یاماها نسل جدید پیانوهای سایلنت را معرفی کرد

پيانوی ترانس اكوستيك

در گذشته مشكل بسیاری از پیانیستها این بود كه به هنگام تمرین پیانو،‌ صدای ساز آنها موجب آزار و رنجش اطرافیان و همسایگان آنها میشد. حتی همسایگانی كه دوستدار موسیقی و صدای پیانو بودند نیز در مواقعی نمیخواستند صدای تمرین آنها را بشنوند.

================

منبع : PianoStreet

ترجمه :‌ محسن جوزی

================

این مشكلات منجر شد تا تكنولوژی جدیدی تحت عنوان پیانوی سایلنت توسط یاماها (و همچنین Anytime توسط كاوایی)‌ توسعه پیدا كند. در این تكنولوژی با استفاده از یك میله بلند متحرك می توان از برخورد چكشها به سیم جلوگیری كرد و در عوض سنسورهای كار گذاشته شده حركت كلیدها را تشخیص داده و به كدهای MIDI تبدیل و به واحد پردازش صوت ارسال میكنند. واحد پردازش صوت نیز با توجه به سیگنال وارده صدای از پیش ضبط شده را پخش میكند. این سیگنالهای MIDI را حتی میتوان از طریق كابل رابط به سایر سیستمهای صوتی و همچنین كامپیوتر ارسال نمود.

مفهوم جدید ترانس اكوستیك

شركت یاماها به جای پرداختن به دعوای همیشگی پیانوهای دیجیتال و آكوستیك، این دو دنیای متفاوت را در مفهوم جدیدی به نام پیانوی ترانس اكوستیك ادغام كرده است. تكنولوژی پیانوی ترانس آكوستیك طرح بسیار بزرگ و پیچیده ایست كه تنها یك شركت بزرگ نظیر یاماها می تواند آن را توسعه داده و روانه بازار كند. در طرح اولیه از این محصول،‌ صدای دیجیتال پیانوی سایلنت به جای ارسال شدن به هدفونها،‌ به صفحه صدای ساز (Sound board)منتقل میشود. دو مبدل مخصوص (transducer) به صفحه صدای ساز متصل شده و سیگنالهای دیجیتال را به ارتعاشات الكترومكانیكی تبدیل می كنند و در نتیجه موجب ارتعاش صفحه صدا میشوند. در این حالت صفحه صدای ساز كار بلندگو را انجام داده و در نتیجه صدا از طریق ارتعاشات طبیعی صفحه ساز به گوش ما میرسد.

نوازنده می تواند صدای ساز را بر حسب نیاز كم یا زیاد كند و همچنین صدای سازهای دیگری نظیر هارپسیكورد،‌ ماریمبا و یا پیانوی الكتریك را نیز با استفاده از رزونانس طبیعی صفحه صدا ایجاد كند. همچنین امكان اضافه كردن 19 لایه صدای دیگر به صدای استاندارد ناشی از برخورد چكش به سیم نیز وجود دارد. به گفته شركت یاماها یكی دیگر از مزایای این سیستم این است كه وقتی پدال سمت راست (sustain) را در حالت ترانس آكوستیك فشار دهیم، سیم ها میتوانند مقداری از صدای دیجیتال را به دلیل پدیده رزونانس سیمپاتتیك جذب كنند (‌شما هم میتوانید این كار را امتحان كنید، درب پیانو رو باز كرده و رو به سیمها آواز بخوانید یا داد بزنید، میبینید كه سیمها به ارتعاش درآمده و ایجاد صدا میكنند). این یكی از ویژگیهای پیانوی آكوستیك است كه پیانوهای دیجیتال هنوز نتوانسته اند آن را به خوبی شبیه سازی كنند.

البته گذر زمان تعیین خواهد كرد كه آیا این سیستم می تواند جایگزین پیانوهای آكوستیك شود یا نه. اولین مدل از این سری پیانو ها با نام Yamaha U1TA PE Professional Upright Piano روانه بازار شده است و باید منتظر خبرهای بعدی بود.

  • آخرین ویرایش در یکشنبه, 10 مرداد 1395 ساعت 09:38
  • 1 نظر
محسن جوزی

آهنگساز و پیانیست.

 

1 نظر

  • پیوند دیدگاه فرانک سه شنبه, 26 مرداد 1395 ساعت 12:07 ارسال شده توسط فرانک

    سلام. ممنون از سایت بسیار مفید و اطلاعات به روزتون. خیلی عالیه. یکی از بهترین ها درارتباط با موسیقی پیانو است

دیدگاه‌ها

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. پیش از ارسال دیدگاه و یا پرسش، پیشنهاد می‌کنیم نظرات قبلی را مشاهده فرمایید و تا حد امکان از طرح سوالات تکراری خودداری فرمایید. کد HTML مجاز نیست.

فرم ورود

عضویت در خبرنامه