از میان عناوین

×

خطا

Passed variable is not an array or object, using empty array instead

لانگ لانگ سفیر جهانی مسابقات لیدز :

این روزها تقریبا روزی ۲ ساعت تمرین می‌کنم

  • چهارشنبه, 16 دی 1394 ساعت 08:30
  • منتشرشده در پیانیست ها
  • بازدید 8409 دفعه

لانگ لانگ همیشه به عنوان پیام آور بزرگ پیانو مطرح بوده است و این بار به عنوان سفیر جهانی رقابت های لیدز انتخاب شده است. او در گفتگویی صمیمانه با اریکا ورث ما را در جریان این انتخاب قرار می دهد.

 ==================

منبع :‌ Pianist Magazine

ترجمه :‌ محسن جوزی

==================

اریکا:‌ چطور شد که به عنوان سفیر جهانی در مسابقات بین المللی لیدز انتخاب شدی؟

لانگ لانگ : خانم دیم فنی واترمن با من تماس گرفت و در مورد این فستیوال با من صحبت کرد. من هم تصمیم گرفتم که به لیدز بیام و از نزدیک شاهد رقابتها باشم. این فستیوال به نظر من یه فستیوال افسانه ای هست و با نگاهی به لیست برندگان این مسابفه می‌شه فهمید که رقابتها بسیار سطح بالاست ولی من به شخصه علاقه مند بودم تا با شرکت کنندگان بیشتر آشنا بشم. خلاصه این‌که از نزدیک دیدن رقابتها رو بیشتر دوست دارم. دیم فانی از من خواست تا قبل از اجراها با فینالیستها ملاقاتی داشته باشم. از اونجایی که فینالیست ها از کشورهای مختلفی آمده بودند من هم تصمیم گرفتم که نقش سفیر جهانی پیانو رو داشته باشم.  

 

اریکا :‌ از اولین ملاقاتت با خانم دیم فنی برامون بگو:

لانگ لانگ : منزل خانم فنی پر از خاطرات و یادبود ها بود.... یادبود هنرجوها،‌ فستیوال لیدز و نشانه هایی از انبوه خاطرات و لحظات مهم زندگی. به محض این‌که وارد خانه شدم خانم فنی از من خواست تا براش چیزی اجرا کنم. اجرا برای مخاطبین سالن رویال آلبرت و یا فیلارمونیک برلین کجا و اجرا برای مشهورترین معلم پیانو کجا! بعدش باهم شروع به نواختن کردیم و حسابی لذت بردیم. علیرغم فشار و استرسی که بود احساس خوبی داشتم . حالا میفهم که چرا شاگردان ایشون با ترس و عشق به ایشون وابسته هستند. فنی واقعا جذبه‌ی بالایی داره، وقتی کنارش هستی احساس می‌کنی تو تاریخ سیر ميکنی.

 

اریکا :‌ به نظرت بعد از اینکه خانم فنی در اواخر امسال از فستیوال لیدز جدا بشه باز هم باهم ارتباط خواهید داشت؟

لانگ لانگ : به نظر من دیم فنی هرگز از فستیوال لیدز جدا نمیشه!

 

اریکا :‌ یه کار فوق‌العاده‌ای که انجام دادی اجرای کنسرت در سالن لیدز در ۹ سپتامبر بود و تو درآمد این کنسرت رو به فستیوال لیدز هدیه کردی.

لانگ لانگ : من در طول زندگی تونستم از طریق نوازندگی کار کنم و درآمد کسب کنم. بنابراین کمک به جایی که می تونه از اون کمک به درستی استفاده کنه یه افتخاره. فستیوال لیدز نقش بسیار حیاتی در دنیای پیانو داره، نه تنها در بریتانیا بلکه در کل دنیا موجب تشویق هنرجوها میشه. برای من گذشت کردن از درآمد و پول و صرف اون برای ماندگاری یه رسم خوب خیلی خیلی ساده‌ست.

 

اریکا :‌ به نظر تو ترویج موسیقی کلاسیک در جامعه‌ی مدرن امروزی چقدر اهمیت داره؟ به ویژه بین نسل جوان؟

لانگ لانگ : موسیقی کلاسیک در حال گسترش هست. من به وضوح دارم می‌بینم. ممکنه به نظر برسه موسیقی کلاسیک در بین مردم غیر قابل نفوذ هست و فقط قشر خاصی باید ازش استفاده کنند. ما نیاز داریم که مردم به سالن ها بیان و من همیشه خانواده های بسیاری رو با خودم به سالن میبرم. ما نميتونیم فقط موزیسین باشیم، ما به شنونده هم نیاز داریم و اونها نباید احساس غریبگی کنند. حفظ استانداردهای نوازندگی توأم با جذب شنونده بزرگترین چالش ما هست.

 

اریکا :‌ درباره‌ی کنسرتت در کاخ ورسای برامون توضیح بده. تو در ژوئن امسال اونجا برنامه داشتی. درسته؟

لانگ لانگ : اجرای کنسرت در کاخ جادویی ورسای همیشه یکی از آرزوهای من بوده. ژوئن امسال این رویا به حقیقت تبدیل شد و من برای اجرا در کاخ آیینه دعوت شدم. این زیباترین جایی بود که می‌تونستم تصورش رو بکنم... لوسترها و تزئینات بسیار زیبا... پنجره های بزرگ رو به پارک. من چهار اسکرتزو از شوپن و فصل های چایکوفسکی رو اجرا کردم. اجرا با چندین دوربین مختلف ضبط شد و قرار هست پاییز امسال دی وی دی کار توسط Sony Classical منتشر بشه.

 

اریکا :‌ میشه کمی درباره‌ی Allianz Junior Music camp که در نوامبر امسال در وین برگزار میشه برامون توضیح بدی؟ به نظر میرسه این یه شانس بزرگ برای ۱۰ پیانیست نخبه باشه... شانسی که ممکنه فقط یک بار در خونه‌ی هر پیانیستی رو بزنه!

لانگ لانگ : این سومین سالی هست که این برنامه برگزار میشه. کمپ‌های قبلی در مونیخ و بارسلونا برگزار شد و من بی صبرانه منتظرم که امسال این برنامه رو در سالن مشهور Musikverein برگزار کنم. در طول برگزاری این کمپ، مدرسین ما کلاسهای متعددی رو برای پیانیستهای جوان برگزار مي‌کنند. ما اونها رو به گردش شهری میبریم و اونها می‌تونن با پیانیستهای جوانی که از سراسر دنیا اومدند آشنا بشند و ارتباط برقرار کنند.من هم به مدت یک روز به جمع اونها میرم و برای بچه ها در سالن Musikverein مسترکلاس برگزار می‌کنم. بچه‌هایی که در سن ۸ تا ۱۴ قرار دارند می‌تونن ویدئویی از اجرای خودشون رو به بنیاد بین المللی موسیقی لانگ لانگ ارسال و ثبت نام کنند. سال گذشته ما چند شرکت کننده‌ی فوق العاده از بریتانیا داشتیم و من امیدوارم امسال تعداد بیشتری شرکت کننده از بریتانیا داشته باشیم.

 

اریکا :‌ من مي‌دونم که تو شبکه های اجتماعی خیلی فعال هستی. به نظرت تکتولوژی و شبکه های اجتماعی چقدر می‌تونن در تحریک مردم به گوش کردن موسیقی و ترغیب اونها به نواختن پیانو نقش داشته باشند؟

لانگ لانگ : به نظر من تکنولوژی و شبکه‌های اجتماعی یه موهبت برای موسیقی کلاسیک هستند. من با آغوش باز از شبکه های اجتماعی استقبال می‌کنم و عاشق این هستم که موسیقی خودم رو بین هوارادان و دوستانم به اشتراک بگذارم. من عاشق اینم که تأثیر تکنولوژی رو در دنیای موسیقی دنبال کنم. هر فرصتی که تکنولوژی برای گسترش موسیقی ایجاد می‌کنه برای من مهم هست و روزی نیست که این موضوع رو دنبال نکنم.

 

اریکا :‌ به نظرت کی می‌تونیم دوباره اجرای تو رو تو لندن ببینیم؟ 

لانگ لانگ : در ماه نوامبر من دوباره به لندن میام و سه اجر با ارکستر فیلارمونیک به رهبری اسا-پکا در سالن فستیوال سلطنتی خواهم داشت. من در هر کنسرت قطعات متفاوتی رو اجرا خواهم کرد. کنسرتو پیانوی شماره ۲ از بالا بارتوک، پیانو کنسرتو شماره ۳ از پروکفیف  و کنسرتو پیانو گریگ. 

 

اریکا :‌ خیلی دوست داریم بدونیم که این روزا تو چقدر تمرین می‌کنی؟ 

لانگ لانگ : این روزا معمولا به طور متوسط روزی ۲ ساعت تمرین می‌کنم.

 

اریکا :‌ در آخر می‌خوام بپرسم که چه چیزی باعث می‌شه هر صبح از خواب پاشی و برای مردم دنیا پیانو اجرا کنی ؟

لانگ لانگ : موسیقی !‌  من خیلی ساده موسیقی رو دوست دارم . اون به من انرژی میده.

 

محسن جوزی

آهنگساز و پیانیست.

 

دیدگاه‌ها

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. پیش از ارسال دیدگاه و یا پرسش، پیشنهاد می‌کنیم نظرات قبلی را مشاهده فرمایید و تا حد امکان از طرح سوالات تکراری خودداری فرمایید. کد HTML مجاز نیست.

فرم ورود

عضویت در خبرنامه