از میان عناوین

×

خطا

Passed variable is not an array or object, using empty array instead

مريم باتساشويلی فینالیست مسابقات لیست:

موسیقی لیست پرتوهای عشق، دوستی و احساسات مثبت ساطع می‌كنه

 • پنج شنبه, 12 آذر 1394 ساعت 08:27
 • منتشرشده در پیانیست ها
 • بازدید 8276 دفعه

اندكی پس از پایان دهمین مسابقه بین المللی فرانتز لیست در هلند به سراغ اولین برنده زن این مسابقات رفتیم و مصاحبه ای را با او ترتیب دادیم: مریم باتساشویلی،‌ نوازنده 21 ساله اهل گرجستان.

 ================

منبع  :‌ pianostreet

ترجمه : محسن جوزی

===============

الكساندر : از تو ممنونم كه وقتی رو به ما و خوانندگان ما اختصاص دادی. خصوصا میدونم كه بعد از موفقیت در دهمین مسابقات فرانتز لیست حسابی گرفتار هستید و علیرغم تمامی مشغله‌ای كه دارید این مصاحبه رو قبول كردید. من  این موفقیت رو به شما تبریك میگم. اول از همه باید بپرسم الان چیكار میكنی؟ زندگی  بعد از كسب این موفقیت چه تغییری كرده؟‌

مریم :‌  من خوبم و از شما بسیار ممنونم. همونطور كه اشاره كردید در حال حاضر برنامه هام بسیار فشرده هست و خودم رو برای اونها آماده می كنم. بعد از بردن این جایزه بیشتر از گذشته نسبت به موسیقی خودم احساس مسئولیت میكنم. دوست دارم به بهترین نحو كارم رو انجام بدهم و به عنوان اولین برنده زن شایستگی دریافت این جایزه رو داشته باشم.

الكساندر : واقعا مسئولیت بزرگی دارید ولی مطمئن هستم كه شما توانستید شنونده هاتون رو راضی كنید. می تونید برامون بیشتر توضیح بدی كه چطور خودت رو برای شركت در این مسابقات آماده كردی؟ به عنوان مثال چقدر زمان صرف كردی تا رپرتوار خودت رو آماده كنی؟ آیا تو مسابقات، كنسرت ها و آزمون های زیادی شركت كردی؟

مریم :‌  آماده شدن برای این مسابقه به نظر من شیرین ترین قسمت كار بود (‌ البته  جدا  از زمان اعلام نتایج ! )‌. من به مدت یك سال تمرین می‌كردم و سعی می‌كردم به ریزترین  جزئیات رپرتوار لیست دقت كنم. لیست آهنگساز بزرگی است و موسیقی او پر است از نكات و جزئیات ظریفی كه موجب میشه آثارش  بی نهایت زیبا و خوش صدا باشه. بنابراین من سعی كردم با دید وسیعتری به ساختار قطعات نگاه كنم و بدونم هر قطعه چه چیزی رو میخواد از تاریخ برای ما بازگو كنه. در واقع انگار با دوربین بر روی قسمت كوچكی از تصویر زوم كردی و بعد از دیدن جزئیات دوباره به نمای كلی كار برمی‌گردی تا چشم انداز كلی تصویر رو ببینی. البته تو این مدت استادم Natalia Natsvlishvili  از گرجستان و پرفسور Grigory Gruzman از دانشگاه لیست ویمار بی وقفه من رو راهنمایی می كردند.

الكساندر : آیا برای مواجهه با فشار و استرس حضور در چنین مسابقه مهمی، كار خاصی برای آماده سازی ذهنی و فكری انجام دادی؟ به ویژه وقتی كه به مرحله نهایی راه پیدا كردی؟

مریم :‌  اگر منظور شما تمرینات خاص برای آماده سازی ذهن باشه باید بگم نه!  تنها كاری كه كردم این بود كه كاملا بر روی هدفم متمركز شدم. من همیشه سعی می‌كنم به زیبایی ، اصالت و معنی واقعی موسیقی لیست پی ببرم، حال چه این زیبایی مادی باشه یا معنوی. این مسابقه  بسیار دشوار و نفسگیره و باید اعصاب فولادین داشته باشی! تقریبا همه بار اجرایی بر دوش نوازنده است!‌ قبل اجرا همیشه استرس داری ولی ترس اصلی وقتی سراغت میاد كه هیئت داوران میخواد اسامی برگزیدگان رو اعلام كنه. من تقریبا بعد از هر باری كه اسامی رو تو سالن اعلام میكنن میمیرم و زنده میشم! به خصوص اسامی سه فینالیست رو !  وای ... الان همه اون لحظات دوباره یادم افتاد... چقدر لحظات سختی بود....

 الكساندر : خوشبختانه تو به استرس غلبه كردی و نگذاشتی كه خللی در كارت ایجاد كنه. در حال حاضر تو برنده دهمین مسابقه لیست هستی و در سه سال آینده كنسرتهای بسیاری رو برگزار خواهی كرد. آیا در این برنامه ها عمدتا به اجرای آثار لیست می پردازی و یا در انتخاب قطعات آزاد هستی؟

مریم :‌  اجرای من محدود به آثار لیست نخواهد بود و از آهنگسازان دیگر هم آثاری رو اجرا خواهم كرد. در حال حاضر پیشنهادهایی برای اجرای دومین كنسرتو پیانوی Saint-Saëns ، كنسرتو پیانوی شماره 1 چایكوفسكی و كنسرتو پیانوی شماره 21 موتسارت رو از اركسترهای مختلف در كشورهای مختلف دریافت كردم. البته كار به این چند آهنگساز ختم نمیشه و من رپرتوار متنوعی رو برای برنامه هام در نظر گرفتم و بی صبرانه مشتاقم برای مخاطبان جدیدم اجرا كنم.

الكساندر : آیا موسیقی فرانتز لیست در زندگی تو جایگاه خاصی داره؟‌ اگر جوابت مثبت هست لطفا دلیلش رو بگو. در غیر اینصورت كدام آهنگساز بیشتر از بقیه برات مهمه؟

مریم :‌  قطعا لیست در زندگی من جایگاه خاصی داره. بدون اینكه حتی مطلبی در مورد سرگذشتش بخونید می تونید متوجه بشید كه او انسانی متعالی و فوق العاده بوده. اگر به Bénédiction de Dieu dans la solitude گوش بدین می تونین متوجه بشین كه موسیقی لیست پرتوهایی از عشق، دوستی و احساسات مثبت رو از خودش ساطع می‌كنه. من نمیتونم درك كنم كه چرا برخی با شنیدن آثار او تنها استعداد نوازندگیش رو كشف می كنن! و احساس میكنن لیست شخصیتی شیطانی داشته. موسیقی لیست خیلی كامل و بی نقصه. شما میتونید تمامی احساسات و تفكرات زندگی رو در آثار لیست پیدا كنید.

الكساندر : آیا آهنگسازی رو میتونی‌ اسم ببری كه اجرای آثارش به شما كمك كرده باشه تا قطعات لیست رو بهتر درك و اجرا كنید؟ (‌به عنوان مثال آثار بتهوون برای درك ساختار و  آثار باخ برای تقویت روح و معنویت كار)

مریم :‌  شخصا معتقدم اجرای آثار هر آهنگسازی میتونه كمك بزرگی باشه. من قطعات بسیاری رو از دوره باروك تا معاصر اجرا كردم. لیست در سال 1886 از دنیا رفت ولی جالبه بدونید كه اجرای آثار آهنگسازان قرن بیستم نیز به من كمك كرد كه آثار لیست رو بهتر اجرا كنم. باور نكردنیه ! همه چیز با موسیقی لیست آمیخته شده.... انگار لیست از بسیاری جهات جلوتر از زمان خودش زندگی می كرده.

الكساندر : آیا در رابطه با آثار لیست اهداف خاصی رو برای خودت در نظر گرفتی؟ به عنوان مثال اجرا و یا ضبط قطعات  مشخصی از این آهنگساز؟ یا شاید تحیقی و بررسی در مورد زندگی و آثار لیست؟

مریم :‌  من عاشق این هستم كه در مورد كارهای ناشناخته‌ی لیست بیشتر یاد بگیرم. من می خوام لیست رو بهتر بشناسم و اون رو به عنوان انسانی متعالی و فیلسوف به مردم معرفی كنم. به نظر من اگر لیست رو تنها به عنوان آهنگسازی كه استعداد شگرفی در نوازندگی داره و قطعاتی سریع و قوی (‌از نظر شدت و دینامك)‌ می نویسه بشناسیم تقریبا او رو نابود كردیم. هدف من اینه كه هر چه قدر كه میتونم بیشتر درباره لیست بدونم و موسیقی لیست رو برای مردم عادی اجرا كنم تا اونها هم در باره موسیقی لیست بیشتر فكر كنند و به آثارش عشق بورزند (‌میدونم كه این هدف خیلی رویایی هست .. .. ولی با این وجود من تلاشم رو به بهترین نحو ممكن انجام می‌دم)‌.

الكساندر : موفقیت در یك مسابقه بسیار معتبر و ارزشمند چه تاثیری در زندگی تو داشته؟‌ قبل از شركت در این مسابقه زندگی تو به طور كلی چه تعریفی داشت؟  آیا این تغییرات رو دوست داری؟

مریم :‌  كاری كه الان دارم انجام میدم با گذشته تفاوت خاصی نداره. یادگیری قطعات جدید، عمیق تر شدن بر روی موسیقی و تلاش برای درك بهتر معنای غیر مادی. بعد از كسب موفقیت در این مسابقه تعداد كنسرتهای من نسبت به گذشته خیلی بیشتر شده. من سه سال فرصت دارم تا فعالیتهای اجرایی خودم رو گسترش بدم و از قبل می دونستم كه این فرصت خیلی به من كمك خواهد كرد. كار با مسئولین مسابقه لیست بسیار لذت بخشه برای من . من احساس می‌كنم خیلی خوش شانسم!‌ با آغوش باز از این تغییر استقبال می‌كنم.

 الكساندر :  به طور كلی این فستیوال رو چگونه ارزیابی می كنی؟‌ كدوم بخش از فستیوال برای تو جذابیت داشت؟

مریم :‌  به نظرم كل فستیوال اثر مثبتی بر روی من داشت. مدیریت و برنامه ریزی بسیار خوب بود و برگزاركنندگان سعی داشتند علیرغم استرس و فشار ناشی از رقابت ها  فضای آرام و راحتی رو برای ما ایجاد كنند. قطعاتی كه فستیوال برای برندگانش در نظر میگیره جذاب هست. من خیلی خوشحال بودم از این كه باید روی  سونات سی مینور كار می كردم. علاوه بر سونات،‌ سایر قطعاتی كه در رپرتوار از پیش تعیین شده برای من در نظر گرفته بودند هم فوق العاده بود ... بسیاری از این قطعات به ندرت اجرا شده بودند.

 الكساندر :  از نگاه یك نوازنده جوان جویای نام كه به تازگی توانسته فرصت همكاری به عنوان سولیست رو در كنار سایر فعالیتهاش داشته باشه، به نظرت در دنیای امروز شركت در فستیوال ها و رقابت ها چه تاثیری میتونه داشته باشه؟ و به نظرت آیا شركت در چندین مسابقه اون هم بلافاصله پس از فارق التحصیلی می تونه مسیری مناسب برای شروع فعالیتهای حرفه ای یك نوازنده باشه؟  آیا این تاثیر پذیری از شركت در رقابت ها موقت هست و یا می تونه در تمامی دوران فعالیت یك نوازنده ادامه داشته باشه؟

مریم :‌  به نظر من امروزه شركت در فستیوال ها برای نوازنده ها خیلی مفیده. شركت در فستیوال باعث میشه كه ما قطعات جدیدی رو یاد بگیریم و سعی كنیم كه به عمق موسیقی نفوذ كنیم،‌در عین حال فرصت پیدا می كنیم كه در مقابل مردم اجرا داشته باشیم. اگر ما فقط برای خودمون اجرا كنیم هرگز نمیتونیم پیام آهنگسازان رو به مردم منتقل كنیم. به نظر من شركت در رقابت ها فرصتی عالی برای اجرا هست و راه خوبی برای معرفی نوازنده است، حتی اگر نتونه برنده بشه.

 الكساندر :  خودت رو از امروز تا 5 سال بعد چه گونه می بینی ؟ چه برنامه ای برای خودت داری؟

مریم :‌  همانطوریكه اشاره كردم من علاقه دارم تا جایی كه می تونم قطعات جدید فرا بگیرم و در سرتاسر دنیا كنسرت برگزار كنم تا مردم بتونن موسیقی لیست رو با لذت بشنوند و دل مردم رو شاد كنم و به اونها یادآوری كنم كه باید از زندگی لذت ببرند.

 الكساندر :  در  انتها از تو تشكر میكنم كه دعوت ما رو برای مصاحبه پذیرفتی و از عشق خودت به موسیقی لیست و ماموریتت به عنوان یك نوازنده برای ما صحبت كردی. برات آرزوی موفقیت می كنیم و منتظر دیدن اجرای بسیار خوب شما در كنسرت ها هستیم.

 

اجرای سولوی مریم باتساشویلی در فینال فستیوال فرانتز لیست

 

محسن جوزی

آهنگساز و پیانیست.

 

5 دیدگاه‌ها

 • پیوند دیدگاه عبدالرضا شنبه, 08 مهر 1396 ساعت 17:50 ارسال شده توسط عبدالرضا

  استاد پیانو
  جناب آقای محسن جوزی عزیز
  خوشحالم که شما رو در این رده از هنر و علم در حوزه موسقی می بینم
  شما همان دانشجوی فعال با ذوق و خوش استعداد در رشته شیمی بودید که جز از این از شما انتظار نمی رفت
  موفقیت هر چه بیشتر شما رو خواستارم
  ارادتمند - محمد رضایی پور

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی چهارشنبه, 10 تیر 1394 ساعت 07:29 ارسال شده توسط محسن جوزی

  درود برشما
  اگر براتون امكان داره قطعاتي رو از فرزندتون در آپارات بارگذاري كنيد. در اين‌صورت بهتر مي‌تونم راهنمايي كنم. متاسفانه با توجه به دسترسي محدود به گوگل پلاس امكان مشاهده ‌ي فيلمها براي من ميسر نشد.

 • پیوند دیدگاه رضا اسدی یکشنبه, 07 تیر 1394 ساعت 09:11 ارسال شده توسط رضا اسدی

  با درود فراوان
  دختری دارم تقریباً ده ساله که سه و نیم سال است که شروع به آموختن پیانو (در شیراز)کرده است . در حال حاضر مشغول آموختن و نواختن کتابهای چرنی ، آنا ماگدالنا ، انوانسیون باخ ، هانون و..... میباشد. با توجه به سن کمش بنظر میرسد پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته ولی مشکلی که وجود دارد اینست که در نواختن قطعات کمتر از تکنیکهای نوازندگی بهره میبرد و همین موضوع باعث شده که دچار خستگی و بعضا آسیب دیدگی و خستگی در قسمتهای ساعد ، انگشتان و مچ او گردد . هر چند که خود به این نکته توجه نداشته و دیگر اینکه بدلیل همین موارد امکان اجرای قطعات در سرعتهای مناسب از او سلب شده است. نظر به اینکه بعضی از مربیان فقط به فشردن کلاویه ها و نواختن نتها توجه دارند و نه به تکنیک . با توجه به اینکه آگاهی اینجانب نسبت به فن نوازندگی و شناخت موسیقی بسیار کم است و متاسفانه مربیان متبحر و دلسوز نیز در این زمینه در این شهر بسیار محدود میباشند لطفاً راهنمائی بفرمائید چگونه میتوانم در این راستا کمکی هم به خود نموده و از نگرانی خارج شوم و هم به این هنرجوی کوچک. با تشکر ضمناً در صورتی که لازم باشد امکان ارسال قطعاتی از ایشان که نواخته شده نیز وجود دارد کما اینکه در google plus دو قطعه از باخ و بتهوون که توسط ایشان نواخته شده است قرار گرفته که امکان دیدن آنها وجود دارد. بنام آندیا تحت عناوین bach و bethoven nr 20 ممنون و سپاسگذار از وقتی که در این راستا بخشش و اهدا میکنید.

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی چهارشنبه, 09 ارديبهشت 1394 ساعت 15:13 ارسال شده توسط محسن جوزی

  بابك عزيز
  ويدئوهاي زيباي شما رو در اينترنت ديدم. بسيار زيبا مي‌نوازيد(‌البته از رپرتوار رسمي تر پيانو از شما فيلمي نديدم ولي به هر حال استعداد شما ميتونه تبديل به موفقيتي بزرگ بشه). هر فستيوالي شرايط خاص خودش رو براي انتخاب كانديدا ها داره. به عنوان مثال براي شركت دررقابتهاي بين المللي ليست شما بايد شرايطي كه در آدرس زير هست رو داشته باشيد.
  http://www.liszt.nl/pages/reglement
  بسياري از فستيوال ها هزينه هاي اياب و ذهاب و اقامت كانديداهاي اصلي رو فراهم مي كنند و مراحل انتخابشون رو هم ميشه با ارسال ويدئو ويا dvd انجام داد. مهم اين هست كه بتونيد نظر هيئت ژوري رو جلب كنيد. اگر درباره شركت در فستيوال و يا دانشگاه خاصي راهنمايي بخواهين ميتونم با كمال ميل كمكتون كنم.
  با توجه به اينكه شغل كنسرت پيانيست در ايران خيلي مفهومي نداره توصيه اكيد مي‌كنم كه زبان انگليسي خودت رو به ميزان بالايي قوي كني تا بتوني با دنياي خارج از اين كشور ارتباط خوبي داشته باشي و بتوني هنرت رو در مجامع بين المللي معرفي كني.
  براي شركت تو رقابتهاي ليست بايد ابتدا يه رسيتال حداكثر 20 دقيقه اي از آثار ليست رو كه در زير نوشتم آماده كني.( حداقل بايد دو قطعه رو انتخاب كني)
  a. Valse de bravoure, S214/1.
  b. Pastorale - Schnitterchor , S508
  c. Faribolo pastour, S236/1
  d. Aux cyprès de la Villa d’Este - Thrénodie I, S163/2
  e. Aux cyprès de la Villa d’Este - Thrénodie II, S163/3
  f. ‘Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen’ Praeludium nach J S Bach, S179
  g. Vexilla Regis prodeunt, S185
  h. Mephisto-Waltz no. 3, S216
  i. Schlaflos! Frage und Antwort, S203
  AND En rêve - Nocturne, S207
  AND Bagatelle sans tonalité, S216a
  j. Weihnachtsbaum, S186/11, Ungarisch
  AND Weihnachtsbaum, S186/12, Polnisch

  نت و اجراي اين قطعات رو ميتونيد از لينك زير دانلود كنيد:
  http://www.liszt.nl/pages/repertoire

 • پیوند دیدگاه بابک رشیدیان سه شنبه, 08 ارديبهشت 1394 ساعت 12:00 ارسال شده توسط بابک رشیدیان

  سلام من 17 سالمه ودرشهر مشهدمحروم ازهنرستان ودانشگاه موسیقی واجرای کنسرت و.........درسن 12سالگی بعدازگذراندن کتاب بیر خودم باتوجه به فیلمهای نوازندگان بزرگ ودانلود نتها درحال حاضر سخترین قطعات رامینوازمقطعاتی از باخ لیست شوپن راخمانینف بتهوون موزارت ریمسکی کورساکو خواهشن منوراهنمایی کنیدچه بکنم مشکلات مالی هم دارم

دیدگاه‌ها

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. پیش از ارسال دیدگاه و یا پرسش، پیشنهاد می‌کنیم نظرات قبلی را مشاهده فرمایید و تا حد امکان از طرح سوالات تکراری خودداری فرمایید. کد HTML مجاز نیست.

فرم ورود

عضویت در خبرنامه