راهنمای خرید پیانو

نقد و بررسی پیانوهای پرزینا

در این مطلب برنت واتکینز به نقد و بررسی پیانوهای پرزینا میپردازد. با ما همراه باشید.

 

 به عنوان پیانیستی که رپرتواری از جَز و کلاسیک را اجرا می‌کند به دنبال پیانویی بودم که صدای آن برای اجرای هر دو سَبک مناسب باشد. چرا که اغلب اوقات پیانویی که برای اجرای یک سَبک خاص بسیار خوش صدا و عالی جواب می‌دهد نمی‌تواند در سبک دیگری پیانیست را راضی کند.

==============

 نویسنده :‌برنت واتکینز

ترجمه ‌: محسن جوزی

منبع : pianobuyer2105

===============

مثلا ممکن است پیانو برای اجرای یک اینترمزوی باشکوه از برامس صدایی کاملا جادویی داشته باشد ولی وقتی میخواهید تنظیمی سریع از بیل اوانز را بر روی آن اجرا کنید کاملا نا امید می‌شوید. گاهی اوقات به نظر می‌رسد سازندگان به هنگام طراحی و صداسازی (voicing) پیانوها بین دو صدای گرم و قدرتمند و یا صدای شفاف و واضح یکی را انتخاب می‌کنند. از سوی دیگر امروزه پیانیست‌ها عموما با رپرتوار وسیعی از سبک های متفاوت سروکار دارند. رپرتواری که از پرلودهای باخ گرفته تا سونات های پروکیفف را در خود جای می‌دهد. من همیشه معتقد بودم برای ایجاد سونوریته‌ی مناسب هر سبک، به دو یا چند پیانو نیاز است. به همین دلیل وقتی با پیانوهای پرزینا آشنا شدم بسیار شگفت زده شدم. برندی که قبل از این برای من ناشناخته بود و به نظر می‌‌رسید بتواند نیاز من به سازی با قابلیتهای مختلف را برآورده کند.

کمپانی گبر.پرزینا (‌برادران پرزینا) درسال ۱۸۷۱ در شهر Schwerin آلمان تاسیس شد و تا زمان جنگ جهانی اول یکی از تولید کنندگان قدرتمند پیانو محسوب می‌شد. البته تولید این شرکت تا جنگ جهانی دوم نیز ادامه داشت ولی وضعیت مالی آن رو به افول گذاشت. پس از جنگ جهانی دوم به عنوان بخشی از یک گروه اقتصادی دولتی در آمد ولی پس از تجزیه‌ی آلمان در سال ۱۹۹۰ این شرکت به مالکیت خصوصی آقای Ron G. Bol (فردی هلندی که موسس شرکت Bol Pianos است) در آمد و نهایتا شراکت او با شرکت Sun Qiang چینی موجب شد تا کارخانه‌ی پرزینا از آلمان به چین منتقل شود. در سال ۲۰۰۳ شرکت پرزینا کارخانه‌ی خود را در شهر Yantai چین افتتاح کرد. این کمپانی ادعا می‌کند که طراحی کاملا اصیل آلمانی را در پیانوهای خود مورد استفاده قرار می‌دهد و بسیاری از قطعات و قسمتهای چوبی پیانو را به صورت اوریجینال از اروپا به چین منتقل و در آنجا مونتاژ می‌کند.

عصر یک روز با باب روزنتال در  گالری فروش پیانوی او در دالاس تگزاس که نمایندگی فروش پیانوهای پرزینا بود قرار گذاشتیم تا چند مدل از پیانوهای پرزینا را امتحان کنیم: مدل گرند DL-187، گرند GP-152 و مدل دیواری UP-129 .

در ابتدا به سراغ گرند DL-187 رفتم. پیانویی که بدون نواختن هم می توان کیفیتش را احساس کرد. طرح دو رنگ این پیانو که ترکیبی از مشکی آبنوسی براق  و بوبینگا ( طرحی نفیس به رنگ قرمز قهوه‌ای )‌ بسیار چشم نواز است. طرح ساده‌ی (تک رنگ) این پیانو با همین طول (‌۱۸۷ سانتیمتر)‌ در قالب مدل GP-187 به فروش می‌رسد. کار را با نواختن یک آلماند از باخ شروع کردم و بلافاصله شفافیت و زنده بودن صدا در بخش میانی ساز توجه من جلب را کرد. در عین حال گرمی و اصالت صدای این پیانو بسیار شبیه به پیانوهای دست ساز و بسیار گرانقیمت آلمانی است. شاید اگر پیش از نواختن، از طول ساز خبر نداشتم فکر می‌کردم که طول این ساز حداقل باید حدود  ۷ فوت (‌ ۲۱۳ سانتیمتر) باشد تا بتواند چنین رزونانسی ایجاد کنند.

 

پیانو پرزینا DL-187

پرزینا DL-187

 

جالب این‌جاست که هر سه مدلی که من امتحان کردم نسبت به مدلهای هم رده و هم اندازه، از صدا و رزونانس غنی تری برخوردار بودند. ممکن هست این موضوع به دلیل استفاده‌ از صفحه‌ی صدای شناور در این پیانوها باشد. در این طرح، صفحه‌ی صدا در برخی از قسمتها به لبه‌ی درونی ساز متصل نیست و در نتیجه آزادانه تر ارتعاش می‌کند و رزونانس قوی تری ایجاد می‌کند. از سوی دیگر پرزینا ادعا مي کند که تحدب صفحه‌ی صدا را در پیانوهای خود به شکل معکوس ایجاد می‌کند تا با گذشت زمان شکل صفحه بهتر حفظ شود.

یکی از مشکلاتی که به هنگام نواختن موسیقی جَز وجود دارد این است که در این موسیقی عموما پیانو همراه با درامز و باس و در کلوپ‌ها و محیط های شلوغ مورد استفاده قرار می‌گیرد. در چنین شرایطی بهتر است تا صدای پیانو کمی روشن تر باشد تا از میان حجم بالای صدا در ناحیه ی بم و متوسط به خوبی شنیده شود. به همین دلیل است که پیانیست های جَز عموما ساز یاماها را انتخاب می‌کنند. حال اگر بخواهیم با این پیانو قطعه ای نرم تر نظیر جَزبالاد  و یا lieder شوبرت را اجرا کنیم، صدای شفاف و روشن آن کاملا زننده و آزاردهنده می‌شود. ساز پرزینا بر خلاف سایر سازها، صدایی بسیار متوازن دارد که برای اجرای طیف متنوعی از سبکهای موسیقی مناسب است. صدای زیر پیانو (‌کلاویه‌های سمت راست)‌ بدون این‌که خیلی روشن باشد، زنگ بسیار شیرینی دارد که برای نواختن قطعات جز استاندارد بسیار مناسب است. صدای نتهای باس در اکتاو اول بسیار پر و زنده است ولی در اکتاو دوم کمی ضعیف یه نظر می‌رسد. به نظر من ضعیف ترین قسمت ساز DL-187 همین اکتاو است. اکشن پیانو بسیار خوشدست و کاملا شبیه به اکشن پیانوهای گرانقیمت است. تقریبا توانستم هر صدایی را با هر شدتی که دوست داشتم بدون زحمت و تلاش ایجاد کنم که برای پیانویی در این محدوده‌ی قیمت بسیار فوق‌العاده است. سرعت تکرار نت ها بسیار عالی و پدال ها کاملا نرم عمل می‌کردند. 

 

بعد از امتحان اولین پیانو به سراغ مدل بیبی‌گرند GP-152 رفتم. با تجربه‌ای که تا به آن روز داشتم، پیانوهای گرند با طول کم عموما به خاطر ظاهرشان خریداری می‌شوند. صدای این پیانوها در مقایسه با پیانوهای دیواری با کیفیت تفاوت چندانی ندارد و تنها توجیه خریدار برای هزینه‌ی اضافی، ظاهر بهتر ساز است. صدای قسمت باس در اغلب این پیانو ها به دلیل کوتاه بودن طول سیم ها توخالی و ضعیف به نظر می‌رسد و صدای بخش زیر به دلیل ضعف ساختاری ساز، بالاجبار خیلی روشن است که به مرور  تیز تر و شکننده تر هم می‌شود. هیچ یک از این نواقص در مدل GP-152 وجود ندارد و صدایی بسیار با کیفیت دارد. کیفیت صدا در تمامی اکتاوها کاملا یکدست است و حرکت بین اکتاوها بسیار نرم و بدون هر گونه ناهمواری در صدا انجام می‌شود. در واقع با وجود کاهش طول،‌کیفیت صدای این پیانو تقریبا مشابه مدل DL-187 است.صدای باس بسیار پر و غنی است و به خوبی صدای اکتاوهای دیگر را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. بخش زیر شفاف و روشن است ولی از نظر شفافیت به مدل DL-187 نمی‌رسد. بخش میانی ساز رزونانس خوبی دارد و هیچ نقطه ی مرده‌ای ندارد.

آخرین مدلی که امتحان کردم مدل UP-129 بود و اون رو با سازهای هم رده (‌از نظر قیمت) از سازندگان معتبری نظیر یاماها و کاوایی مقایسه کردم. اولین چیزی که من را کاملا شوکه کرد صدای باس بسیار گرم و پر حجم این ساز بود که با هیچ یک از مدلهای رقیب قابل مقایسه نبود. باز هم به نظر میرسد استفاده از تکنولوژی صفحه صدای شناور در این پیانو سهم بسیاری در بهبود صدای باس داشته باشد. این کیفیت صدای باس به راحتی می‌ تواند پاسخگوی رپرتوار سنگین دوره‌ی رمانتیک، نظیر آثار راخمانینف و لیست باشد. کیفیت صدای محدوده‌ی میانی و زیر ساز تقریبا مشابه با کیفیت GP-152 بود و به همین دلیل من توانستم به راحتی قطعات متنوعی را از سبک های مختلف بر روی این پیانو اجرا کنم. وقتی قطعاتی از باخ، برامس و الینگتون میزدم احساس میٰ‌کردم در خانه‌ی خودم هستم و با پیانوی گرانقیمت خودم ساز می‌زنم. با این که اکشن پیانوهای دیواری از نظر عملکرد و کیفیت پایینتر از اکشن پیانوهای گرند است،‌ اکشن UP-129 کاملا یکدست و خوش‌نواخت هست و به نظر من برای یک پیانوی دیواری در این محدوده‌ی قیمت بسیار خوب است.

 

پیانو پرزینا گبر up-129

در اینجا باید بگویم  که هر سه پیانو از کیفیت ساخت و مونتاژ و آماده سازی بسیار خوبی برخوردار بودند. میزان اهمیت سازندگان به آماده سازی پیانو  در کارخانه (‌منظور نویسنده صداسازی و رگلاژهای نهایی پیش از بسته بندی و حمل است) متفاوت است. متاسفانه برخی از برندهای بسیار معتبر نیز نسبت به این موضوع اهمال میکنند و فروشنده یا خریدار مجبور است پیش از استفاده نسبت به رفع برخی از مشکلات فنی کوچک اقدام کند. همین موضوع باعث می‌شود که خریدار  دید بدی نسبت به پیانو  پیدا کند. بنابراین اغلب فروشندگان پیش از فروش ساز نسبت به رفع این مشکلات اقدام می‌کنند. البته با توجه به این که من به پیانوهای آکبند پرزینا دسترسی نداشتم نمی‌توانستم بدانم که فروشنده چه اقداماتی را برای آماده سازی این سه ساز انجام داده بود و برای قضاوت عادلانه‌تر باید سازهایی که بلافاصله پس از حمل از کارخانه‌ی پرزینا از بسته بند‌ی خارج می‌شوند را نیز مورد بررسی قرار داد.

در مجموع اولین برخورد من با پیانوهای پرزینا، ذهنیت بسیار خوبی برای من به همراه داشت. پیانوهایی که علاوه بر داشتن استحکام و توازن بسیار خوب در تمامی اکتاو ها، از صدایی فوق‌العاده به‌ویژه در بخش باس برخوردار بودند. طراحی منحصر به فرد، رنگ آمیزی جالب بدنه و قابلیت اجرای سبک ها‌ی مختلف، بازخورد بسیار خوبی از این برند ایجاد می‌کند و دو مدل از سه مدلی که مورد بررسی ما قرار گرفت نسبت به سازهای همرده از برندهای پرقدرت ژاپنی خود  قیمت کمتری دارند. با توجه به کیفیت خوب این دو مدل گرند کوچک و متوسط ،بسیار مشتاقم که در آینده شاهد تولید گرندهایی با طول بیشتر از این سازنده باشیم. 

 

درباره‌ی نویسنده‌:

دکتر برنت واتکینز در سن آنتونیوی تگزاس زندگی می‌کند و هر سال بیش از ۲۰۰ کنسرت برگزار می‌کند. او فوق لیسانس و دکترای خود را از دانشگاه تگزاس دریافت کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد وی می توانید به وب سایت شخصی این هنرمند مراجعه نمایید.  

محسن جوزی

آهنگساز و پیانیست.

 

مطالب بیشتر در این مجموعه: « پتروف - Petrof سمیک - SAMICK »

7 دیدگاه‌ها

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی شنبه, 20 آذر 1395 ساعت 07:19 ارسال شده توسط محسن جوزی

  درود برشما
  متاسفانه هیچ اطلاعاتی از برند هارودسر و مدلهاش ندارم و تاکنون تجربه ی نوازندگی با این برند رو نداشتم.
  چنانچه تجربه‌ای در پیانو ندارید خرید پیانوهای قدیمی رو خیلی به شما توصیه نمیکنم. کیفیت یک پیانوی دست دوم باید کاملا بررسی بشه و بدون بازدید فنی امکان نظر دادن وجود ندارد.

 • پیوند دیدگاه گویک پنج شنبه, 18 آذر 1395 ساعت 14:45 ارسال شده توسط گویک

  با تشکر از پاسخگویی شما....
  پیانو های مارک Harrodser هم فراتر از انتظار و قیمتشان با کیفیت و صدای مطلوبی دارند .البته در مقایسه با مدلهای مشابه پرزینا قیمت ارزانتری هم دارند و میتوانند بعنوان گزینه خوبی برای افرادی باشند که حدود 20 میلیون قصد هزینه کردن دارند.بنده بین دو برند پرزینا و هارودسر مردد هستم.اگرچه پرزینا بعلت ساند بورد شناور و بزرگ و سیمهای بلندتر بنظر صدای قویتر و باس بهتری داند . کمی هم گرونتر هستند.در مورد خرید ساز دست دوم هم پتروف 118 سانتیمتری با سریال 4 هم جز گزینه هام است....لطفا راهنمایی بفرمایید....باز هم ممنون

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی دوشنبه, 08 آذر 1395 ساعت 12:03 ارسال شده توسط محسن جوزی

  در پاسخ به آخرین سوالات :

  ۱- در پاسخ امیر : متاسفانه تابحال با پیانوهای G steinberg چیزی اجرا نکردم ولی تا اونجایی که اطلاع دارم این برند هم متعلق به پرزینا هست ولی از قطعات ارزانقیمت تری برای ساخت اونها استفاده شده تا قیمت تمام شده‌ی پایین تری داشته باشند.

  ۲- در پاسخ گویگ : صدای این پیانوها به خصوص در مدلهای بلندقدتر بسیار زیبا و گرم هست. تجربه شخصی خود من هم در اولین برخورد با این پیانوها کمی غیر منتظره بود و انتظار چنین صدایی رو نداشتم! بسیار خوب Voice شدند و اکشن خوش دستی دارند. البته به نظر من جنس صدای مدلهای دیواری پرزینا برای آثار کلاسیک و رمانتیک مناسب تر هست.

 • پیوند دیدگاه گویک دوشنبه, 08 آذر 1395 ساعت 07:55 ارسال شده توسط گویک

  با سلام...
  میخواستم نظر خودتون رو درباره پیانو های دیواری پرزینا و بخصوص مدلهای با ارتفاع 130و133 را بیان بفرمایید
  با تشکر

 • پیوند دیدگاه امير جمعه, 24 ارديبهشت 1395 ساعت 02:45 ارسال شده توسط امير

  با سلام من قصد خريد پيانو آكوستيك براي دختر ٧ سالمو دارم و معلمش برند G steinberg رو معرفي كرده خواستم نظر شمارو هم بدونم ممنون ميشم اگه راهنمايي كنيد

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی جمعه, 20 آذر 1394 ساعت 23:57 ارسال شده توسط محسن جوزی

  درود برشما
  ریتمولر برندی هست که در کارخانه ای مشترک با پرل ریور تولید میشه و در چند سطح کیفی مدلهای مختلفی تولید می‌کنه. سری پرمیوم این برند کیفیت بسیار خوبی داره. دقت کنید که این برند مدلهای ارزانقیمت هم تولید میکنه.

 • پیوند دیدگاه samira سه شنبه, 17 آذر 1394 ساعت 01:41 ارسال شده توسط samira

  سلام ....و خسته نباشید...میخواستم بدونم پیانو های روینیش از لحاظ کیفیت خوب هستند یا نه برند مرغوبی نیست..پیشاپیش از پاسخ شما متشکرم...

دیدگاه‌ها

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. پیش از ارسال دیدگاه و یا پرسش، پیشنهاد می‌کنیم نظرات قبلی را مشاهده فرمایید و تا حد امکان از طرح سوالات تکراری خودداری فرمایید. کد HTML مجاز نیست.

فرم ورود

عضویت در خبرنامه