از میان عناوین

×

خطا

Passed variable is not an array or object, using empty array instead

نگاهی به موفق‌ترین دیجیتال ‌های یاماها

نقد و بررسی مدلهای سری 500 از خانواده‌ی CLP یاماها

سری CLP یاماها یکی از پرطرفدارترین پیانوهای دیجیتال هستند. این موضوع مرهون کیفیت بی‌نظیر یاماها در ایجاد صدا و اکشن طبیعی است.

 

شرکت یاماها هدف خود از تولید سری CLP را تلاش برای نزدیک شدن به حس نواختن پیانوی آکوستیک عنوان می‌کند و با تولید مدلهای جدید‌تر هر روز به این هدف  نزدیکتر می‌شود. در واقع سری Clavinova بهترین امکانات را از دو دنیای آکوستیک و دیجیتال برای ما فراهم می‌کند: احساس نواختن با یک گرند پیانوی نفیس و برخوردار بودن از امکاناتی نظیر هدفون،‌ ضبط با کیفیت صدا،‌ آهنگسازی،‌ استفاده از سکوئنسر ها و ده ها مزیت دیگر از دنیای دیجیتال.

 


 

طراحی ظاهری

 

مدلهای سری CLP بیشتر شبیه به پیانوهای اسپینت طراحی شده‌اند. مدلهای ۵۴۵، ۵۳۵ و ۵۷۵  ظاهر مشابهی دارند و ارتفاعی در حدود ۹۳ سانتیمتر دارند. مدل‌ ۵۸۵ بیشتر به پیانوی آکوستیک شبیه است و از ارتفاع بلندتری (‌درحدود ۱ متر)‌ برخوردار است. کوتاه ترین عضو این خانواده CLP-525 است که ۸۴ سانتیمتر ارتفاع دارد و از نظر ظاهری شباهت زیادی به پیانوهای سری Arius دارد(نقد و بررسی مدلهای سری Arius را اینجا بخوانید). مدل CLP-565GP تنها مدل از سری ۵۰۰ است که ظاهری مشابه با پیانوی گرند دارد ولی از نظر صدا و اکشن تقریبا همانند مدل CLP-535 است.

در مدلهای 545 و مدلهای بالاتر از آن دو میله نگهداره از جنس برنج برای کمک به نگه داشتن نت بر روی پوپیتر ساز در نظر گرفته شده است. البته این میله ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که ورق زدن نت به سادگی انجام بگیرد.

 

پیانو دیجیتال یاماها CLP-545

CLP-545 - قهوه‌ای سوخته

 

پیانو دیجیتال یاماها CLP-585

CLP-585 - مشکی براق

 

 

گرند دیجیتال یاماها CLP-565 پیانو

CLP-565GP - مشکی براق

 

پیچ تنظیم شدت صدا در تمامی مدلها در سمت راست پیانو تعبیه شده است. از مدل ۵۳۵ به بعد صفحه‌ی نمایشگری در سمت چپ ساز و در کنار دکمه‌های تنظیم قرار گرفته است و امکان دسترسی آسان به تمامی امکانات ساز را فراهم می‌کند. در مدل ۵۲۵ به دلیل نبود صحفه نمایشگر مجبور هستید به راهنمای ساز مراجعه کنید تا نحوه‌ی استفاده‌ی ترکیبی از دکمه‌ها را فرا بگیرید.

 

پنل پیانو CLP-545

نمایی از صفحه نمایشگر و کلیدهای تنظیم در CLP-535

 


 

کیفیت صدا

 

یکی از تغییرات بسیار مهم در سری ۵۰۰ طراحی مجدد سیستم نمونه برداری و تولید صدا است. هنگامی که یاماها در سال ۲۰۰۷ تمامی سهام شرکت Bösendorfer را خریداری کرد پیش بینی می‌شد که به زودی این غول ژاپنی از تجارب و فناوری های بوزندورفر در جهت ارتقای سایر محصولاتش اعم از آکوستیک و دیجیتال استفاده کند. یکی از نتایج این خرید استراتژیک را می‌توان در سری ۵۰۰ مشاهده کرد. به غیر از مدل CLP-525 در تمامی مدلهای سری ۵۰۰،‌ یاماها از صدای پیانوی آکوستیک ایمپریال ۲۹۰ سانتی متری بوزندورفر که یکی از خوش صدا ترین پیانوهای جهان می‌باشد در کنار صدای پیانوی CFX یاماها استفاده کرده است.

صدای پیانوی بوزندورفر به طور کلی نرم تر و غنی تر است و به همین دلیل برای اجرای قطعات موسیقی کلاسیک و رمانتیک بسیار مناسب است. صدای پیانوی CFX روشن‌ و کمی تیز تر از بوزندورفر است و به همین دلیل اجرای موسیقی مدرن، به‌ويژه موسیقی جَز با این صدا سونوریته‌ی بهتری ایجاد می‌کند. از میان ۳۴ صدا،‌ هشت صدا به پیانو اختصاص داده شده است که در بین آنها عناوینی نظیر Rock Grand و Mellow Grand به چشم می‌خورد.

 

 

 bosendorfer imperial پیانو بوزندورفر ایمپریال 290

Bösendorfer Imperial 290

نمونه برداری از صدای پیانو قدمتی در حدود ۳۰ سال دارد. نمونه‌برداری صدا در پیانوهای سری ۵۰۰ با چنان دقت و کیفیتی انجام شده است که تنها یک موسیقیدان حرفه‌ای می‌تواند متوجه شود که صدا به طور مصنوعی ایجاد می‌شود. به عنوان مثال وقتی با دقت به صدای نت های بسیار بم گوش دهید ممکن است بتوانید لوپ(‌صدای تکرار شونده)های کندی را بشنوید. البته در اجرای عادی به هیچ عنوان نمی‌توان آنها را تشخیص داد. این سطح از کیفیت قطعا موفقیت بزرگی برای یاماها محسوب می‌شود.

تکنولوژی Smooth Release با تحلیل کیفیت ضربه‌‌ی واردشده به کلاویه و نحوه‌ی (سرعت) رها کردن کلید توسط نوازنده، تکنیک‌های استاکاتو و لگاتو را به خوبی شبیه ‌سازی می‌کند.

در جدول زیر مشخصات سیستم تولید صدا در مدلهای سری ۵۰۰ ارائه شده است.

 

 

ویژگیهای صوتی مدلهای سری ۵۰۰

  CLP-525 CLP-535 CLP-545 CLP-565GP CLP-575 CLp-585

نمونه صوتی

(piano sample)

Yamaha CFIIIS

Yahamah CFX

Bösendorfer Imperial

←  ←   ← ← 
تعداد صدا 10  34 ←  ←  ←   48+480XG

شبیه سازی

نمونه صدای

بازگشت کلید

ندارد دارد  ← ←   ← ← 

شبیه سازی

رزونانس دمپرها

 دارد ←  ←  ← 

Virtual

Resonance

Modeling(VRM)

← 

شبیه سازی

رزونانس سیم ها

 ندارد دارد  ←  ←  

Virtual

Resonance

Modeling(VRM)
 ←

علامت ← به معنای مشابه بودن اطلاعات با ستون قبلی می باشد

 


کیفیت اکشن

 

پیانوهای سری Clavinova از مکانیسم graded-hammer برخوردار هستند. معنای این عبارت این است که وزن کلیدها در این سری همانند یک پیانوی آکوستیک از سمت چپ به راست به تدریج سبکتر می‌شود. چکشها در پیانوی آکوستیک اندازه و وزن متفاوتی دارند و به همین دلیل وزن کلاویه ها نیز متفاوت است. در مدلهای پایینتر این سری، کلاویه ها در ۴ ناحیه وزنی تقسیم بندی شده‌اند ولی در دو مدل ۵۷۵ و ۵۸۵ برای هر کلاویه وزن منحصر به‌فردی در نظر گرفته شده‌است. در واقع در این دو مدل هیچ دو کلاویه‌ای وجود ندارد که وزن آنها با یکدیگر مشابه باشد.

در برخی از مدلهای این سری، کلاویه ها از جنس چوب طبیعی ساخته شده‌اند و حس تاچ بسیار مطلوبی دارد. کلاویه‌های سمت راست مدل ۵۳۵ در مقایسه با مدل ۵۴۵ و ۵۷۵ کمی سفت تر است (‌البته این موضوع برای بسیاری از هنرجویان مشکل محسوب نمی‌شود). از سوی دیگر کلاویه‌های سمت راست در مدل ۵۷۵ کمی حالت فنری و جهنده دارد. این حالت فنری به هیچ وجه مشکلی در امر نوازندگی ایجاد نمی‌کند ولی به هر حال حس نواختن آن با حس پیانوی گرند کمی متفاوت است.

عمق کلاویه‌ها نیز در تمامی مدلها به درستی درنظر گرفته شده‌ است و هنگام نواختن کاملا طبیعی به نظر می‌رسد. روکش کلاویه ها در تمامی مدلها از جنس عاج مصنوعی کار شده است که در ایجاد حس خوب نوازندگی مؤثر است.

مکانیزم رهاسازی چکش یکی دیگر از ویژگیهاییست که تقریبا در بیشتر مدلهای سری ۵۰۰ تعبیه شده است. پیش از یاماها شرکت رولند این ویژگی را در مدلهای سری HP خود قرار داده بود.( برای اطلاع از اصطلاحات فنی و تخصصی پیانوهای دیجیتال می‌توانید به این مطلب و یا راهنمای جامع خرید پیانوهای دیجیتال مراجعه کنید)

در جدول زیر مشخصات اکشن مدلهای سری ۵۰۰ ارائه شده است.

 

 

ویژگیهای اکشن در مدلهای سری ۵۰۰

  CLP-525 CLP-535 CLP-545 CLP-565GP CLP-575 CLp-585

تعداد ناحیه‌های وزنی

در سیستم

graded hammer

4

←  ←   88 ← 
مراحل حساسیت تاچ 4  6 ←  ←  ← 
وزنه‌های تعادل ندارد ندارد ندارد ندارد ندارد دارد

کلاویه های چوبی

(کلاویه‌های سفید)

ندارد ندارد دارد ندارد دارد ← 

مکانیزم رهاسازی

چکش

ندارد دارد

سیستم بهینه شده

دمپرها

 ندارد  ندارد  ندارد  ندارد  دارد  ←

علامت ← به معنای مشابه بودن اطلاعات با ستون قبلی می باشد


 

سایر ویژگیها

 

تمامی مدلهای سری ۵۰۰ توانایی ضبط صدا به صورت فایل MIDI و فایل صوتی (wav) را دارند. این ویژگی به هنرجو این امکان را می‌دهد که اجرای خود را ضبط کرده و از نقاط ضعف خود مطلع شود. امکان ضبط فایل صوتی(wav) تنها با اتصال حافظه‌ی فلش امکانپذیر است ولی فرمت ‌MIDI به دلیل کم حجم بودن بر روی حافظه‌ی داخلی دستگاه ذخیره می‌شود. سیستم ضبط به شما امکان می‌دهد تا تراک های متعددی را به صورت جداگانه ضبط و با یکدیگر ترکیب کنید.

با استفاده از ورودی AUX می‌توانید سایر دستگاههای پخش کننده‌ی موسیقی نظیر گوشی های هوشمند و تبلت را از طریق کابل استریو به پیانو متصل کنید. صدای ورودی AUX را می‌توان به سمت اسپیکر و همچنین تراک در حال ضبط هدایت نمود و این ويژگی یکی از امکانات حیاتی و بسیار کاربردی برای آهنگسازان و نوازندگان حرفه‌ای محسوب می‌شود. چنانچه صدای AUX را به سمت تراک در حال ضبط هدایت کنید،‌ این صدا به همراه صدای آنچه که می‌نوازید در فایل صوتی میکس می‌شود.

هر یک از پیانوهای سری ۵۰۰ به دو خروجی جک هدفون مجهز هستند. با اتصال هدفون،‌ صدای بلندگوها به طور خودکار قطع می‌شود. رابط USB به MIDI نیز امکان اتصال پیانو به کامپیوتر را ممکن می‌سازد.

در جدول زیر سایر مشخصات پیانوهای سری ۵۰۰ برای مقایسه‌ی بهتر ارائه شده است.

 

سایر امکانات و ویژگیهای مدلهای سری ۵۰۰

  CLP-525 CLP-535 CLP-545 CLP-565GP CLP-575 CLp-585
افکت های صوتی

Reverb

Reverb, Chorus

Brilliance

MsasterEffect

Reverb, Chorus

Brilliance

MsasterEffect

StereoPhonic

Optimizer

←   ← ← 

تقسیم کیبورد به

دو ناحیه صوتی

(Split)

ندارد دارد  ← ←   ← ← 
تعداد ریتم ندارد ندارد 20 ←  ← 

ضبط

(نعدادآهنگ/تعداد تراک)

1 - 2 256 - 16

ضبط فایل صوتی

بر روی فلش

فرمت wav

ندارد دارد
حافظه داخلی 900Kb 1.5MB

امکان اتصال

درایو خارجی

ندارد

USB Flash

Memory

امکانات اتصال

هدفون

USB to Host

 

هدفون

USB to Host

MIDI,AUX In

AUX Out

USB to Device

آمپلی فایر

(وات کلی)

40 60 100 70 160 180
تعداد بلندگو 2 4 6
جعبه بلندگو ندارد ندارد ندارد دارد
مصرف برق(وات) 13W 20W 30W 30W 55W 60W
صفحه نمابش            
طراحی ظاهری کنسول دیجیتال گرند آکوستیک کنسول دیجیتال

آکوستیک

دیواری

صفحه نمایش  ندارد دارد

محدوده قیمت

تخمینی(دلار)

1700-2000 2200-2600 2900-3400 4500  3900-4500 4900-5500

علامت ← به معنای مشابه بودن اطلاعات با ستون قبلی می باشد

 

 


جمع بندی

 

انتخاب بین پیانوی دیجیتال و آکوستیک موضوعی است که باید با توجه به نیاز و شرایط نوازنده انجام گیرد. صدای یک پیانوی دیجیتال همچنان به دلیل عدم استفاده از صفحه صدا و رزونانس طبیعی سیم‌ها نمی‌تواند همانند یک پیانوی آکوستیک پر و غنی باشد. البته با وجود پیشرفت‌های صورت گرفته در ۲۰ سال گذشته این اختلاف به شدت در حال کم شدن است و کار به جایی رسیده است که اختلاف بین پیانوی دیجیتال و آکوستیک تنها برای موسیقیدانان حرفه‌ای قابل تشخیص است. در بسیاری از شرایط شاید به سختی بتوان اختلافی بین صدای پیانوی دیجیتال و آکوستیک احساس کرد!

برای خانواده‌ای که فرزند کوچکشان به پیانو علاقه دارد، پیانیست حرفه‌ای که فضای کافی برای خرید گرندپیانو در اختیار ندارد و برای بسیاری از کسانی که نوازندگی را به صورت آماتوری و صرفا به دلیل علاقه دنبال می‌کنند، پیانوهای سری ۵۰۰ یاماها می تواند نعمت بزرگی باشد! قیمت پایین،‌ عدم نیاز به کوک،‌ جابجایی بسیار آسان در مقایسه با پیانوی آکوستیک، تجربه‌ی صدای گرند با پیانویی در سایز اسپینت در یک آپارتمان کوچک،‌ امکان استفاده از هدفون و تمرین بی صدا تا پاسی از شب، ضبط باکیفیت از اجرا، ... همگی از مزایای پیانوهای دیجیتال است.

اگر استاد شما در خرید پیانوی آکوستیک پافشاری می‌کند بد نیست اورا به فروشگاهی دعوت کرده و از بخواهید با پیانوهای سری کلاوینوا چند قطعه اجرا کند. مطمئن باشید به زودی نظرش عوض خواهد شد.

===============

منابع :‌Pianobuyer، وب سایت شرکت یاماها

ترجمه :  محسن جوزی

===============

محسن جوزی

آهنگساز و پیانیست.

 

60 دیدگاه‌ها

 • پیوند دیدگاه شاهین دوشنبه, 13 فروردين 1403 ساعت 11:56 ارسال شده توسط شاهین

  سلام . پیانو بین مدل p125 و plc535 کدوم رو پیشنهاد میکنید؟؟؟

 • پیوند دیدگاه رخشان یکشنبه, 30 مرداد 1401 ساعت 10:17 ارسال شده توسط رخشان

  سلام برای نوازندگی پیانوی ایرانی دستگاهی (ربع پرده )چه پیانویی رو پیشنهاد میکنین که صدای ملایمی داشته باشه وریز زدن راحت باشه (خیلی کلاویه هاش سنگین نباشه ) ونیز اگر جند ساعت تمرین کنم گوش رو آزار ندهورنج قیمتش هم 50 تا 80 باشه

 • پیوند دیدگاه عاطفه جمعه, 11 مرداد 1398 ساعت 15:46 ارسال شده توسط عاطفه

  سلام ممنون از راهنمایی تون واسه بچه ۶ ساله جه مارک پیانو زیر ۸ میلیون خوبه که بعدا بشه فروخت ممنون

 • پیوند دیدگاه سعید ترابی جمعه, 11 آبان 1397 ساعت 18:00 ارسال شده توسط سعید ترابی

  درود استاد من ترکیه زندگی میکنم دخترم بییر و تموم کرده و شروع به ها هانون کرده میخوام پیانو بخرم CLPبخرم یا YDP یک دونه YDP یاماهاS34الان با تخفیف آکبند شو میدند به پول ایران ۱۳ میلیون نمیدونم بخرم یا نه یا شما چی صلاح میدونید یا از مارکهای دیگه چی پیشنهاد میکنید همانطور که مستحضر هستید اینجا تمام مارکها هستند

 • پیوند دیدگاه نرگس سه شنبه, 10 مهر 1397 ساعت 15:32 ارسال شده توسط نرگس

  سلام. من تازه میخوام نواختن پیانو رو شروع کنم. در جستجویی که کردم تعدادی گفتن که پیانو رولند بهتر از یاماها هست ، و یه مورد برگمولر دست دوم هم هست که استادی معرفی کردن و گفتن 5-6 سال کار کرده ولی خیلی عالیه. میخواستم نظر شما رو بدونم. ممنون

 • پیوند دیدگاه فراهاني جمعه, 26 مرداد 1397 ساعت 13:11 ارسال شده توسط فراهاني

  براي كارآموز با قيمت ٥-٦ تومان چه پيانويي پيشنهاد ميكنيد؟

 • پیوند دیدگاه مهرشاد یکشنبه, 27 خرداد 1397 ساعت 21:16 ارسال شده توسط مهرشاد

  و یک مسئله هم در مورد Clp645 دارم. من موقع خرید اصلا یادم نیومد که پاسخ کلاویه ها در اجرای تریل امتحان کنم. بنظرم توی نتهای تکرار شونده ی سریع مثل تریل و ترمولو کلاویه ها مطلوب عمل نمیکنن و کارو سخت میکنن. هم از نظر وزنی و برگشت، و هم از نظر داینامیک.
  حال میخوام بدونم این موضوع رو شما و بقیه که این مدل رو دارن حس کردند، یا این ضعف من در اجرای تریل هست که به کلاویه های ساز قبلیم (Clp330) که سبکتر بودن عادت کردم و الان باید روی این تکنیک دقیقتر تمرین کنم.
  و همینطور داینامیک (pp) نواختن در قسمتهای بم دشوار بنظر میرسه.

 • پیوند دیدگاه مهرشاد یکشنبه, 27 خرداد 1397 ساعت 21:08 ارسال شده توسط مهرشاد

  درود بر شما
  چندماه پیش از شما راهنمایی گرفتم و با توجه به بودجه Clp645 رو پیشنهاد دادید، خریداری کردم و راضی هستم. تشکر فراوان دارم.
  یک مورد Clp585 دست دوم هست. بنظرتون ارزش داره Clp645 رو که هنوز در حد نو هست رو بفروشم و این Clp585 رو بخرم؟

 • پیوند دیدگاه محسن اساعیلیان جمعه, 06 بهمن 1396 ساعت 18:55 ارسال شده توسط محسن اساعیلیان

  سلام.وقت بخیر با مبلغ حدود 5 میلیون از سریclpچه مدلی رو شما پیشنهاد میکنید؟

 • پیوند دیدگاه مجید سه شنبه, 28 آذر 1396 ساعت 16:17 ارسال شده توسط مجید

  دوست عزیز با سلام و احترام
  شما در مورد پیانوی بلیتز blitz هم اطلاعات دارید یا خیر و برای کسی که تازم میخواهد پیانو آموزش ببیند با بودجه 6 تا 8 میلیون چه پیانویی رو پیشنهاد می کنید.
  متشکرم

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی سه شنبه, 28 آذر 1396 ساعت 09:25 ارسال شده توسط محسن جوزی

  درود برشما
  باید از پیانوهای مجازی بر روی کامپیوتر استفاده کنید و سپس با اتصال پیانو به کامپیوتر کارهاتون رو ضبط کنید. چنانچه نیاز به راهنمایی بیشتر داشتید از طریق ایمیل مکاتبه بفرمایید.

 • پیوند دیدگاه ایمانه نوری جمعه, 24 آذر 1396 ساعت 00:53 ارسال شده توسط ایمانه نوری

  سلام من پیانو دیجیتال525clp دارم میخوام آهنگی که میزنم روی کامپیوتر یا گوشی ضبط کنم میشه راهنماییم کنید با همون کابل ام ای دی ای چطوری میتونم اینکار رو بکنم

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی دوشنبه, 06 آذر 1396 ساعت 07:42 ارسال شده توسط محسن جوزی

  در پاسخ مهشید:‌ سری 625 رو تهیه بفرمایید. سری ۵۰۰ دیگه از رده خارج شده .

  در پاسخ رضوی:‌ اگر قصد دارید به مدت طولانی تری از سازتون استفاده کنید مدل ۶۴۵ ارزش خرید رو داره. با کمی افزاش بودجه میتونید به سری HP رولند هم فکر کنید.

 • پیوند دیدگاه علی یکشنبه, 05 آذر 1396 ساعت 14:09 ارسال شده توسط علی

  با سلام میخواستم تفاوت مدل clp645 با clp 675 رو بدونم به سایت یاماها مراجعه کردم دیدم نوشته اکشن 645 از نوع nwx و اکشن 675 از نوع grand touch هست تفاوت های جزیی دیگه مثل توان خروجی و اسپیکر هم داره که فکر نمیکنم خیلی مهم باشه فقط اگه ممکنه تفاوت بین این دو اکشن رو بفرمایید ممنون میشم

 • پیوند دیدگاه رضوی چهارشنبه, 01 آذر 1396 ساعت 17:56 ارسال شده توسط رضوی

  سلام استاد،
  بین پیانوهای دیجیتال clp 635 و 645 شما کدومو پیشنهاد میکنین.
  و اینکه پیانو دیجیتال خوب در رنج 6-8 میلیون میشه معرفی کنید؟
  ممنون

 • پیوند دیدگاه مهشید چهارشنبه, 01 آذر 1396 ساعت 12:40 ارسال شده توسط مهشید

  سلام و روز بخیر
  آیا تفاوتی بین مدل 625 و 525 وجود داره؟از نظر کیفیت صدا شنیدم 525 بهتره.درسته آیا؟خیلی عجله دارم.سفارش دادم میخوام اگه اوکی نیست کنسل کنم.

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی جمعه, 12 آبان 1396 ساعت 23:52 ارسال شده توسط محسن جوزی

  در پاسخ مهدی خلیلی : مدل ۶۳۵ فکر میکنم انتخاب بهتری باشه . البته در با کیفیت بودن سازهای کاوایی شکی نیست. ولی سلیقه من در مدلهای زیر ۱۰ میلیون بیشتر به سمت پیانوهای یاماها هست. توصیه میکنم صدای هر دو ساز رو بشنوید و سپس تصمیم بگیرید.

  در پاسخ بهمن :‌ اگر بودجه شما قابل افزایش نیست مدل ۶۲۵ رو تهیه بفرمایید.

 • پیوند دیدگاه بهمن پنج شنبه, 04 آبان 1396 ساعت 02:55 ارسال شده توسط بهمن

  سلام ، خسته نباشید
  من برای پسر۶ ساله ام که تازه می خواد پیانو یاد بگیره بین دو مدل
  YDP-163 و CLP-625 کدوم رو بخرم؟
  لطفا فقط از دو مدل فوق یکی رو بگید ، چون بیشتر از این
  یعنی CLP-635 نمی تونم هزینه کنم .
  ممنون

 • پیوند دیدگاه مهدی خلیلی شنبه, 29 مهر 1396 ساعت 15:35 ارسال شده توسط مهدی خلیلی

  با سلام
  جناب جوزی در رنج قیمتی 6 تا 7 میلیون چه سازی رو پیشنهاد میدید?
  یاماها clp 635
  کاوایی cn27
  یا مدلی دیگر.
  سپاسگزارم

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی چهارشنبه, 19 مهر 1396 ساعت 09:49 ارسال شده توسط محسن جوزی

  سری 545 از رده خارج شده . بهتر هست سری 645 رو تهیه بفرمایید

دیدگاه‌ها

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. پیش از ارسال دیدگاه و یا پرسش، پیشنهاد می‌کنیم نظرات قبلی را مشاهده فرمایید و تا حد امکان از طرح سوالات تکراری خودداری فرمایید. کد HTML مجاز نیست.

فرم ورود

عضویت در خبرنامه