از میان عناوین

×

خطا

Passed variable is not an array or object, using empty array instead

با ترجمه‌ی «حمید براری» و توسط نشر ماهور

هنر پدال‌گیری پیانو نوشته‌ی «آنتون روبینشتاین و ترزا کارِنو» منتشر شد

  • پنج شنبه, 02 بهمن 1399 ساعت 06:19
  • منتشرشده در اخبار
  • بازدید 2862 دفعه

هنر پدال‌گیری پیانو برگرفته از تفسیرها و نظریات دو استاد برجسته‌ی پیانوی کلاسیک نوشته‌ی «آنتون روبینشتاین و ترزا کارِنو» و ترجمه‌ی «حمید براری» توسط نشر ماهور منتشر شد.

 این کتاب حاوی مقدمه‌هایی از دو نویسنده، جوزف بانووتز و برایان مان است. از آنتون روبینشتاین به عنوان تنها رقیب جدی کنسرتی فرانس لیست و ترزا کارنو بهترین نوازنده‌ی زن اواخر سده‌ی نوزدهم هدایایی غیرمنتظره به جا مانده بود که کم‌اهمیت به نظر می‌رسیدند; یکی از ویژگی‌های مهم در اجرای پیانو به نام «روح پیانو» یا همان هنر پدال‌گیری پیانو.
 
این دو با هم سنت و مکتبی را برای دنیای پیانو رقم زدند که عمیقاً نوازنده‌ها را تاکنون تحت تأثیر قرار داده است. فرای همه‌ی اینها، روش استفاده از پدال توسط آنها بسیار اهمیت دارد، نه فقط از دیدگاه تاریخی بلکه از این نظر که حتی نوازنده‌های ماهر امروزی نیز می‌توانند روش‌های آنها را در پدال‌گیری دنبال کنند. تکنیک پدال‌گیری روبینشتاین برگرفته است از نمونه‌هایی از رپرتوآر بی‌شمار او که در سال‌های 1885-1886 اجرا کرده است. اما مشاهدات کارنو ــ که به سبکی غیر آکادمیک و با بیانی گرم نگاشته شده است ــ از حساسیت او به رنگ‌آمیزی‌هایی زیرکانه که با کمک لمس کلاویه و پدال‌گیری حاصل می‌شود پرده بر‌می‌دارد.

منبع :‌موسیقی ما

دیدگاه‌ها

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. پیش از ارسال دیدگاه و یا پرسش، پیشنهاد می‌کنیم نظرات قبلی را مشاهده فرمایید و تا حد امکان از طرح سوالات تکراری خودداری فرمایید. کد HTML مجاز نیست.

فرم ورود

عضویت در خبرنامه