رولند سری جدید پیانوهای مجهز به سیستم بلوتوث را معرفی کرد

شرکت رولند در ماه سپتامبر پیانوی کامپکت F-140R را به عنوان جایگزین مدل F-130R معرفی کرد که به سیستم بلوتوث مجهز شده است. علاوه بر این، رولند سری جدید پیانوهای دیجیتال خود را که شامل مدل‌های LX-17, LX-7, HP-605 و HP603 می‌شود را نیز روانه‌ی بازار کرد.

 

این پیانوها به عنوان جایگزین مدلهای LX-15, HP-508 و HP-506 معرفی شده اند. همانند گذشته شرکت رولند این بار نیز ابداعات و نوآوری ‌های ارزشمندی را به جامعه‌ی هنری معرفی کرده است. تکنولوژی به کار رفته در این سری پس از اختراع سیستم midi جدید رولند در سری V-Piano بزرگترین نوآوری این شرکت در سالهای اخیر به شمار می رود. به کارگیری تراشه BMC توان پردازش و کیفیت صدا را به میزان قابل توجهی افزایش داده است و به همین جهت پولیفونی (‌ چندصدایی) از رکورد قبلی (۲۵۶ نت ) فراتر رفته و طبق ادعای رولند پولیفونی صداهای گروه پیانو در مدل LX-17 به بی نهایت رسیده است (حداکثر پولیفونی در سایر صداها ۳۸۴ نت است) . جالب اینجاست که تمامی هارمونیک ها و ویژگیهای پیچیده‌ی صوتی سیم ها در این حجم از پولیفونی شبیه سازی می‌شود.

قدرت و کیفیت پخش صدا نیز در این سری از پیشرفت چشمگیری برخوردار بوده است. به عنوان مثال رولند در مدل LX-17 از هشت بلند گو و یک تقویت کننده ۶ کاناله استفاده شده است: دو بلندگوی اصلی ۲۵سانتی متری + دو بلندگو‌ از نوع near-field با قطر ۱۲ سانتی متر + دو توییتر از نوع near-field با قطر ۵ سانتی متر + دو بلندگوی فضایی ۱۲ سانتی متری. جالب است بدانید که کابینت ساز هم در تولید صدای فوق طبیعی این پیانو مشارکت می‌کند. روی هم رفته استفاده از بلند گو های مختلف و قرارگیری هوشمندانه‌ی آنها در قسمت های مختلف ساز موجب شده است که در اولین تجربه نوازندگی با این ساز، احساس طبیعی بودن صدا کاملا قابل لمس باشد.

در این مدل از اکشن بسیار پیچیده‌ و بی نقص PAH50 استفاده شده است که ساختار هیبریدی (‌دوگانه از جنس چوب و پلاستیک ) دارد. مدل HP-605 تمامی امکانات مدل LX-17 را دارد و تنها از نظر شکل کابینت و سیستم تقویت صدا متفاوت است.

 

تمامی مدل‌ها به سیستم پیشرفته PianoDesigner مجهز شده اند. در این سیستم نوازنده می‌تواند تمامی ویژگیهایی کیفی صدا را تغییر داده و صدای مطلوب خود را ذخیره نماید. تمامی مدل ها به سیستم بلوتوث مجهز شده‌اند و از این طریق گوشی‌ها و تبلت‌های مختلف را به آنها متصل نمود. یکی دیگر از ویژگیهای بسیار کاربردی این سری، امکان روشن شدن خودکار پیانو با بازکردن درب روی کلیدها است.

تمامی مدل‌ها از گارانتی ۱۰ ساله برخوردارند!‌ درست همانند پیانوهای‌ آکوستیک و این نشان دهنده‌ی عزم جدی رولند برای رقابت با پیانوهای آکوستیک است.

در انتها شما را دعوت می کنیم تا قطعه‌ی لاکامپانلا اثر لیست را با استفاده از پیانوی LX-17 رولند و اجرای میوجی کانکو از اینجا مشاهده کنید.

محسن جوزی

آهنگساز و پیانیست.

 

دیدگاه‌ها

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. پیش از ارسال دیدگاه و یا پرسش، پیشنهاد می‌کنیم نظرات قبلی را مشاهده فرمایید و تا حد امکان از طرح سوالات تکراری خودداری فرمایید. کد HTML مجاز نیست.

فرم ورود

عضویت در خبرنامه