ایلینا وارتیک بررسی میکند!

درد دست در نوازندگی پیانو و راهکارهای مقابله با آن

 • یکشنبه, 01 تیر 1393 ساعت 21:55
 • منتشرشده در مطالب آموزشی
 • بازدید 16573 دفعه

در شرایط عادی هیچ پیانیستی نباید در اثر تمرین پیانو دچار درد دست و یا ضایعات عضلانی شود. چنانچه تمرینات منظمی دارید و در حین نوازندگی شانه ها، مچها و بازوهایتان همواره در حالت راحت و آزاد قرار داشته باشد شما هرگز نباید احساس درد، ناراحتی و کشش در دستان خود داشته باشید. البته مشکل بتوان پیانیستی را پیدا کرد که حتی یک بار هم در طول زندگی هنری خود با چنین مشکلی روبرو نشده باشد.

 

========================

نویسنده : Ilinca Vartic

مترجم : محسن جوزی

========================

فارغ از اینکه چقدر میتوانید با آرامش و ریلکس بودن بنوازیم، بعضی اوقات چالشهای نوازندگی پیانو آنچنان برای ما دشوار میشود که مارا مجبور میکند برای غلبه بر آن حداکثر توان خود را به کار بگیریم. در نتیجه استرس و تنش نه تنها در ذهن ما، بلکه در عضلات دستان ما نیزانباشته می شوند. سندروم تونل کارپال و ورم تاندون تنها دو مورد از بیماریهای مرتبط با حرکات تکراری مفاصل است که در طول سالهای کاری پیانیستها ایجاد میشود.

من پزشک نیستم و نمیخواهم شما را با اصطلاحات پزشکی که برای این ضایعات به کار میرود سردرگم کنم. فقط میخواهم نکات مهمی را در خصوص علل ایجاد، علائم و راههای پیشگیری از ضایعات جسمی ناشی از تمرین پیانو ــ که در طول بیست سال با تلاش بسیار زیاد کسب نموده ام ـــ را با شما به اشتراک بگذارم. همچنین به شما خواهم گفت که چه کارهایی را برای مواجهه با عضلات آسیب دیده و ضایعات جسمی دست خود انجام دهید.

در ابتدا اجازه بدهید با هم نگاهی به عوامل ايجاد آسيب در تمرين پیانو داشته باشم :

کشش: بازوهای شل و آزاد با ساعد و مچهای انعطاف پذیر ـــ این ها پیش نیاز اجرایی موثر، سالم و لذت بخش است. کشش، نه تنها عامل کاهش بهره وری محسوب میشود، بلکه به زیبایی صدا نیز آسیب می رساند. اگر شانه های شما به هنگام تمرین تحت کشش باشند و بازوها و مچ هایتان سفت ، خشک و بی حرکت باشند، احتمال بروز ضایعات مفصلی و عضلانی در دستان شما بسیار بالا میرود. همواره و به هنگام اجرای هر قطعه ای با هر سطح دشواری، از وضعیت مناسب اندامهای خود مطمئن شوید و دقت کنید که هیچ گونه کششی علی الخصوص در مچ ها وجود ندارد.

تمرینات نامنظم: درواقع من اسم این پدیده را سندروم هنرجوی تنبل نامگذاری میکنم!!!! هنرجو ماههای متعددی را بدون داشتن برنامه مدون و منظم برای تمرین سپری میکند و هنگامی که زمان امتحان و یا کنسرت نزدیک میشود اضطراب و ترس شروع میشود. آنها برای جبران زمان از دست رفته شروع به تمرینات طاقت فرسا به میزان پنج تا شش ساعت در روز میکنند. آنها مضطرب هستند و عجله دارند، و بنابراین اصول تمرین صحیح ـــ که عبارتست از تمرین با سرعت پایین، افزایش تدریجی سرعت و شباهت اجرایشان به قطعه اصلی و فهم عمیق پیام و مفهوم قطعه و فهم ساختارهای حرکتی صحیح مورد نیاز برای اجرای پرشور و احساس آن قطعه ــــ را رعایت نمی کنند.

متاسفانه این سندروم نه تنها به اجرای صحیح قطعه صدمه میزند، بلکه موجب وارد آمدن صدمات جبران ناپذیر به سلامت جسمی و فیزیکی نوازنده می شود. کشش غیر منتظره بر روی تاندونها وعضلات غیر آماده و خسته تاثیر گذاشته و موجب ایجاد درد و ناراحتی نوازنده میشود. اضطراب و ناآرامی های روانی اجنتناب ناپذیر دراین شرایط، اوضاع را بدتر کرده و نهایتا موجب میشود که نوازنده نتواند اجرای درستی را به نمایش بگذارد.

من به شخصه پیانیستهای بسیارخوبی را سراغ دارم که به علت تمرینات نامنظم و بروز ضایعه در عضلات و تاندونهایشان ، این شغل را کنار گذاشته و از ادامه فعالیت باز مانده اند.

نواختن پیانو تنها یک هنر نیست، بلکه یک چالش فیزیکی سطح بالا نیز محسوب می شود. تصور کنید که اگر یک دونده دوی استقامت بدون تمرین منظم در مسابقه شرکت کند چه بلایی بر سر عضلات و مفاصل پاهای او می آید؟؟؟

نواختن با تکیه بر قدرت انگشتان: این روش نه تنها صدای حاصل از پیانو را آزاردهنده میکند، بلکه موجب کشیدگی عضلات نیز میشود. همانطور که همه ما می دانیم، نواختن ساز پیانو بایستی با مشارکت تمامی اجزای دست ــــ شانه، بازو، ساعد، آرنج، مچ و انگشتان ـــــ انجام گیرد. اگر تنها انگشتان دست مورد استفاد قرار گیرند، سایر اجزا دچار کشش شده و علاوه بر ایجاد صدای ناخوشایند پیانو، درد دست نیز به سراغ نوازنده می آید.

فرم نامناسب بدن: داشتن فرم مناسب دراندامها به هنگام نوازندگی پیانو موجب هماهنگی بیشتر میان ساختار آناتومیك بدن انسان و ویژگیهای خاص ساز پیانو میشود. اگر فرم بدن شما نامناسب باشد ( شانه های خیلی افتاده یا خیلی بالا برده شده، نزدیک بودن یا دور بودن بیش از حد آرنجها از بدن، کشیدگی مچ و یا پایین بودن سطح مفصل مچ نسبت به کف دست) شما به استقبال صدمات جبران ناپذیر دست خود می روید.

انجام بیش از حد تمرینات مختص کشش و باز شدن انگشتها: آیا تابحال درباره اتفاقی که برای پیانیست معروف، روبرت شومان رخ داد مطلبی شنیده اید؟ او پیانیست بسیار خوش دستی بود ولی در تلاش برای کسب تکنیک پیشرفته تر، وسیله ای را برای بازشدن و بهتر کشیده شدن انگشتان طراحی نمود. شاید هدف این تصمیم به طور کلی هدفی ایده ال باشد ولی متاسفانه استفاده بیش از حد این وسیله در تمرینات موجب وارد شدن صدمه غیر قابل جبران به دست او شد و از آن پس او هرگز نتوانست قطعات خود را در حضور جمع اجرا کند و همسرش کلارا شومان این کار را برای او انجام می داد.

هنگامی که تمرینات کشش و باز شدن انگشتان را انجام میدهید خیلی مراقب باشید. در حین انجام این تمرینات کششی کل بدن باید در حالت ریلکس و آزاد قرار داشته و همانند حرکات یوگا آنها را در حین بازدم انجام دهید. با این روش شما از وارد آمدن فشار ناگهانی جلوگیری کرده و دست شما آسیب نمی بیند.

تنشهای روانی، استرس و وضعیت روحی نامناسب. حتی اگر شما به طور منظم تمرین کنید، فرم مناسبی داشته باشید و از وزن کل دست برای ضربه زدن استفاده کنید، اگر وضعیت روحی مناسبی نداشته باشید بازهم ممکن است در حین نوازندگی درد دست را تجربه کنید. همواره وضعیت ذهنی و روحی ما منشا اصلی تمامی مشکلات ما محسوب میشود. روحیه نامناسب میتواند به وخیم تر شدن اوضاع بیانجامد در حالی که روحیه سالم و شاداب میتواند موجب بهبود بسیاری ازصدمات شود.

در اینجا اجازه بدهید نگاهی به علایم کشیدگی عضلات و سایر ناراحتی های مرتبط با حرکات تکراری و استرس دائمی داشته باشیم:

1- درد دست/درد مچ

2-احساس کرختی و بی حسی در انگشتان و بازوها

3- احساس درد پراکنده در راستای ساعد

4-عدم گردش خون مناسب و سرد شدن دستها

5-بروز درد در شانه ها،پشت و یا گردن

اگر شما هم یکی از علائم بالا را درحین نوازندگی دارید می بایستی بلافاصله نسبت به رفع آن اقدام کنید تا از وارد آمدن آسیبهای بیشتر جلوگیری کنید. نگران نباشید! بسیاری از این صدمات علایم خود را خیلی زودتر از وخیم شدن شرایط ( بروز تغییرات غیر قابل برگشت) نمایان می‌کنند و شما معمولا زمان کافی برای پیشگیری دارید.

در ادامه به اقداماتی که می‌تواند موجب پیشگیری از صدمات و بهبود آنها شود اشاره می‌کنیم:

حداقل یک یا دو روز تمرین را کنار بگذارید. استراحت و آرامش بهترین درمان عضلات و مفاصل آسیب دیده و خسته می باشد. بهتر است فعالیتهایی نظیر مدرسه، آزمون و کنسرت را هم تعطیل کنید. یادتان باشد سلامتی شما از همه آنها مهمتر است. اگر در مراحل ابتدایی این کار را انجام ندهید، آسیب وارده به دست شما بیشتر شده و درمان را در آینده سخت تر خواهد کرد.

تمرینات روتین خود را به طور تدریجی از سر بگیرید. پس از چند روز استراحت (در موارد حساس تر حتی ممکن است به هفته ها و یا ماهها استراحت نیاز داشته باشید) تمرینات خود را با انجام منظم چند تمرین روزانه‌ي سبک شروع کنید.چند قطعه از قطعات رپرتوار و یا چند گام را با سرعت پایین و با استفاده از نیروی وزن بازوها برای هر نت بنوازید. برای شروع از شدتهای ff یا pp استفاده نکنید. بهترین شدت برای شروع به کار، شدت نیمه قوی (mf) می باشد. مچ ها، آرنج و شانه های خود را بطور مداوم تحت کنترل قرار دهید، آنها باید آزاد، شل و سنگین باشند. برای سریعتر زدن قطعات عجله نکنید. هر چقدر زمان بیشتری برای سرعت دادن به قطعاتتان اختصاص دهید درمان شما بهتر و موثرتر انجام میگیرد.

به طور منظم تمرین کنید. به طور کلی روزی یک ساعت تمرین کردن بهتر است از این که در یک هفته یک یا دوبار به مدت 5 ساعت تمرین مداوم داشته باشیم. تمرینات منظم موجب میشود که انگشتان، بازوها، مچ و ساعد شما همواره در وضعیت مناسب قرار داشته باشند. وقتی که ماهیچه های شما بر اساس تمرینات منظم پرورش یابند، انجام تمرینات سنگین برای آنها غیر ممکن میشود.

من بارها دیده ام پیانیستها به هنگام مواجهه با درد دستهایشان از کش ها و نوارهای مچ بند و ساعد بند استفاده می کنند. بستن این نوارها موجب کاهش گردش خون شده و فرآیند بهبود را طولانی میکند. خون تاثير بسیار بالایی در ترمیم آسیب دیدگی ها دارد و به همین دلیل ما اصرار داریم که به طور آزادانه و راحت در بدن گردش کند تا انرژی مورد نیاز اندامها را تامین و سموم موجود در آنها را شستشو دهد. در عین حال شما باید سعی کنید دستهایتان را با پوشیدن دستکش مناسب در فصول سرد سال از سرما محافظت کنید.

و در آخر متذکر می شوم که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. مهم نیست که رپرتوار مورد نظر شما در چه سطحی باشد و شما برای آماده کردن آن چه مقدار زمان نیاز داشته باشید، در هر حالتی اولویت اول ما این است که سعی کنیم از مواردیکه موجب صدمه دیدن دست میشود اجتناب کنیم. از دستها و ذهن خود همواره در حالت راحت و بدون تنش و ناراحتی استفاده کنید، سعی کنید زیبایی قطعه را دریافته و به معنا و مفهوم پیام آن پی ببرید. هرگز نوازندگی را تنها بر اساس قدرت انگشتان انجام ندهید و سعی کنید از بازوهایتان (همانند بال زدن پرنده ها ) برای نوازندگی کمک بگیرید. این تنها راه پرواز و فتح قله هاست !!!

محسن جوزی

نوازنده ، مدرس و تكنسين پيانو،

عضو رسمی انجمن تکنسین‌های پیانو در امریکا ( PTG)

عضو رسمی MTNA

24 دیدگاه‌ها

 • پیوند دیدگاه ساجده چهارشنبه, 12 ارديبهشت 1397 ساعت 01:34 ارسال شده توسط ساجده

  سلام. یه سوال داشتم. میگن برای نواختن پیانو باید انگشتان کشیده باشند. ولی من انگشتام کشیده نیستن و از اونجایی که دوست دارم پیانو یاد بگیرم میخواستم بدونم میشه یا نه ممکنه مشکلی بوجود بیاره

 • پیوند دیدگاه امیرعلی جمعه, 25 اسفند 1396 ساعت 11:08 ارسال شده توسط امیرعلی

  سلام من این مطلب رو مطالعه کردم و بسیار مفید و عالی بود فقط برای خد من یه یک یا دوهفته ای که در قسمت ساعد دست چپم احساس درد میکنم میشه اگر لطف کنید یک راهکار پیشنهاد کنید تا یان درد رفع شود ممنون میشم

 • پیوند دیدگاه amin پنج شنبه, 28 دی 1396 ساعت 13:51 ارسال شده توسط amin

  سلام وقت بخیر استاد من گیتاریستم و یه 6 ماهی هست که دارم پیانو از رویه اتود مایکا ارون تمرین میکنم متاسفانه تو حرکات تکراری مثل گام نوازی هرچند کند مچ دست راستم درد میکنه نمیدونم چیکار کنم عاشق پیانو هستم

 • پیوند دیدگاه امیرحسین پنج شنبه, 19 مرداد 1396 ساعت 01:23 ارسال شده توسط امیرحسین

  سلامخسته نباشید.من دو سال هست که نواختن پیانو رو شروع کردم به سطح قابلقبولی از اجرا های قطعه های کلاسیک رسیدم اما یک سری مشکل و سوال های تخصصی دارم. استاد محسن جوزی اگه امکانش هست منو در تلگرام یاری کنند خیلی سپاس گزار میشم اگر هم دوستانی داریم که میتونن منو کمک کنن خوش حال میشم. آی دی تلگرام من [email protected] و متشکرم از وبلاگ خوبتون

 • پیوند دیدگاه الهام شنبه, 09 ارديبهشت 1396 ساعت 14:03 ارسال شده توسط الهام

  سلام. من 6 ماه پیانو زدن رو شروع کردم و پشتکار خیلی خوبی دارم اگرچه بعضی ها شاید خیلی با استعداد باشن. ولی متاسفانه بزرگترین مشکلم اینه که موقع پیانو زدن یه وقتها حتی برای خودم دستم میلرزه و تو جمع دستم به شدددددت میلرزه??? ینی هر کی میاد خونمون میخوام شروع کنم به آهنگ لاو استوری که آهنگ آرومی هست دستم آبرومو میبره و ترجیح میدم نزنم و بهونه بیارم. خیلی ناراحتم. خواااااهش میکنم کمکم کنید.??

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی یکشنبه, 15 اسفند 1395 ساعت 08:14 ارسال شده توسط محسن جوزی

  در پاسخ کرامت : از اونجایی که خیلی کم توضیح دادین درباره مشکلتون نمیتونم توصیه خاصی داشته باشم . در چه حالتی انگشت اشاره شما جمع میشه ؟ در تمامی مواقع ؟‌ یا وقتی که انگشت خاصی رو استفاده میکنید؟ کمی بیشتر توضیح بدهید.

  در پاسخ مهرشاد : اگر این تمرین برای شما مشکل ایجاد میکنه باید فعلا رهاش کنید. و اینکه در اجرای دوبل نتها حتما باید یاد بگیرید از ساعد استفاده کنید. به احتمال قوی شما نمیتونید از وزن دست استفاده کنید و عضلات بازو و ساعد شما همیشه منقبض هست. باید یاد بگیرید که دستتون کاملا شل باشه تا بتونید از وزن و نیروی ساعد استفاده کنید. چنانچه سوال دیگری داشتید از طریق ایمیل مکاتبه بفرمایید.

 • پیوند دیدگاه مهشاد نصر اصفهانی پنج شنبه, 12 اسفند 1395 ساعت 21:44 ارسال شده توسط مهشاد نصر اصفهانی

  سلام وقتتون بخیر من نزدیک به یه سال هست کلاس پیانو میرم ولی با ارگ تمرین میکنم مچ هام بسیار ضعیفه و بعد از چندثانیه تمرین مکرر کتاب اشمیت حین نواختن انگشتان و مچ دستم شروع به لرزیدن میکنه و نمیتونم ادامه بدم و انگشتام دیگه نمیتونن روی کلاویه فرود بیان استادم خیلی تلاش کرد تا دستم شل بشه و قفل نکنه اما نشد لطفا راهنماییم کنید این مشکل رو برای نواختن تمرین های دوتایی اشمیت(اونایی که باید دوتا کلاویه رو همزمان نگه داریم)پیدا کردم یعنی نمیتونم یکی از کلاویه هارو با اون یکی همزمان نگه دارم این مشکل واسه همه تمرین های این مدلیم پیش اومده ولی اصلا واسه نواختن قطعات این مشکلات رو پیدا نکردم و دستم بسیار راحت هست

 • پیوند دیدگاه کرامت از پارساباد سه شنبه, 12 بهمن 1395 ساعت 01:35 ارسال شده توسط کرامت از پارساباد

  باسلام من حدود دو ساله اورگ میزنم حدودا یکسال میشه
  انگشت اشاره ام خودبخود جمع میشه
  اونم در حین نوازندگی خواهش میکنم بدادم برسید

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی شنبه, 15 آبان 1395 ساعت 06:24 ارسال شده توسط محسن جوزی

  درود برشما
  آیا قطعاتی که اجرا میکنید در سطح شما هست و به تکنیک اجرای اونها تسلط دارید ؟ اگر اینچنین هست سعی کنید این ۵ ساعت رو در قالب ۱۰ تا نیم ساعت تقسیم بندی کنید و حتما بین اون‌ها وقفه بندازید. در صورت نیاز از طریق ایمیل مکاتبه بفرمایید. [email protected]

 • پیوند دیدگاه Matin سه شنبه, 11 آبان 1395 ساعت 23:20 ارسال شده توسط Matin

  سلام و خسته نباشید..
  من تازه پیانو زدن رو شروع کردم ،، بخاطر دلایل وشرایطی حتما باید روزی 5 ساعت رو کار کنم ک خودم رو برای امتحان عملیه دانشگاه برسونم .. الان یک هفتست ک 5ساعت کار میکنم .. احساس میکنم دستام کمی لمس میشه و جون نداره شونه هامم درد میکنه .. من ک شرایط حساسی دارم نمیتونم روزی یک ساعت پیانو بزنم .. لطفا اگه راه حل دیگه ای هست بهم بگین .. ممنون

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی شنبه, 20 تیر 1394 ساعت 08:30 ارسال شده توسط محسن جوزی

  درود بر شما

  نواختن آكوردهاي قوي بيش از اين‌كه نياز به نيروي زياد داشته باشه نيازمند افزايش شتاب در دست هست. احتمال ميدم شما به جاي ايحاد شتاب بيشتر وزن بيشتري رو به كلاويه وارد مي‌كنيد. همين موضوع باعث ميشه فشار زيادي به دستتون وارد بشه. اگر در درك توضيحاتم مشكل داشتيد بفرماييد تا بيشتر توضيح بدم.
  جهت باز نشر مطالب اين سايت لطفا بدون تغيير اصل مطلب و با ذكر نويسنده و لينك سايت اين كار رو انجام بدين. (‌گرچه به دليل عدم رعايت اين موضوع توسط برخي از سايتها و وبلاگها اساسا خيلي مايل به انجام اين كار نيستم) !!!

 • پیوند دیدگاه آرش پنج شنبه, 18 تیر 1394 ساعت 23:53 ارسال شده توسط آرش

  ممنون از اطلاعات خوبتون
  2 تا سوال
  1 من با آکورد هایی که باید محکم فشار داده شن زیاد سر و کار دارم
  به خاطر همین گوشه ی انگشت شستم هم داره پینه میزنه ... راهکاری براش هست که موقع نواختن بتونم استفاده کنم؟
  2 میشه با ذکر منبع و اسم شما از مطلبتون استفاده کنم؟

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی سه شنبه, 15 ارديبهشت 1394 ساعت 08:41 ارسال شده توسط محسن جوزی

  سپاس از شما
  عموما سفت شدگي انگشتان با نرمش از بين نميره و به نظر من اين مشكل رو بايد با فكر و تمركز از بين ببريد.
  برخي از نوازنده ها حتي در اجراي نتهاي بسيار ساده دستهاشون رو سفت مي‌كنن طوريكه بعد از چند دقيقه دچار درد عضلات مي‌شوند.
  استفاده بیش از حد از انگشتان و عدم استفاده از ساعد و بازوها هم میتونه این مشکل رو تشدید کنه.
  اگر در باره مشكلتون بيشتر توضيح بدين بهتر ميتونم راهنمايي كنم.

 • پیوند دیدگاه صبا جمعه, 11 ارديبهشت 1394 ساعت 11:48 ارسال شده توسط صبا

  درود بر شما.
  از اینکه این مطالب مفید رو در اختیار ما قرار میدهید از شما سپاسگزارم.
  ممکنه تعدادی نرمش برای اینکه کمتر دست هامو حین نوازندگی سفت بگیرم به من معرفی کنید؟

 • پیوند دیدگاه محسن جوزي چهارشنبه, 30 مهر 1393 ساعت 08:22 ارسال شده توسط محسن جوزي

  حسين عزيز
  تابحال نظري از شما دريافت نكردم ولي به هر حال شايد به دليل مشكل فني نظرتون به دست من نرسيده باشه.
  اگر بتونيد اكتاو رو به راحتي اجرا كنيد به نظر من مشكلي نداريد و محدوده بسيار وسيعي از قطعات رو ميتونيد اجرا كنيد. اما اگر فاصله اكتاو رو با كمي تلاش و فشار به دست مي‌نوازيد بايد در انتخاب قطعات كمي دقت كنيد تا آسيبي به دستتون وارد نشه. در عين حال رپرتوار انتخابي شما بايد به سمت انتخاب قطعاتي باشه كه فواصل كوچكي دارند. به عنوان مثال اغلب قطعات موتسارت و باخ فاقد فواصل بزرگ هستند. پس اصراري وجود نداره كه شما قطعاتي با فواصل دشوار رو اجرا كنيد. در عين حال با به كارگيري تكنيك هاي خاصي ميشه فواصل بزرگتر رو بدون آسيب رساندن به دست به گونه ي بهتري اجرا كرد ولي با دستاني كوچك ممكنه نتونيد هر دو نت رو به طور همزمان اجرا كنيد.
  در نهايت توصيه مي كنم به كار فراگيري پيانو با ذكر سه نكته ادامه بدهيد:
  1- رپرتواري مناسب با اندازه دست خود انتخاب كنيد (‌ از معلم خودتون در انتخاب قطعات كمك بگيريد)
  2- هرگز سعي نكنيد فواصل خيلي بزرگ براي دستتون رو همزمان اجرا كنيد. ميتونيد با كمي تاخير نت بالايي فاصله رو همراه با چرخش مچ اجرا كنيد
  3-با نظارت معلم پيانوتون انگشت گذاري قطعات رو تغيير بدين. به عنوان مثال اگر آكوردي با فاصله 9 يا 10 دارين نتها رو بين دو دستتون تقسيم كنيد. گاهي اوقات ميشه برخي نتها رو حذف كرد!‌ (‌ اين كار رو معمولا براي بچه ها انجام ميدم من )‌ و از اجراي اون كار لذت برد.

 • پیوند دیدگاه حسین سه شنبه, 29 مهر 1393 ساعت 13:20 ارسال شده توسط حسین

  سلام ممنونم از مطالب خوبتون مدتی هست سوال میپرسم ولی پاسخی دریافت نمیکنم مدتی هست پیانو را شروع کردم از کودکی عاشق این ساز بودم ولی در حال حاضضر دستان کوچکی دارم سنم هم 24 سال است و نمیتونم بیشتر از یه اکتاو رو بگیرم و این امر خیلی منو تحت تاثیر مشکل روحی قرار داده میخوام بدونم بنظظرتون میتونم منم پیانو بزنم یا نه نمیتونم پیشرفتی داشته باشه چون بسیاری از تمیرینا اذذیت میشم

 • پیوند دیدگاه محسن جوزي چهارشنبه, 18 تیر 1393 ساعت 09:57 ارسال شده توسط محسن جوزي

  درود بر شما
  مشكل لرزش دست هنرجوها به هنگام اجرا در حضور جمع و يا مدرس بيشتر مربوط به فشار رواني ناشي از اجرا هست و به نظر من نيازمند تقويت اعتماد به نفس و همچنين تمرين صحيح هست. بعضي اوقات وقتي تمرين كافي نباشد معمولا اعتماد به نفس در حين اجرا كاهش مي‌يابد و ممكن است چنين مشكلاتي پيش بيايد. در واقع ترس از اجراي اشتباه در حضور استاد مي تواند منجر به چنين مشكلاتي شود. اگر اينچنين است به نظر من بايد به اين جمله دقت كنيد :‌ ‌"‌ عالي دشمن خوب است!!!"‌ (the enemy of the good is PERFETC) . همواره سعي كنيد خوب بنوازيد تا عالي. بسياري از نوازندگان چون مي خواهند همواره عالي باشند حتي خوب هم نيستند!!! اگر سوال ديگري داشتيد با ايميل مطرح بفرمائيد.

 • پیوند دیدگاه sara چهارشنبه, 18 تیر 1393 ساعت 05:33 ارسال شده توسط sara

  سلام
  ن حدود 1 سال هست که پیانو میزنم!
  مشکل دست درد ندارم ولی به محض اینکه میخوام قطعاتم رو برای استاد مربوطه بزنم دستانم یخ میکند و میلرزد البته بخشی از این مشکل به استرس بستگی داره!
  ولی خب تو خونه هم یه موقع ها دستم یخ میکند!
  این ها میشه نشونه هایی باشه از چیزایی که گفتید؟!

 • پیوند دیدگاه نیلسا دوشنبه, 02 تیر 1393 ساعت 18:03 ارسال شده توسط نیلسا

  خیلی ممنون از سایت خوبتون واقعا این تذکرات کمکم کردن.پیروز باشید.

 • پیوند دیدگاه ناعمه دوشنبه, 12 اسفند 1392 ساعت 17:33 ارسال شده توسط ناعمه

  ممنون

دیدگاه‌ها

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. پیش از ارسال دیدگاه و یا پرسش، پیشنهاد می‌کنیم نظرات قبلی را مشاهده فرمایید و تا حد امکان از طرح سوالات تکراری خودداری فرمایید. کد HTML مجاز نیست.

فرم ورود

عضویت در خبرنامه