نقد و بررسی پیانو

نگاهی به مدلهای Ydp-142 - YDP 162 و Ydp S-51 یاماها

در این مطلب با ما در نقد و بررسی سه مدل ارزانقیمت یاماها از سری Ariusهمراه باشید.

 

شرکت یاماها یکی از بزرگترین و پیشروترین شرکتهای سازنده پیانوهای دیجیتال و آکوستیک است که بیش از یکصد سال در این زمینه تجربه دارد. بسیاری از نوازندگان حرف ای و آماتور در دنیا ساز یاماها را به عنوان ساز محبوب خود انتخاب می‌کنند. پیانوهای دیجیتال یاماها عمدتا در دو سری Clavinova و سری ارزانقیمت Arius  تولید می شوند.

==============

منبع: AzPiano

ترجمه:‌ محسن جوزی

==============

پیانوهای سری Arius سالهای بسیاری است که تولید و به بازار ارائه شده اند و عمدتا قیمت جهانی آنها کمتر از ۲۰۰۰ دلار است در حالی که مدلهای سری Clavinova قیمتی در حدود ۲۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار دارند(نقد و بررسی مدلهای سریCLP یاماها را اينجا بخوانید). سه مدل YDP-142, YDP 162 و  YDP-S51 از آخرین مدلهای سری Arius محسوب می شوند و هر سه مدل از امکانات و کیفیت بسیار خوبی برخوردارند و نسبت به مدلهای قدیمی پیشرفت بسیار خوبی کرده اند.

مدل YDP -142 از نظر اکشن همانند مدل پیشین آن یعنی 141 از همان سیستم استاندارد اکشن GHS استفاده می کند و قدرت صدای آن نیز بدون تغییر نسبت به مدل پیشین ۱۲ وات است و بلندگوها نیز تغییری نداشته اند. حداکثر پلیفونی (‌بالاترین ظرفبت پخش همزمان صدا ها) از ۶۴ نت به ۱۲۸ نت ارتقاء یافته است و تعداد صداها نیز از ۶ صدا به ۱۰ صدای بسیار با کیفیت افزایش یافته است. این میزان پیشرفت در این محدوده قیمت بسیار قابل توجه و ارزشمند است. پیچ تنظیم صدا و دکمه های ساز بازطراحی  شده اند و باکیفیت تر از مدل 141 ساخته شده اند. 

 

 یاماها دیجیتال ydp-142 تصویر پنل

تصویر پنل دکمه های تنظیم در مدل ydp-162

 

در هر سه مدل پولیفونی ۱۲۸ نت است و سیستم سمپلینگ جدید یاماها به نام pure CF sound engine که صدایی به مراتب با کیفیت تر و طبیعی تر تولید می‌کند در آنها به کار گرفته شده است.  کیفیت نمونه برداری صوتی و باز  پخش صدا در سیستم CF به حدی نسبت به سیستم قدیمی تر یعنی AWM بهبود پیدا کرده است که در اولین تجربه نوازندگی با این ساز قابل لمس است.

 

هر سه مدل مجهز به پورت USB  هستند که به وسیله آن می‌توانید ساز را به آیپد و یا کامپیوتر متصل کنید و همچنین حالت duo/duet (که برای دو نوازی بر روی یک ساز استفاده می‌شود)نیز به آنها اضافه شده است. هر سه مدل قابلیت به کار گیری همزمان دو صدا، تراسپوز ( انتقال)، شبیه سازی نیم پدال در پدال sustain را دارند و در كل پدالها حس خوبی دارند. قابلیت ضبط دو کاناله صدا (‌تنها ۱ فایل)‌، مترونوم، سه حالت تاچ قابل تنظیم و  کاور روی کلاویه ها از دیگر امکانات این سه مدل است.

سیستم اکشن در دو مدل YDP-S51 و YDP 162  از نوع GH  است که نسبت به YDP-142 پیشرفته تر است و در کل حس تاچ بهتری دارد و بی سروصدا تر از اکشن GHS  است. به طور کلی در مدل 142 کلاوبه ها درست در ابتدای حرکت در مقایسه با پیانوهای اکوستیک کمی سفت تر هستند ( این سفتی به نام وزن تاج استاتیک نامیده می‌شود). بنابراین برای فشردن کلاویه ها به سمت پایین کمی فشار بیشتر لازم است. البته اکشن GH بسیار وضعیت بهتری دارد ولی به نظر من در مقایسه با پیانوهای آکوستیک و همچنین دیجیتال های گرانبها تر همچنان این موضوع قابل لمس است.

 

یاماها arius ydp s51 پیانو دیجیتال

YDP-S51

 

هر دو مدل YDP-S51 و YDP 162 از قدرت صدای ۴۰ وات برخوردارند و بنابراین در مقایسه با ۱۲ وات در مدل 142 از صدایی حجیم تر و غنی تر برخوردار هستند و همین موضوع قابلیت این دو ساز را در اجرای بهتر نوانس ها افزایش می دهد. این موضوع در صداهای بم ساز بیشتر قابل لمس است و از همین رو کیفیت صدای بم ساز 142   نسبت به دومدل دیگر كمتر است. سیستم دیگری که یاماها بر روی این سه مدل به کار گرفته است سیستم acoustic optimizer است که با توجه به ولوم  دستگاه کیفیت صدا را تنظیم می‌کند تا در تمامی شدت ها کیفیت صدای خروجی قابل قبول باشد. اگرچه ممکن است شما این تفاوت را احساس نکنید ولی به طور کلی ما از چنین امکاناتی بر روی سازهای دیجیتال استقبال می‌کنیم. اگرچه مدل 142 نیز به این سیستم مجهز است ولی همانطور که گفتم قدرت کم صدای آن باعث می‌شود تا کیفیت صدای آن در مقايسه با دو مدل دیگر  كمتر باشد.

 

مدل YDP-162 در میان این سه مدل از استقبال  بیشتری برخودار بوده است و با توجه به اینکه نسبت به مدل 142 حدود ۴۰۰ دلار گران تر است تفاوتهای بسیار ارزشمندی با 142 دارد که به نظر من ارزش این هزینه اضافی را دارد. کابینت ساز نسبت به مدل 161 حدود ۲ سانیتمتر بلندتر شده  و در عین حال شیک تر و زیباتر به نظر می‌رسد. مدل 161  از نظر ظاهری بسیار شبیه به مدل 141 یود ولی 162 با تفاوتهای ایجاد شده از نظر ظاهری حس بسیار بهتری دارد. بر روی پوپیتر 162 اثری از نشان Arius دیده نمی شود ولی در عوض كلمه یاماها با حروف سه بعدی درست در بالای کیبورد تعبیه شده است. در مدل 142 نیز آرم Arius حذف شده ولی در همان قسمت نام یاماها به جای آن چاپ شده است. کاور کلید ها در مدل YDP-S51 به صورت لولایی است ولی در مدلهای 142  و 162 به صورت کشویی طراحی شده است. یكی از ویژگیهای بسیار خوب مدل 162 استفاده از روكش عاج مصنوعی بر روی كلاویه هاست كه در هیچ یك از پیانوهای دیجیتال یاماها در محدوده قیمت كمتر از 2000 دلار وجود ندارد. پیش از ارائه مدل 162 به بازار، ارزانترین مدلی كه از این ویژگی بهره می‌برد مدل CLP-440 یاماها بود كه قیمتی در حدود 3000 دلار داشت.

 

ydp 162 یاماها پیانو دیجیتال مدل

YDP-162

 

این روكش كه تنها بر روی كلاویه های سفید ساز وجود دارد موجب می شود كه لمس كلاویه ها با حس بهتری همراه باشد. البته این تفاوت عموما توسط هنرجویان تازه‌كار خیلی قابل درك نیست ولی هنرجویان پیشرفته و نوازندگان حرفه‌ای به خوبی می‌توانند وجود آن را احساس كنند. جالب اینجاست كه در پیانوهای آكوستیك نیز بسته به برند و مدل ساز،‌ كیفیت روكش كلاویه‌ها متفاوت است و آكوستیك بودن پیانو صرفا دلیلی بر داشتن حس خوب تاچ در آن پیانو نیست. همانطوریكه قبلا گفتم یكی از مواردیكه در كلاویه ها بسیار اهمیت دارد میزان وزن تاچ استاتیك است. این وزن اشاره به مقدار نیرویی دارد كه برای حركت دادن كلاویه از حالت استراحت( زمانی كه كلاویه در بالاترین موقعیت خود قرار دارد و قبلا فشرده نشده است)‌به سمت پایین لازم است به كلاویه اعمال شود. به طور كلی در هر سه مدل، كلاویه ها از این نظر كمی سفت تر از حد معمول به نظر می‌رسند ولی توجه كنید كه این تفاوت تنها وقتی برای شما قابل لمس است كه آن را با یك پیانوی آكوستیك و یا دیجیتال گرانبها مقایسه كنید و اغلب هنرجویان تازه كار آن را حس نمی‌كنند.

 

در مقام مقایسه با برندهایی نظیر كاسیو، كاوایی و رولند، در محدوده قیمتی زیر 2000 دلار می توان رقبای بسیار جدی برای این سه مدل ذكر كرد. به عنوان مثال مدل KDP90 شركت كاوایی به نظر من یكی از بهترین پیانوهای دیجیتال در محدوده قیمیت زیر 2000 دلار است كه اكشن، صدا و پدالهای فوق‌العاده ای دارد و میزان وزن تاچ استاتیك در این مدل بسیار استاندارد و با دقت تنظیم شده است. بنابراین اكشن در این مدل بسیار نرم و لذت بخش است. شكل ظاهری این ساز تقریبا مشابه با یاماها است و به زودی نقد و بررسی آن را منتشر خواهیم كرد.

 

 

کاوایی DP90 پیانو دیجیتال

Kawai KDP90

 

 

پیانوهای دیجیتال كاسیو نیز در سالهای اخیر پیشرفت چشمگیری داشته‌اند و در محدوده قیمت زیر 2000 دلار، اكشن با سه حسگر  در آنها استفاده شده است.

 

پیانوی دیجیتال کاسیو PX850

Casio PX850

 

  سری Privia PX شركت كاسیو نیز سازهای خوبی هستند ولی در حال حاضر بیشتر از نظر قیمت نسبت به یاماها برتری دارند و نه كیفیت!

 

 

مدل RP401R رولند نیز یكی از بهترین پیانوهای دیجیتال در این محدوده قیمت است كه به عقیده من نسبت به سری Arius یاماها با كیفیت تر است. این برتری شامل اكشن،‌كیفیت صدا و پدالها است و در كل حس نوازندگی با این ساز بسیار لذت بخش تر است. یكی دیگر از ویژگیهای بسیار خوب در این مدل امكانات آموزشی منحصر به فردی است كه شامل اتصال آن به آیپد و استفاده از اپلیكیشن های خاص رولند برای آموزش موسیقی است.

 

پیانو دیجیتال رولند RP-401

Roland RP401

 

جمع بندی

 

همانطوریكه در ابتدا اشاره كردم این سه مدل از سری Arius پیشرفت های چشمگیری نسبت به مدلهای قبلی خود داشته اند و كیفیت صدا و پدالها بسیار بهبود پیدا كرده اند. هر سه مدل به نسبت قیمتشان از امكانات و كیفیت بسیار خوبی برخوردارند و می‌توانند چندین سال نیازهای اولیه آموزشی شما را برآورده كنند. در صورتی كه توان مالی داشته باشید مدل 162 را تهیه كنید و مطمئن باشید كه این افزایش قیمت ارزش هزینه كردن را دارد.

 

محسن جوزی

آهنگساز و پیانیست.

 

مطالب بیشتر در این مجموعه: « پيانو ديجيتال رولند HP-507 كاوايي CN25 »

57 دیدگاه‌ها

 • پیوند دیدگاه الهه یوسفی چهارشنبه, 31 ارديبهشت 1399 ساعت 02:07 ارسال شده توسط الهه یوسفی

  سلام و ممنون بابت توضیحاتتون
  من میخوام پیانو دیجیتال بخرم برای اموزش و حدود ۱۳ میلیون دارم به نظرتون چه گزینه ای رو انتخاب کنم؟

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی جمعه, 07 تیر 1398 ساعت 23:44 ارسال شده توسط محسن جوزی

  متاسفانه تا این لحظه تجربه کار با پیانوهای دیجیتال وبر رو نداشته ام . به نظر من برندهایی نظیر رولند و یاماها بسیار فراتر از رقبای جدیدشان فعالیت میکنند و خرید از این برندها رو بهتر از برندهای نوپا در صنعت پیانوهای دیجیتال میدونم.

 • پیوند دیدگاه نگار چهارشنبه, 29 خرداد 1398 ساعت 16:21 ارسال شده توسط نگار

  سلام وقت بخير ميخواستم در مورد پيانوهاي ديجيتا وبر نظرتون رو بدونم( با قيمت ١٥ و ٢٠م) و اينكه كلا براي حدود ١٥ ٢٠ م بودجه چه پيانو ديجيتالي رو توصيه ميكنيد..ممنون

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی جمعه, 17 خرداد 1398 ساعت 22:40 ارسال شده توسط محسن جوزی

  به نظر من در میان برندهای مختلف ، رولند بهترین حس تاچ رو داره و مدل های سری RP و FP این برند میتونه شروع بسیار حرفه ای باشه. اما اگر بخواهم بین این دو مدل که فرمودید انتخاب کنم قطعا یاماها رو توصیه میکنم.

 • پیوند دیدگاه حسین احمدی پنج شنبه, 16 خرداد 1398 ساعت 11:07 ارسال شده توسط حسین احمدی

  سلام استاد وقتتون بخیر
  من می‌خوام برای پسر ۱۰ ساله‌ام که مبتدیه پیانو دیجیتال بخرم و بهم دو مدل یاماها ydp-163 و کرگ LP380 رو پیشنهاد کردن. شما کدوم رو بهتر می‌دونین یا مدل و برند دیگه‌ای رو توصیه می‌کنین؟

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی پنج شنبه, 21 دی 1396 ساعت 00:01 ارسال شده توسط محسن جوزی

  درود برشما . به نظر من اگر یکی از مدلهای ۶۲۵ و یا ۱۶۳ رو تهیه کنید انتخاب بهتری انجام دادید. البته برای سه سال پیشنهاد من ۶۳۵ هست که کیفیت بهتری داره و ارزش افزایش بودجه رو داره.

 • پیوند دیدگاه نیلوفر چهارشنبه, 20 دی 1396 ساعت 01:05 ارسال شده توسط نیلوفر

  سلام ممنون از اطلاعات مفیدی که در اختیار همه قرار میدین
  به نظرشما بین سه مدل ydp 143و ydp 163 وclp625 کدوم بهتره؟
  باتوجه به اختلاف قیمتی که دارن من نهایتا میتونم یکی از این سه مدل رو تهیه کنم تازه دارم یاد میگیرم میخوام حدود ۳سال استفاده کنم بعدش عوضش کنم ممنون

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی یکشنبه, 03 دی 1396 ساعت 08:13 ارسال شده توسط محسن جوزی

  درود برشما
  در این محدوده ی قیمت مدل ۱۴۳ و یا ۱۶۳ یاماها میتونه انتخاب خوبی باشه. بله حس تاچ پیانوهای دیجیتال با پیانوهای آکوستیک متفاوت هست ولی این موضوع مشکلی در آموزش شما ایجاد نخواهدکرد.

 • پیوند دیدگاه ندا شنبه, 02 دی 1396 ساعت 23:26 ارسال شده توسط ندا

  سلام وقتتون بخیر.من تازه شروع کردم اموزش پیانو رو.به نظر شما تا 4تومن چه گزینه هایی برای خرید برام مناسب تره؟ایا تاچ پیانوهای دیجیتال متفاوته یا نه؟

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی پنج شنبه, 02 آذر 1396 ساعت 18:28 ارسال شده توسط محسن جوزی

  در پاسخ سروش : کیفیت صدا و کلاویه های S52 خیلی بهتر از ۱۴۳ است. پیشنهاد میکنم اگر قصد دارید به مدت طولانی از این ساز استفاده کنید مدل S52 رو تهیه بفرمایید.

  در پاسخ شایان :‌ برند کاوایی پیانوهای فوق العاده ای تولید میکنه. البته اینجا بحث سلیقه هم در میون هست. پیشنهاد میدم هر دو رو تست کنید و از نظر صدا و کیفیت تاچ طبق سلیقه تون یکی رو انتخاب کنید

 • پیوند دیدگاه شایان پنج شنبه, 02 آذر 1396 ساعت 17:39 ارسال شده توسط شایان

  سلام جناب جوزی،ممنون از فرصتی که در اختیار هنردوستان میگذارید،
  قصدخرید ydp163 یا 162 را داشتم که با تحقیق از چندتن از دوستان برند کاوایی را بمن پیشنهاد کردند،شما کدوم را پیشنهار میفرمایید
  واینکه اطلاع دقیق از زمان عرضه مدلهای سری ۶ یاماها دارید؟
  باتشکر

 • پیوند دیدگاه سروش یکشنبه, 14 آبان 1396 ساعت 18:35 ارسال شده توسط سروش

  درود و سپاس از مطالب مفیدتون!
  نیاز به راهنماییتون داشتم!
  من بین YDP-143 و S52 برای خرید موندم. و علت ارزونتر بودن ۱۴۳ رو نمیدونم! شما کدوم رو پیشنهاد میکنید؟ من مبتدی هستم و توان بلندگو هم چندان برام مهم نیست چون ۱۲ وات هم برای ابعاد اتاق من کافیه. کتاب راهنمای خرید رو هم خوندم ولی بین این دو مدل موندم!
  پیشاپیش ممنون از راهنمایی و پاسخگوییتون

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی شنبه, 13 آبان 1396 ساعت 00:12 ارسال شده توسط محسن جوزی

  اگر قصد دارید مدت زیادی از این ساز استفاده کنید مدل ۶۲۵ رو تهیه بفرمایید ولی چنانچه در کمتر از یک سال قصد تعویض دارید مدل ۱۶۳ انتخاب بهتری هست.

 • پیوند دیدگاه ارغوان یکشنبه, 07 آبان 1396 ساعت 11:18 ارسال شده توسط ارغوان

  سلام استاد بین مدل ۵۲۵clp و ۱۶۳ypd گدوم رو پیشنهاد میدین.تقریبا هر دو در یک رنج قیمت هستند.و با توجه به اینکه بعد از مدتی باید بفروشم و اکوستیک بخرم.
  ...

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی یکشنبه, 09 مهر 1396 ساعت 01:17 ارسال شده توسط محسن جوزی

  در پاسخ مهرناز: اگر بودجه شما کمتر از 5 میلیون هست به نظر من مدل 163 یاماها یکی از بهترین انتخابها است. در قیمت بالاتر از 5 میلیون هردو برند رولند و یاماها سازهای خوبی دارند که من به طور کلی اکشن و صدای رولند رو به یاماها ترجیح میدم. مدل 635 یاماها هم یکی از بهترین انتخابها در محدوده ی قیمتی خودش محسوب میشه. دقت بفرمایید که این موضوع کمی سلیقه ای هست و هر دو مدل 635 یاماها و rp-401 رولند بسیار باکیفیت و مرغوب هستند.

  در پاسخ مرجان : مدل ydp-s31 سالهاست که از رده خارج شده. توصیه میکنم از مدلهای جدید نظیر 143 و یا 163 تهیه بفرمایید.

  در پاسخ عباس یزدانی:
  Roland Hp-506
  Yamaha CLP-675
  Roland Hp-504
  Yamaha CLP645
  YAMAHA CLP635

 • پیوند دیدگاه عباس یزدانی شنبه, 08 مهر 1396 ساعت 01:36 ارسال شده توسط عباس یزدانی

  سلام استاد. اگر بخوایم بدون توجه به برند، فقط ۲ آیتم صدا و کلاویه رو در نظر بگیریم و بقیه امکانات برامون بی اهمیت باشه، میتونید لطف کنید و ۵ تا پیانوی الکترونیکی بهم معرفی کنید
  سپاس

 • پیوند دیدگاه مرجان یکشنبه, 02 مهر 1396 ساعت 20:31 ارسال شده توسط مرجان

  با عرض سلام، قصد خرید پیانوی یاماها آریوس مدل ydp- s31 رو دارم ، نظرتون راجب این مدل رو میخواستم و قیمت معقول این مدل حددا چند است؟

 • پیوند دیدگاه مهرناز چهارشنبه, 29 شهریور 1396 ساعت 17:02 ارسال شده توسط مهرناز

  سلام
  و عرض ادب من برای دخترم که حدود 7 ساله است میخواهم پیانو تهیه کنم تازه کلاس شروع کرده بین یاماها 143 و 163 و رولند PR401R کدام را پیشنهاد میفرمایید در محدود 5 میلیون کلا برای دخترم پیشنهادتون اگر غیر از اینها هست بفرمایید در مورد cpl535 یا 645 نیز ایا بهتر از مدلهای اشاره شده است یانه؟

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی دوشنبه, 13 شهریور 1396 ساعت 22:56 ارسال شده توسط محسن جوزی

  با عرض پوزش از تاخیر در ارسال جواب ها

  در پاسخ محمود :‌ کیفیت صدای خروجی بهتر هست . امکان استفاده از پدال ها بسیار راحت تر هست چون در p-115 پدال خیلی کوچیکه و سخت میشه پدال گرفت . و این که ارتفاع این ساز استاندارد هست ولی در مدل p-115 تنظیم ارتفاع دقیق با استفاده از پایه های ضربدری کمی سخت هست.

  در پاسخ امین :‌ اگر سالم باشه به نظر من معقول هست این قیمت

  در پاسخ أیدین آهنگر :‌ کرگ پیانوهای خوب و استانداردی رو تولید میکنه ولی به نظر من اکشن یاماها بهتر هست.البته این موضوع کمی سلیقه ای هست

 • پیوند دیدگاه ایدین اهنگر یکشنبه, 12 شهریور 1396 ساعت 00:03 ارسال شده توسط ایدین اهنگر

  سلام استاد قیمت جهانی پیانو کرگ lp380 بسیار کاهش پیدا کرده و البته این کاهش در ایران هم تا حدودی مشاهده شده که باعث شده با پیانو یاماها ydp163 هم قیمت بشن در نمایندگی های اصلیشون سوالم از شما اینه که اولا کدوم ساز رو ترجیح میدید برای یک نیمه حرفه ای اکشن و صدای کدوم یک برتره و ایا در محدوده4/5 تا پنج ملیون گزینه دیگه ای هست ممنونم

دیدگاه‌ها

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. پیش از ارسال دیدگاه و یا پرسش، پیشنهاد می‌کنیم نظرات قبلی را مشاهده فرمایید و تا حد امکان از طرح سوالات تکراری خودداری فرمایید. کد HTML مجاز نیست.

فرم ورود

عضویت در خبرنامه