چاپ کردن این صفحه

مقايسه سری U و UX ياماها

اغلب اوقات خريداران به هنگام انتخاب بين سری U و UX ياماها دچار سردرگمی مي‌شوند. با توجه به قيمت بالاتر سری X بسياری علاقه مندند تا بدانند چه تفاوتهايي ميان اين دو مدل وجود دارد.

 

عمده ترین تفاوت ظاهری بین این دو مدل مربوط به تیركهای چوبی(bracing) پشت این دو ساز است. در سری X این تیركها به صورت X (ضربدری)‌طراحی شده اند و بنابراین استحكام ساز در مقایسه با سری U بالاتر است. درعین حال این دو ساز از نظر قطعات و طراحی داخلی نیز با یكدیگر تفاوتهایی دارند.

به طور كلی قطعات به كار رفته در سری X كیفیت مرغوب تری دارند. علیرغم یكسان بودن ارتفاع در هر دو مدل، سیم های باس در سری X نسبت به سری U بلند تر است. این بلندتر بودن سیم های باس به مدد ابتكار یاماها و با انحناء پل در قسمت پایین ساز امكانپذیر شده است. كیفیت چوب و نمدهای به كار رفته در سری X بالاتر از سری U است.  مدل UX5 مجهز به پدال sostonuto است و بالانس وزنی كلاویه ها در این مدل با استانداردهای بالاتری صورت گرفته است. همچنین در این مدل به جای استفاده از میله فشار (pressure bar)  از قلابهای مخصوص (agrafee) استفاده شده است. این قلابها عملكرد بسیار بهتری در مقایسه با میله فشار دارند.به همین دلیل است كه در گرند پیانوها استفاده از این قلابها به عنوان استاندارد پذیرفته شده است.

متاسفانه در سری جدید UX5 كه تحت عنوان YUS5 تولید می‌شود این قلابها حذف شده اند و همان سیستم میله فشار استفاده شد است.

در نهایت شاید بتوان گفت دو سری U و UX از نظر كیفیت صدا دو ساز كاملا متفاوت هستند و سری UX  كه در حال حاضر با شناسه YUS  تولید می‌شود سازی به مراتب حرفه ای و خوش صدا تر است. در عین حال مدلهای U1 و U3 در میان انبوه مدلهای ارائه شده توسط شركت یاماها بسیار مورد استقبال قرار گرفته اند و عمومیت بیشتری دارند.

 

محسن جوزی

آهنگساز و پیانیست.

 

مطالب مرتبط

9 دیدگاه‌ها