بسیار ناچیز باشد و کلاویه با دوکلید جانبی خود برخوردی نداشته باشند. وجود هر گونه صدای اضافی ‌(‌چیزی شبیه به صدای کلیک ماوس کامپیوتر )‌ به هنگام انجام این کار دال بر لقّی و شل بودن کلید ها است.
حال کلیدها را به پایین فشار داده و درپایین ترین موقعیت دوباره میزان جابجایی کلید به راست و چپ و وجود هر گونه صدای اضافی را بررسی کنید.
هر گونه لقی در کلید ها موجب تخریب حس نوازنده می‌شود. بنابراین بررسی این موضوع به هنگام خرید هر پیانوی دیجیتالی (‌به ویژه پیانوهای دست دوم) بسیار ضروری است.

علاوه براین به فضای خالی بین کلیدها و همچین تراز بودن لبه‌ی کلیدها بایکدیگر نیز دقت کنید . وجود فضای کمتر یا بیشتر بین برخی از کلیدها ویا عدم هم‌تراز بودن لبه‌ی کلیدها نشانه‌ی کارکرد زیاد ساز و یا بی کیفیت بودن قطعات به کار رفته در اکشن است.


۴-آیا کلیدها نسبت به ضربه حساس هستند؟

اگر کلاویه‌های پیانو را به آرامی فشار ‌دهید صدای ضعیفی ایجاد می شود و هنگامی که با شدت بیشتری به کلاویه ضربه بزنید به نسبت صدای قوی تری می‌شنوید. منظور از عبارت «کلاویه‌های حساس به ضربه»‌ این است که میزان قدرت صدا با توجه به شدت ضربه تغییر می‌کند. در واقع اگر بخواهیم علمی تر صحبت کنیم هر چه کلاویه با سرعت بیشتری پایین برود صدایی با قدرت بیشتر ایجاد می‌شود. در هنگام خرید پیانوهای دیجیتال بهتر است سازی را تهیه کنید که سطوح قدرت (سطوح دینامیک) بیشتری داشته باشد.

حال چگونه می‌توانیم از تعداد سطوح حساسیت به ضربه در پیانوی مورد نظرمان با خبر شویم؟
اولین راه این است که موضوع را از فروشنده جویا شویم. البته ممکن است او اطلاعی از این موضوع نداشته باشد.

راه دوم این است که خودمان تعداد سطوح حساسیت به ضربه را تشخیص دهیم. البته تشخیص این سطوح کار آسانی نیست و ممکن است نوازندگان تازه کار نتوانند از عهده‌ی آن برآیند. یکی از کلاویه ها را (‌ترجیحا از وسط ساز)‌ به نرمی پایین ببرید. به طوری که صدایی ایجاد نشود . بار دو م کمی سرعت پایین بردن کلید را افزایش دهید تا ضعیفترین صدای ممکن شنیده شود. این اولین سطح شدت است. سپس دوباره سرعت پایین بردن کلید را کمی افزایش دهید. اگر صدای ساز به نسبت افزایش یافت این سطح دوم شدت است. این کار را آنقدر تکرار کنید تا دیگر تغییری در صدا ایجاد نشود و سطوح شدت را به تدریج شناسایی کنید.

راه دیگر برای اطلاع یافتن از تعداد سطوح تاچ، مراجعه به کاتالوگ ها و وب سایت تولید کنندگان است.


نکته :‌ اغلب پیانوهای دیجیتال ارزان‌قیمت ۳ سطح شدت ضربه دارند. پیانو های پیشرفته تر ۴ سطح و بهترین پیانوهای دیجیتال ۵ سطح.


۵-وزن کلاویه ها چقدر است؟

وقتی کلاویه‌ ای را به سمت پایین فشار می‌دهید کمی مقاومت احساس می کنید. این مقاومت به هنگام بالا آمدن کلید نیز باید احساس شود اما نه به اندازه‌ی زمانی که کلید را به سمت پایین فشار می‌دهیم.
اکشن برخی از پیانوها بسیار عملکرد بدی دارند. این اکشن ها در حالی‌که سبک هستند سنگین به نظر می‌رسند.

اجازه بدهید بیشتر توضیح بدهم...
اکشن های بی کیفیت معمولا حالتی فنری و جهنده دارند. وقتی کلید به سمت پایین فشار داده می‌شود به راحتی و بدون مقاومت پایین می‌رود ولی به هنگام بالا آمدن حالتی از مقاومت فنری زیر انگشتان ایجاد می کند. به دلیل همین کیفیت باز گشت فنری، کلاویه با سرعت زیادی به بالا برمی‌گردد. همین موضوع باعث می‌شود که حس نواختن با چنین پیانوهایی با حس نواختن بر روی سازهای آکوستیک بسیار متفاوت باشد.
در واقع ما انتظار داریم که کلاویه های پیانو به هنگام پایین رفتن سنگین بوده و به هنگام بالا آمدن کمی سبکتر باشد.کلاویه به هنگام بالا آمدن نباید فشار مضاعفی (‌فشاری همچون فشار فنر فشرده شده) برای بالا آمدن به دست شما وارد کند.
برای تست وزن کلیدها، یکی از کلاویه ها را در وسط پیانو چندین بارفشار دهید و سعی کنید میزان مقاومت کلید را به هنگام پایین رفتن و بالا آمدن بسنجید و با سایر پیانوها مقایسه کنید.


۶-صدای پیانو چند ثانیه ادامه پیدا می کند؟

مدت زمانی که صدای پیانو ادامه پیدا می کند از اهمیت بسیار ی برخوردار است. اگر در یک پیانوی آکوستیک دیواری خوب یکی از نتهای وسط پیانو را ضربه زده و نگه دارید حدود ۱۵ الی ۲۰ ثانیه طول میکشد تا صدای آن به طور کامل قطع شود.
صدای یک پیانوی دیجیتال ایده آل نیز باید چنین ماندگاری داشته باشد.
در واقعیت این زمان بین ۶ تا ۱۵ ثانیه است. بهترین راه برای آزمودن مدت زمان ماند صدا این است که نت دوی وسط در پیانو را با شدت هرچه تمامتر نواخته و مدت زمان پخش صدا را اندازه گیری کنید. صدا به تدریج کاهش پیدا می کند و در نهایت به طور کامل محو می‌شود.
اگر مدت زمان پخش صدا کمتر از ۱۰ ثانیه بود ازخرید آن پیانو منصرف شوید.

نکته :‌ به هنگام انجام این تست صدای پیانو را در حد وسط تنظیم کنید. برای ارزیابی دقیق تر، بهتر است این کار را در محیطی ساکت و خلوت انجام دهید.

محسن جوزی

آهنگساز و پیانیست.

 

111 دیدگاه‌ها

 • پیوند دیدگاه احسان سه شنبه, 17 اسفند 1400 ساعت 02:33 ارسال شده توسط احسان

  سلام و وقت بخیر
  بنده یک دستگاه پیانو YAMAHA Claviona CLP500 دارم ولی به تازگی در حین نواختن، صدای خش خش از بلندگوها شنیده میشه و کلا هیچ صدایی از پیانو نمیاد. ممکنه چند ثانیه بعد مجددا کار کنه ولی گاهی اوقات باید کلید رو خاموش کنم و مجددا روشن کنم تا کار کنه.
  لطفا راهنمایی بفرمایید ایراد از کجاست. چون یکی قصد فروش دارم و میخوام مشکل حل بشه.

  با تشکر

 • پیوند دیدگاه سحر جمعه, 13 اسفند 1400 ساعت 08:45 ارسال شده توسط سحر

  سلام و وقت بخیر،ممنون بابت توضیحات.ایا امکان رفع کردنِ لقی کلیدهای پیانو و کاهش صداهایی که دراثر استفاده ی زیاد بوجود اومده هست؟ تعمیر شدنی هست این بخش؟

 • پیوند دیدگاه محمد سه شنبه, 01 تیر 1400 ساعت 13:04 ارسال شده توسط محمد

  با سلام
  نظرتون نسبت به پیانو بلیتز blitz jbp 433 و همچنین رولند rp30 می تونید بفرمایید

 • پیوند دیدگاه نسیم احمدی جمعه, 31 ارديبهشت 1400 ساعت 12:47 ارسال شده توسط نسیم احمدی

  سلام. وقت بخیر
  بنده به تازگی پیانو یاماها p45 رو تهیه کردم. اما از همان ابتدا متوجه شدم ولوم صدای پیانو خیلی پایینه به طوری رو وقتی دکمه ولوم صدا رو روی مینیمم قرار صدا کاملا قطع میشه و در حالت ماکزیمم هم میشه گفت صدا خوبه ولی خیلی بلند نیست. آیا این طبیعی هست و تنظیمات دیگری برای صدا وجود دارد یا اینکه پیانو مشکل داره؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 • پیوند دیدگاه یاس شنبه, 16 اسفند 1399 ساعت 08:49 ارسال شده توسط یاس

  سلام خسته نباشین من یک پیانوی رولند دارم ۱۰ ساله.حدودا دو سه ساله هرازگاهی خِر خِر میکنه اصلا نمیدونم مشکلش چیه دو تعمیرکار هم اومدن گفتن چون کهنه شده به این صورته.

 • پیوند دیدگاه خسرو شنبه, 16 اسفند 1399 ساعت 00:47 ارسال شده توسط خسرو

  سلام/
  درموردسطوح،شرکتblitzادعامیکند8سطح
  صدادارد.
  ایادرسته؟

 • پیوند دیدگاه زهرا یکشنبه, 16 آذر 1399 ساعت 21:32 ارسال شده توسط زهرا

  سلام استاد.‌
  وقت شما بخیر.
  پسر من مدت سه ساله که مداوم به کلاس پیانو رفته و از ابتدا با مدا medeliدیجیتال کار کرده که الان اصلا لز لین دستگاه رضایت ندارم. لطفا بفرمایید که چه مدل دیجیتالی برای پسرم خوب هست ؟
  از لطف شما سپاسگزارم.

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی شنبه, 19 مهر 1399 ساعت 00:11 ارسال شده توسط محسن جوزی

  در پاسخ سارا عرب پور:‌ پلی فونی تنها یکی از نکات تکنیکی هست که باید در نظر گرفته شود و حس خوب نوازندگی ناشی از برآیند مجموع تمامی ویژگیهای فنی است. با این وجود سلیقه هم در این مورد مهم هست. متاسفانه تا به امروز تجربه نوازندگی با ساز دکسیبل رو نداشتم که بخوام نظری بدم ولی مشخصات فنی این برند بر روی کاغذ جذاب به نظر میرسه. اگر من خودم رو جای شما در نظر بگیرم سعی میکنم انتخاب مطمئن رو انجام بدم و ساز یاماها رو خریداری کنم. شاید در آینده اگر تبحر کافی در نوازندگی پیدا کنید بتونید با جسارت بیشتری ساز خودتون رو انتخاب کنید.

  در پاسخ علی :‌ انتخاب من به ترتیب اولویت ابتدار سری HP رولند،‌ سپس سری CLP یاماهاو در نهایت کرگ خواهد بود.

 • پیوند دیدگاه علی چهارشنبه, 16 مهر 1399 ساعت 00:56 ارسال شده توسط علی

  سلام
  از بین برندهای رولند، یاماها و کورگ تا رنج 60 تومن شما کدوم مدل رو پیشنهاد میفرمایید.

 • پیوند دیدگاه امیر پنج شنبه, 13 شهریور 1399 ساعت 16:50 ارسال شده توسط امیر

  سلام خسته نباشید، من یه پیانو دیجیتال در محدوده قیمت 30-35 تومن میخام بخرم، ولی بین برند yamaha و dexibell دچار شک هستم. به این دلیل که پیانویdexibell vivo h1 با قیمت ذکر شده پلی فونی بسیار بالاتری نسبت به حتی پیانوی yamaha clp 635 که قیمتش به 57 میلیون میرسه داره.
  میشه راهنمایی کنید؟

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی چهارشنبه, 29 مرداد 1399 ساعت 15:08 ارسال شده توسط محسن جوزی

  در پاسخ سامان :‌ بله کاوایی برند بسیار خوبی هست. نمایندگی دارند در لارستان . البته یاماها هم در این محدوده قیمت سازهای بسیار خوبی تولید میکنه.

  در پاسخ لی لی :‌ پیانوهای بلیتز رو نمیشناسم . بعید میدونم برند معتبری باشه. قطعا یاماها انتخاب بسیار بهتری هست.

 • پیوند دیدگاه لی لی یکشنبه, 26 مرداد 1399 ساعت 14:03 ارسال شده توسط لی لی

  سلام استاد
  ببخشید درمورد پیانوهای دیجیتال بلیتز و یاماها به نظر شما کدوم بهتر ه ؟ در ضمن مد نظر من یه چیزی حدود30 تومن هست

 • پیوند دیدگاه سامان جمعه, 17 مرداد 1399 ساعت 22:15 ارسال شده توسط سامان

  سلام .بنده میخ استم ی پیانو در حد ۳۰ تومن حالا کمی بالا پایین مشکلی نست .چ برندی رو پیشنهاد میدین.کاوایی بنظرم بهتر از همشون هست و اینکه اصل پیانو رو ا کجا میتونم تهیه کنم ممنون

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی سه شنبه, 17 تیر 1399 ساعت 16:51 ارسال شده توسط محسن جوزی

  در پاسخ مژگان :‌ در صورتی که تمایل داشته باشید با من کلاس مجازی داشته باشید با ایمیل زیر مکاتبه بفرمایید:‌
  [email protected]

  در پاسخ نگین :‌ دایناتون برند بدی نیست ولی من رولند و یاماها رو ترجیح میدم. به نظرم در محدوده قیمت مد نظر ها مدل 144 یاماها گزنیه بسیار بهتری هست.

  در پاسخ سپیده :‌ متاسفانه این وب سایت در زمنیه فروش پیانو فعالیتی نداره. به نظر من سری P یاماها رو تهیه بفرمایید بسیار بهتر هست. به نظرمن یاماها از نظر فنی بسیار با کیفیت تر از دوبرندی هست که ذکر کردید.

 • پیوند دیدگاه سپیده سه شنبه, 17 تیر 1399 ساعت 11:18 ارسال شده توسط سپیده

  سلام من تازه میخام شروع کنم و آشنایی ندارم برای خرید پیانو
  ئر حوالی قیمت 15 میلیون
  یکی از دوستانم اموزشگاه دارند میگه فقط یاماها دیجیتال که میشه سری p یاماها
  اما یک مربی پیانو میگفتند کرگ و کروزویل در این قیمت مناسبتر است از لحاظ کلاویه و صدا
  و من نمیتونم تصمیم بگیرم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید چون به هر حال هزینه بالایی هم دارد
  شما خودتون فروش دارید دست دوم

 • پیوند دیدگاه نگین جمعه, 13 تیر 1399 ساعت 21:47 ارسال شده توسط نگین

  سلام خسته نباشید پیانو دایناتون50 Lpsبهتر یا ۱۵۰slp؟ کلا دایناتون برند خوبی هست یا نه و در رنج قیمت ۲۵ ملیون چه یشنهادی دارید

 • پیوند دیدگاه مژگان سه شنبه, 10 تیر 1399 ساعت 15:43 ارسال شده توسط مژگان

  سلام با تشکر از توضیحات عالی شما
  من میخوام پیانو رو از صفر شروع کنم یه پیانو یاماهاydp 103 نو خریدم.
  واسه اموزش ترجیحا مجازی کجا رو پیشنهاد میکنید؟؟
  خودتون اموزش میدین؟؟

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی یکشنبه, 01 تیر 1399 ساعت 09:50 ارسال شده توسط محسن جوزی

  درود برشما
  برای داشتن صدای بهتر در پیانوهای دیجیتال بهتر هست ولوم صدای پیانو رو حداقل بر روی ۷۵ درصد تنظیم کنید. بدیهی هست که اگر صدای پیانو رو کم کنید صدای مکانیزم کلاویه بیشتر به گوش میرسه...
  بهتر هست آداپتور اصل رو استفاده بفرمایید. آداپتور متفرقه میتونه به دستگاه شما آسیب وارد کنه ...

 • پیوند دیدگاه اصلان شنبه, 31 خرداد 1399 ساعت 16:54 ارسال شده توسط اصلان

  سلام. تازه برای دخترم یاماها ۱۴۴ خریدم. صدای خود کلاویه وقتی بالا میاد، به خصوص کلاویه های سمت راست خیلی زیاده. اداپتورش هم اچ پی است نه یاماها. البته روی کارتن یک برچسب به انگلیسی داره که نوشته اداپتور ap150 از یاماها را توش نداره. آیا صدای زیاد خود کلاویه طبیعیه؟

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی دوشنبه, 19 خرداد 1399 ساعت 14:18 ارسال شده توسط محسن جوزی

  در پاسخ مینو ‌:‌ به نظرم اگر بودجه لازم رو داشته باشید مدل YDP-164 رو تهیه کنید. در غیر اینصورت من YDP-144 رو به کرگ ترجیح میدم.

  در پاسخ قاسم ‌:‌ به نظر من مدل 164 و یا 144 یاماها گزینه های بهتری در مقایسه با کرگ هستند.

دیدگاه‌ها

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. پیش از ارسال دیدگاه و یا پرسش، پیشنهاد می‌کنیم نظرات قبلی را مشاهده فرمایید و تا حد امکان از طرح سوالات تکراری خودداری فرمایید. کد HTML مجاز نیست.

فرم ورود

عضویت در خبرنامه