مراقبت از پیانو

انتقال پيانوي آكوستيك به آب و هواي خشك

تغيير محل نگهداري پيانو مي‌تواند تاثير بسزایی در عملكرد آن داشته باشد. توجه داشته باشيد كه آب و هواي درون خانه و يا محل نگهداري پيانو كاملا متفاوت با وضعيت خارج از آن محل می‌باشد و ميزان تغييرات در آب و هواي داخل خانه بسيار كمتر از تغييرات فضاي بيرون است.

 

================

منبع :‌ وب سايت شركت ياماها- pianoBuyer

مترجم :‌ محسن جوزي

================

بروز تغييرات در پيانو پس از انتقال آن به محيطي جديد دور از انتظار نيست. چرا كه قطعات چوبي پيانو با آب و هواي جديد دچار تغيير مي‌شوند. ممكن است پيانو به طور كامل از كوك خارج شود و مقدار پايين آمدن كوك به قدري باشد كه مجبور شويم فرآيند افزايش كوك را بر روي آن انجام دهيم (‌توضيح مترجم‌:افزايش كوك زماني نياز است كه کوک ساز بيش از 50 سنت افت كند). همچنين ممكن است براي پايداري كوك نياز باشد تا در يكي دو ماه اول چندين بار آن را كوك كنيم.

ممكن است صفحه صداي پيانو ترك بردارد و صداي وحشتناكي ايجاد كند. البته نبايد خيلي نگران ترك هاي صفحه صدا باشيم. ترك خوردن صفحه صدا نشانه اين است كه رطوبت محل فعلي پيانو بسيار خشك تر از رطوبت محلي است كه صفحه صداي پيانو بر روي آن نصب شده است. ممكن است پيانوي شما با وجود چندين ترك همچنان صداي بسيار خوبي داشته باشد و خللي در عملكرد آن پيش نيايد.

تنها چيزي كه نگران كننده است تغيير در صفحه گوشي ساز است (pin block) . پين بلاك صفحه اي چند لايه از چوب افرا است كه در زير صفحه چدني ساز قرار دارد و گوشي ها در داخل آن فرو رفته اند. گوشي ها بايد درون اين صفحه به طور كامل ثابت بمانند و در صورتيكه اين صفحه رطوبت خود را بيش از حد از دست دهد ممكن است گوشي ها شل شده و نتوانند بار كشش هر سيم را (‌ كه معادل 70 تا 100 كيلوگرم است)‌ تحمل كند. در چنين شرايطي پيانو نمي تواند كوك را نگه دارد و به سرعت از كوك خارج مي شود.

با توجه به توضيحات بالا اهميت كنترل رطوبت محيط بيش از پيش مشخص ميگردد و توصيه مي شود اگر پيانوي گرانبهايي خريداري كرده ايد، و در محل جديد نمي توانيد رطوبت محيط را به خوبي كنترل كنيد، از دستگاههاي تنظيم رطوبت (تصویر اول ) براي اين كار استفاده كنيد. اين دستگاهها ميزان رطوبت محيط را به طور مداوم اندازه گيري كرده و بر حسب نياز رطوبت قسمتهاي دروني پيانو را در اندازه مورد نياز حفظ مي كنند. همانطوری که در شکل زیر مشاهده می کنید میزان رطوبت مناسب برای نگهداری پیانو حدود ۳۵ تا ۵۵ درصد است. در صورت حفظ رطوبت مناسب عمر مفید پیانوی شما افزایش می یابد و در عین حال نیاز به کوک و رگلاژ زودهنگام نخواهد داشت.

 

 

 

 

محسن جوزی

نوازنده ، مدرس و تكنسين پيانو،

عضو رسمی انجمن تکنسین‌های پیانو در امریکا ( PTG)

عضو رسمی MTNA

دیدگاه‌ها

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. پیش از ارسال دیدگاه و یا پرسش، پیشنهاد می‌کنیم نظرات قبلی را مشاهده فرمایید و تا حد امکان از طرح سوالات تکراری خودداری فرمایید. کد HTML مجاز نیست.

فرم ورود

عضویت در خبرنامه