مسابقه بين‌المللي نوازندگي پيانو به كمك تكنولوژي

  • پنج شنبه, 03 بهمن 1392 ساعت 09:52
  • منتشرشده در مطالب آموزشی
  • بازدید 4525 دفعه

مسابقه الكترونيكی بين المللی پيانو در سال 2002 به ابتكار الكساندر براگينسکی پيانيست و پروفسور دانشگاه    Minnesota آغاز به كار كرد.

 

هدف از برگزاری این مسابقه ایجاد شرایطی عادلانه برای حضور پیانیستهای برتر دنیا و معرفی نوابغ نوظهور پیانو است. رقابتی كه پیانیستها تنها بر اساس اجرا، استعداد و مهارتشان ارزیابی شوند و نه بر اساس كشور، دانشگاه و یا كنسرواتوار.

در این رقابت از پیانوهای دیسكلاویر (Disklavier) یاماها استفاده می‌شود، به طوریكه چندین پیانو در سرتاسر دنیا از طریق اینترنت به یكدیگر متصل شده و وقتی نوازنده قطعه خود را اجرا می‌كند، تمامی پیانوهای متصل به شبكه نیز قطعه او را به طور همزمان اجرا می‌كنند و بینندگان می تواند نحوه نوازندگی و پدال گیری او را به خوبی مشاهده كنند. در واقع تمامی كسانی كه پیانوی دیسكلاویر یاماها را دارند در سرتاسر امریكا و دنیا می توانند با اتصال پیانوی خود به اینترنت اجراها را از نزدیك! مشاهده كنند. ویدئوی زنده این مسابقات نیز به طور همزمان توسط سایت livestream در دسترس علاقه مندان قرار می‌گیرد.

پیانوهای دیسكلاویر نسل مدرن و دیجیتال Player Paino های قدیمی هستند كه توسط شركت یاماها طراحی و معرفی شدند و میتوانند اجرای شما را ضبط كرده و مجددا آن را به صورت طبیعی برای شما اجرا كنند. این كار به كمك سنسورهای نوری و سلونوئیدهای الكترومكانیكی انجام می‌شود و كلیدهای پیانو و پدالها دقیقا با شدت و سرعت مشابه با اجرای اصلی به صورت خودكار توسط پیانو فشرده می‌شوند. این پیانو ها قابلیت اتصال به اینترنت را داشته و در سالهای اخیر برای مقاصد آموزشی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. در واقع هنرجو و استاد میتوانند از راه دور اجرای یكدیگر را به صورت كاملا دقیق و مشابه بر روی پیانوی خود به صورت زنده مشاهده كنند.

این مسابقه امسال(2014)‌ از 28 ژوئن تا 12 جولای در آلاسكا و در سالن كنسرت دیویس دانشگاه Alaska Fairbanks برگزار گردید و Peter Friis Johansson از دانمارك و سوئد به عنوان برنده امسال این رقابتها برگزیده شد. فیلم مسابقات امسال را می ‌توانید از لینك زیر مشاهده كنید:

http://uaf.edu/piano

  ب

محسن جوزی

آهنگساز و پیانیست.

 

دیدگاه‌ها

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. پیش از ارسال دیدگاه و یا پرسش، پیشنهاد می‌کنیم نظرات قبلی را مشاهده فرمایید و تا حد امکان از طرح سوالات تکراری خودداری فرمایید. کد HTML مجاز نیست.

فرم ورود

عضویت در خبرنامه